Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Seyahat öncesi tetkikleri atlamayin

Günümüzde çok sayida insan, teknolojinin de verdigi imkânlarla daha çok seyahat etmektedir. Küresellesme ve Jet Çagi sonrasi iyice ufalan dünyada hiçbir saglik sorunu bize uzak kalmamaktadir. Klasik tip yaklasimi ile tropikal hastaliklar olarak adlandirilan hastaliklar artik hiç de eskisi gibi egzotik görünmemektedir. Geçen yüzyillarda sayili seyyahlarin ve sefere çikan ordularin olasi saglik riskleri, artik is veya turizm amaçli seyahat eden her bireyi ilgilendirmektedir.

Hastalar artik seyahat öncesi, pasaport/vize gibi islemlere baslarken gezi sirasinda karsilasabilecekleri saglik risklerini ve alinabilecek önlemleri bilmek amaciyla seyahat tibbi uzmani doktorlarina basvurmaktadirlar. Böyle bir seyahat öncesi konsültasyon ideal olarak planlanan geziden 2-3 ay ( en azindan 4-6 hafta ) evvel gerçeklesmelidir. Böylece gereken tüm koruyucu asilarin (aktif ve pasif bagisiklama) yapilip koruyucu antikor seviyelerine ulasilmasi mümkün olacaktir.

Tipik bir seyahat öncesi konsültasyon; risk saptanmasi, risk azaltici danismanlik, bagisiklama, kemoproflaksi (koruyucu ilaçlar) ile acil durumlara hazirlik konularini içermektedir. Basvuran kisi beraberinde daha önce yapilmis asilarinin belgelerini (asi karnesi), devamli kullandigi ilaçlarin listesini ve planlanan gezinin ayrintilarini (nereye, ne zaman, ne amaçla, hangi süreyle) getirmelidir. Ayrica kisinin kronik bir hastaligi olup olmadigi, geçirilen hastaliklar, düzenli kullanilan ilaçlar, alerjiler, diyet ve egzersiz ile sigara, alkol ve hatta cinsel aliskanliklarinin bilinmesi önem teskil etmektedir.

Bir sonraki asama, en güncel seyahat tibbi verilerin (bölgesel salginlar ve ilaç dirençleri gibi) isiginda kisiye risk azaltici danismanlik verilmesidir. Bu baslik altinda sitmadan korunma, seyyah ishali, irtifa hastaligi, yaralanmalardan korunma, besin ve içeceklerde dikkat edilecekler, böcek ve haserelerden korunma ile cinsel yolla bulasan hastaliklardan korunma da sayilabilmektedir.

Sitma (malarya) anofel adi verilen disi sivrisinek sokmasiyla bulasan plazmodium adli paraziter bir hastalik olup, gece atesi ve titreme, terleme, bas agrisi, bulanti-kusma ile karakterizedir. Riskli ülkelere gidilirken seyahat öncesi baslanip, seyahat süresince ve döndükten sonra da belli bir süre devam edilmesi gereken ilaçlarla koruma saglanir. Bunlar arasinda Chloroquine phosphat (Kinin), Mefloquine (Lariam), Atovaquone / proguanil (Mallorone) ve Doksisiklin (Tetradoks) gibi ilaçlar sayilabilmektedir.

Böcek ve haserelerin bulastirabilecekleri hastaliklardan (filaryazis, tripanozomiyazis, laysmanyazis, sitma, Lyme hastaligi, tifüs ve kirim kongo kanamali hastaligi gibi) korunma amaciyla Permetrin emdirilmis cibinlik, en etkili böcek kovucu olarak bilinen DEET maddesi içeren preperatlar ile A.B.D. ordusu için gelistirilmis EDTIAR ( piyasa ismi Ultrathon ) ve Picaridin içeren preperatlar kullanilabilir. Bazi bölgelerde durgun sulara girmemek önem teskil etmektedir. Özellikle su salyangozlari üzerinde yasayan ve insanlarin ciltlerinden geçerek idrar yollari ve sindirim sisteminde kanamalar yaratan Sistozomiyazis hastaligi veya Leptospirozis hastaligi gelisebilir.

Bazi asilar gidilecek bölge için yasal olarak mecburi, bazilari ise ihtiyaridir ve sadece önerilmektedir. Bu vesile ile atlanmis olan bazi rutin asilar da saptanip, tamamlanmalidir. Hemen uygulanabilecek olanlar uygulanmali, diger asilar içinse planlama yapilmalidir.

Bunlar arasinda sari humma, tifo, kolera, hepatit A, hepatit B, kuduz, meningokkal menenjit ve Japon ensefaliti asilari sayilabilmektedir.

Sari humma Bati/Orta Afrika ve Güney Amerika’nin Kuzey/Orta kesimlerinde adeta bir kemer gibi uzanan bölgede sivrisinekten bulasabilen bir virüs hastaligi olup, ölüm riski %20 civarindadir. Sari humma asisi bu bölgelere veya bu bölgelerden seyahate çikilmadan 10 gün önce yapilmis resmi bir asi belgesi ile kanitlanmalidir.

Tifo, Salmonella typhi adli bakteriyle kontamine olmus yiyecek ve içeceklerden bulasan, ölüm riski olan bir hastaliktir. Tifo için kapsül formunda agiz yoluyla alinan ve enjeksiyon tipi asi seçenekleri mevcuttur. Oral formu gün asiri aç karna alinan 4 kapsülden ibarettir ve seyahatten bir hafta önce tamamlanmalidir. Enjeksiyon tipi ise tek doz olarak seyahatten 2 hafta önce yapilmalidir. Kolera asisi ise artik koruyuculugu tartismali oldugu için pek uygulanmamaktadir.

Hepatit A diski ve agiz yoluyla insandan insana bulasmaktadir ve ülkemizde çok yaygin oldugu bilinmektedir. Çogunlukla herkesin bu hastaligi geçirdigi saptanmakta ancak hastaligi geçirmedigi antikor tespiti ile saptananlara 6 ay arayla iki doz uygulanmalidir. Eger 4 haftadan önce seyahate çikilacaksa hem asi hem de imunoglobulin yapilmasi esastir. Hepatit B ülkemizde yaygin olmakla birlikte tasiyicilik ve kroniklesme riskleri nedeniyle asili olmayan ve hastaligi geçirmemis bireylere üç doz halinde birer hafta arayla, 6. ayda hatirlatma dozu yapilarak uygulanmalidir.

Kuduzdan ise riskli ülkelere gidilmeden önce 0, 7, 21. günlerde üç doz koruma amaçli, ya da isirilma durumunda 0, 3, 7, 14 ve 28. günlerde yapilacak 5 asi ile korunmak mümkündür. Meningokokkal menenjit %10 ölüm riski tasiyan bir bakteri enfeksiyonu olup beyin dokusunu tutmaktadir. Afrika’nin Sahra alti ülkeleri ile Suudi Arabistan’a özellikle Temmuz-Aralik aylari arasi kuru mevsimde gideceklere, bilhassa hacca gideceklere yapilmasi gerekli mecburi bir asidir.

Japon ensefaliti ise Asya’nin bazi kirsal bölgelerinde sivrisinekten bulasan ve %30 ölüm riski tasiyan bir viral enfeksiyondur. 0, 7 ve 30. günlerde uygulanan üç doz asinin son dozu seyahatten 10 gün önce bitirilmelidir. Seyahat sona erdiginde ise ilk yorgunluk atildiktan sonra aile hekimine kontrol için basvuru önerilmektedir. Bu baslanmis, ancak tamamlanmamis asilarin tamamlanmasini, baslamis olan sitma koruyucu ilacin alinmis olasi larvalarinin imhasi için belli bir müddet daha alinmasini, düzelmemis bir ishalin ileri tetkikini kolaylastiracaktir. Gidilen ülkeden ithal edilmesi olasi bazi enfeksiyonlarin saptanmasi için de gerekli testler yine bu kontrolde mümkün olacaktir.

Seyahat Tibbi Kaynaklari:
www.cdc.gov/travel
www.who.int/en/
www.iamat.org
www.istm.org
www.travmed.com
www.astmh.org
www.paho.org

Özel Amerikan Zekeriyaköy Aile Hekimligi Merkezi
Uz. Dr. Hakan Sezer
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası