Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAKLARDA TUTULAN ORUÇ GÖZ KORKUTMASIN

Ramazan ayinin, bu yil sicak ve uzun günlere denk gelmesinin göz korkuttugunu belirten uzmanlar, lifli gidalarla beslenmenin yani sira; su ve soda içilmesinin önemli oldugunu açikliyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; yemek yenilebilen saatlerde bol su, soda ve mineralli içeceklerin içilmesinin sivi kaybini dengeleyecegini, sindirimi yavas, lif oranindan zengin besinlerin de uzun süre açliga dayanmaya yardimci olacagini ifade ediyor.

Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; lifli gidalar arasinda; “Rafine isleminden geçmemis tam bugday unundan yapilmis ekmek ürünleri ile mercimek, bugday, yulaf, bulgur gibi kompleks karbonhidratlarin ve yesil yaprakli sebzeler, elma, armut, kayisi, erik gibi kabugu yenebilen tüm kuru ve taze meyvelerin” uzun süre tokluk hissi verdigini belirtiyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; Ramazan ayinda olusabilecek beslenme ile baglantili sorunlar arasinda kabizlik, hazimsizlik, gaz, düsük tansiyon, düsük kan sekeri ve bas agrisinin yer aldigini, dogru beslenme sayesinde ise bu rahatsizliklarla karsi karsiya kalma riskinin azalabilecegini söylüyor. Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; ‘ Bu sorunlari yasamamak adina kabizliga ve düsük tansiyona karsi basta su olmak üzere, soda (mineralli sivilar) gibi sivilar bol tüketilmeli ve lifli gidalardan zengin beslenilmeli; hazimsizligi gidermek için besinler agir agir yenmeli ve çok çignenmeli, gazli içeceklerden kaçinilmali; bas agrisina karsi kafein içeren kahve ve çayi dengeli içmeli ve sigara azaltilmali, uyku düzenine özen gösterilmeli, düsük kan sekeri için ise fazla sekerli ve unlu gidalar tüketilmemeli’

Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; bu yil iftar vaktinin trafik saatiyle çakismasindan dolayi, yolda oruç açanlarin kan sekerini dengelemek için, kuru ve taze meyve veya süt ,yogurt gibi gidalari yemelerini, ayrica sandviç türleri ile ön açilis yaparak masaya çok aç oturulmasinin engellenmesini tavsiye ediyor. Bu besinlerin iftar menüsü olarak degil aperatif olarak tüketilmesi gerektigini söyleyen Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay, uygun olunan zamanda ise mutlaka çorba, sebze ve salata gibi hafif yemeklerin yenmesi gerektiginin altini çiziyor.

Ramazan ayi boyunca beslenme aliskanliginin her zamankinden farkli olmamasina özen göstererek, ideal kilolar bu ayda da korunmali diyen Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; “Daha saglikli bir Ramazan ayi geçirmek adina, ara ögünlerde asiriya kaçmadan potasyum, lif ve karbonhidrat kaynagi olan muz, badem ve hurma yenmelidir. Bol su ve soda içilmeli, kizarmis yagli yiyecekler, sekerli gidalar ve özellikle sigaradan uzak durulmalidir” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası