Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SICAKLARDA TUTULAN ORUÇ GÖZ KORKUTMASIN

Ramazan ayinin, bu yil sicak ve uzun günlere denk gelmesinin göz korkuttugunu belirten uzmanlar, lifli gidalarla beslenmenin yani sira; su ve soda içilmesinin önemli oldugunu açikliyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; yemek yenilebilen saatlerde bol su, soda ve mineralli içeceklerin içilmesinin sivi kaybini dengeleyecegini, sindirimi yavas, lif oranindan zengin besinlerin de uzun süre açliga dayanmaya yardimci olacagini ifade ediyor.

Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; lifli gidalar arasinda; “Rafine isleminden geçmemis tam bugday unundan yapilmis ekmek ürünleri ile mercimek, bugday, yulaf, bulgur gibi kompleks karbonhidratlarin ve yesil yaprakli sebzeler, elma, armut, kayisi, erik gibi kabugu yenebilen tüm kuru ve taze meyvelerin” uzun süre tokluk hissi verdigini belirtiyor.

Kadiköy Sifa Saglik Grubu’ndan Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; Ramazan ayinda olusabilecek beslenme ile baglantili sorunlar arasinda kabizlik, hazimsizlik, gaz, düsük tansiyon, düsük kan sekeri ve bas agrisinin yer aldigini, dogru beslenme sayesinde ise bu rahatsizliklarla karsi karsiya kalma riskinin azalabilecegini söylüyor. Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; ‘ Bu sorunlari yasamamak adina kabizliga ve düsük tansiyona karsi basta su olmak üzere, soda (mineralli sivilar) gibi sivilar bol tüketilmeli ve lifli gidalardan zengin beslenilmeli; hazimsizligi gidermek için besinler agir agir yenmeli ve çok çignenmeli, gazli içeceklerden kaçinilmali; bas agrisina karsi kafein içeren kahve ve çayi dengeli içmeli ve sigara azaltilmali, uyku düzenine özen gösterilmeli, düsük kan sekeri için ise fazla sekerli ve unlu gidalar tüketilmemeli’

Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; bu yil iftar vaktinin trafik saatiyle çakismasindan dolayi, yolda oruç açanlarin kan sekerini dengelemek için, kuru ve taze meyve veya süt ,yogurt gibi gidalari yemelerini, ayrica sandviç türleri ile ön açilis yaparak masaya çok aç oturulmasinin engellenmesini tavsiye ediyor. Bu besinlerin iftar menüsü olarak degil aperatif olarak tüketilmesi gerektigini söyleyen Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay, uygun olunan zamanda ise mutlaka çorba, sebze ve salata gibi hafif yemeklerin yenmesi gerektiginin altini çiziyor.

Ramazan ayi boyunca beslenme aliskanliginin her zamankinden farkli olmamasina özen göstererek, ideal kilolar bu ayda da korunmali diyen Diyetisyen Seda Bahtiyar Tatay; “Daha saglikli bir Ramazan ayi geçirmek adina, ara ögünlerde asiriya kaçmadan potasyum, lif ve karbonhidrat kaynagi olan muz, badem ve hurma yenmelidir. Bol su ve soda içilmeli, kizarmis yagli yiyecekler, sekerli gidalar ve özellikle sigaradan uzak durulmalidir” diyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası