Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuz okuldan korkuyor mu?

Okullarin açilma zamani geldiginde, okula yeni baslayacak çocuklari olan her anne ve baba ilkokul siralarinda karsilastigi korku ve heyecan karisimi duyguyu hatirlayarak o dönemi adeta yeniden yasamaktadir. Ev ortami gibi rahat bir hayattan, kurallarla dolu okul hayatina adim atmaya hazirlanmak, her çocuk için problem teskil etmektedir. Farkli elbiseler, yeni arkadasalar, çesit çesit defterler, rengarenk kalemler, türlü oyunlar çocuklar için yeni bir dünyaya adim atmak anlamina gelmektedir.

Çocuklarindan önce ebevyenlerinin bu duruma hazir olmalari gerekmektedir. Zira çocuklarin bu dönemde karsilasabilecekleri problemleri önceden kestirmek ve bilinçli bir sekilde onlarla basedebilmenin yollarini aramak önemlidir.

Okul korkusu nedir?

Okul korkusu, okul çagi içindeki çocugun okula gitme ile ilgili direnmesi arkadaslarini kabul etmemesi ve aglamak gibi tepkiler gelistirmesidir. Okul korkusu, kizlar ve erkeklerde esit oranlarda görülmektedir. Bu korku, çocugun egitim alacagi ortama uyum saglamasini engellemektedir. Çocuklar için korku, yasama adabte olabilmenin , kaygi veren durumlarla basdebilmenin yöntemlerinden biridir. Okul korkusu, hizli ele alinip gerekli müdahaleler yapildigi takdirde çabuk atilabilmektedir.

Her yeni durumun uyum sorunu yasatiyor olmasi normaldir. Anneden ayrilik deneyimini ilk defa anaokulu döneminde yasayan çocuklar bu dönemde okulun içine girmeye ikna olmakta zorlanirlar ve tedirgin olurlar. Normal gelisim gösteren bir çocukta bu durum kabul edilebilir ancak sorun okula baslamakla ilgili degildir. Anne ve çocuk arasindaki bagimli iliskide; annenin çocugun bireysellesmesine izin vermemesi, bir bakima annenin de çocuga bagimli olmasi, ev içinde baskili-kaygili ortamlarin olmasi, yeni bir kardesin gelmesi, çocugun bu süreci henüz anlayamamis olmasi, anne ve babanin çok kaygili kisiler olmalari, aile içinde bir yakinin kaybi ve hastaliklar gibi bir çok faktörde etkili olabilmektedir. Çocugun okula baslamadan önceki dönemde arkadas deneyimlerinin niteligi, duygularini ve düsüncelerini anlatmada desteklenmis olmasi bu dönemdeki zorluklari atlatmada önemli deneyimler olusturmaktadir.

Bagimli, iliski kuramayan, arkadaslari ile oyunu reddeden, anne ile iliskisi saglikli organize edilememis bir çocugun okula baslarken sorun yasamasi beklenilebilmektedir. Bu çocuklarda ilgi ve enerji kaybi, sinirlilik, içe kapanik olma durumu, nedensiz aglama, bas ve karin agrilarindan yakinma gözlemlenebilmektedir.

Okula karsi negatif duygular beslememeleri için çocuklara, okul ile ilgili gerçekçi bilgiler verilmelidir. Okula baslama dönemi öncesinde anne çocugu farkli arkadasliklar kurmasi için cesaretlendirebilirayrica çocugun güven duyabilecegi baska aile bireyleri kendi okul deneyimlerini çocuga aktarabilirler. Okulun ögrenme eyleminin disinda çocuga keyifli gelebilecek yönlerininde anlatilmasi faydali olabilir. Çocuk psikolojisiyle ilgilenen uzmanlar olarak, anne-babalara genel olarak , çocugun bireysel becerilerini gelistirmesini, kendi basina giyinip soyunabilmesini, yardimsiz yemek yeme gibi becerileri kazanmis olmasini öneriyoruz. Ayrica her anne-baba, çocugunu her dönemde etkin bir sekilde dinlemeli ve kaygilarinin olabilecegini kabul etmelidir.

Bu korkuya yakalanan çocuga aileler ne yapmali?

Çocugun okula gitme ile ilgili bütün kaygilari dinlenmeli, okul ile ilgili duygu ve düsünceleri anlamaya çalisilmalidir. Okul korkusunun çocuktan oldugu kadar okul ve ögretmen tutumlarindan da kaynaklanabilecegi, unutulmamasi gerekir. Okula gitme ile ilgili aile bireyleri ortak tutum içinde olmali ve çocugun okula gitmemesine izin verilmemelidir.

Her anne ve baba çocuguna kaygilarini anladigini, bu kaygilarin zamanla geçecegini ve okulda ögrendiklerinin kendileri içinde önemli oldugunu vurgulamalidir. Ayrica uzun vedalasmalardan, kisisel kaygilarin yansitilmasindan kaçinilmalidir. Ev içinde de çocugun anne babaya bagimli olmasi azaltilmaya çalisilmali, kendi basina buldugu ugraslar konusunda destek olunmali, tek basina da oynayabilecegi oyuncaklar ve oyunlar alinmalidir. Ebevyenler, okullar baslamadan önce okul alisverisini çocuk ile birlikte yapmalidir. Anne-baba dikkatli olmali ve bu dönem içinde olabilecek bütün sorunlardan yayinlar vasitasi ile haberdar olmalidir. Çünkü problemi çabuk fark etmek ve dogru müdahale etmek çözümüde çabuk getirmektedir.

Ögretmen ne yapmali?

Bu dönemde ögretmenlerin duyarli olmasi gerekmektedir. Ögretileni yapamiyor olmasinin çocukta kaygi uyandiracagi unutulmamali ve öncelikli olarak ögretmen kaygisi tasinmamalidir. Önce çocugun sikintisinin ne oldugu sorulmali ve bu konuda yardim edebilecegi anlatiolmalidir. Kati tutum, bu sorunlari artirmaktadir. Ögretmen, çocuga okula gelmesi gerektigini ve onun ögrenmesiniönemsedigini anlatmalidir.

Okul korkusu, anaokuluna baslanan 3-5 yas döneminde yogun yasanabilmektedir. Ilkokul baslangiç, yine bu korkunun görüldügü ikinci dönemdir. Daha yüksek siniflarda 12-14 yas döneminde de ortaya çikabilmektedir.

Bu dönemde çocugun bireysel gelisimine de önem verilir. Anne-çocuk iliskisi dogru organize edilirse tekrar ortaya çikmayabilir. Ancak çocugun eve bagimliligi desteklenir, okula gitmeme ile ilgili istekleri desteklenilirse tekrar bu sorunlar yasanabilmektedir.

Anaokulunda ilk gün stresi nasil atlatilir?

Her okula baslayan çocuk ayni tepkiyi göstermez. Anaokuluna baslayan çocuklarin zaman ve uzaklik kavrami tam oturmadigi için ilk kaygilari bu yönde olur.

Evimize ne kadar uzakliktayim?
Annem beni alacakmi?
Bu çocuklari tanimiyorum.
Ihtiyaçlarimi kime söyleyecegim, yardim ederler mi?
Ev kuralsiz bir yerdi, herseyi kuralla yapacak olmak sikici.

Çocuk, bu sorularin cevaplarini yasayarak ögrenecegi için kaygilarida yüksek olmaktedir. Ilk gün okulda 1-2 saat kalmak, annenin onu ne zaman alacagini saat üzerinden göstermesi, ögretmenle tanistirip, nasil yardimlar isteyecegini anlatmasi çikacak sorunlari azaltabilmektedir. Ilk bir kaç gün çocugun görebilecegi bir yerde oturup oradan ayrilmamak da yararli olabilmektedir.

Adaptasyon süreci

Daha önce okula gitmemis bir çocuk için 10 günü asan ve hiç azalmayan uyum sorunlari varsa anaokuluna gitme durdurulmalidir. Çünkü çocuk okula gitmek için henüz hazir degildir. Daha önce anaokuluna gitmis çocuklarda uzun tatil sonrasinda okula dönüs güç olabilir ama okul tanidiklari bir yer oldugu için, burada yasanan kaygi daha kisa sürede atlatilabilmektedir. Taviz vermeden eski düzeni içinde çocugun anaokuluna gidip gelmesi saglanmali ve çocugun evde kalmasina izin verilmemelidir.

Çocuga ilgisiz olmak yada asiri derecede ilgi göstermek çocugun duygusal ve bilissel gelisimini geciktirmekle birlikte ögrenme ve uyum sorunlarini yasamasini kaçinilmaz kilmaktadir.

Ödev sorumlulugu kazandirilmali

Her anne baba çocuklarinin ödevleri ile ilgilenmelidir. Çünkü onlarin sorunlarina yardimci olmak, beraber sorunlarin üstesinden gelmek çocuklarin hoslarina gitmektedir.

Ödevlerinde anlamadiklari yerlerde yardim isteyebilecekleri söylenmeli, yol gösteren kisi olunmalidir. Okula baslanilan ilk birkaç hafta, okuldan evde yapilmasi için herhangi bir ödev verilip verilmedigi sorulmalidir. Ancak ödevi yapmasi için israrci olunmamalidir. Yapmadan gittigi takdirde ögretmenine nedenlerini kendisi anlatmalidir. Çocuk okuldan geldigi ilk 2 saat içinde ödevlerini tamamlamalidir.

ÇOCUKLARINI OKULA HAZIRLAMADA AILELERIN YAPABILECEKLERI?

Çocuklarinizin gelisimini anlamak için onlari dikkatli gözlemleyin. Tanimaya, anlamaya çalisin. Bilginizi arttirmak için çesitli kaynaklar okuyun. Okula baslangiç ile ilgili anaokulu ögretmeninizin görüsünü de alin. Yeterli olmadigni düsündügünüz alanlarda desteklenmesini saglayin. Yasitlarindan geride oldugunu düsündügnüz becerilerinin degerlendirilmesi için bir uznanin görüslerini alin.

Ilk yillardan itibaren her aksam kitap okumak sadece okumaya ilgisini degil dil gelisimini anlamasini da güçlendirecektir.

Özbakim becerilerinin zamaninda kazanilmis olmasi okul yallarinda ait olan önemli bir sorumlulugun yani ödev yapma bilincinin gelismesie de yardimci olacaktir. Yemegini yemek için destek bekleyen, anne ve babasi ile yatan, tuvalet temizligini yerine getiremeyen, odasini toplayamayi ögrenememis bir çocuk ödevlerini de yapmak konusunda istekli olmayacaktir.

Okul seçimi anne ve babalarin istekleri dogrultusunda gerçeklesmekle birlikte çocugunuzun becerilerinin de göz önünde bulundurularak yapilmasi gerekir. Çocugun gidecegi okul ve egitim hayati ile ilgili bilgisinin olmasi onu rahatlatacaktir.

Okul için gerekli alisveris ve odasinin çalisma ihtiyacina göre tekrar düzenlenmesini birlikte yapin. Yasamindaki yeni dönemin heyecani oldugu kadar sorumluluklarini da birlikte paylasin.

Ögrenme sadece okulda gerçeklismez. Kavram becerilerinin ögrenilmesi ve pekistirilmesi günlük hayat içerisindeki deneyimlerle gerçeklesmektedir. Zaman zaman çocugunuzun bilgisini ortaya çikaracak basit sorular sorun. Onunda soru sormasi için tesvik edin.

Okul disindaki sosyal aktivitelerde kendi yasitlarindan sinirli sayida arkadasi bulunurken bir anda sinif ortaminda birçok yasiti olacaktir. Aralarindaki farkliliklari, daha iyi veya yetersiz oldugu yönlerini gözlem ve deneyimlerle ögrenecektir. Bu durum sadece sosyal olgunlugunun degil duygusal olgunlugunun gelismesi için de önemli bir deneyimdir.

Basladigi isi bitirmek, sirasini beklemek, söz kesmemek, isteklerini erteleyebilmek, oyunlarin kurallarina uymak, ebeveynler tarafindan dikkatle izlenmeli ve gelismesi için desteklenmelidir.

ILKOKULA BASLAMANIN TEMEL ÖLÇÜLERI NELERDIR?

Okul öncesi egitimi almis çocuklarin becerilerini gelistirmekte daha istekli oldugu gözlenir.

Masa basinda oturma, yönergeleri dinleme ve dogru uygulama, basladigi isi bitirmekte çogunlukla basarilidirlar.

Göz-el koordinasyonlari gelismistir. Makas kullanma, kalem ile harf, sayi ve sekli kopya etmekte beklenen olgunluga sahiptirler.

Duygu ve düsüncelerini ifade etmekte isteklidirler. Sorulara cevap verebilirler.

Ezbere sayi sayma ve sayi-kavram iliskisini olusturmayi anlamislardir. Artma, eksilmenin toplama ve çikarmanin temelini olusturdugunu fark ederler.

Renkler, temel kavramlari bilirler.

Günlük olaylari dün/bugün/yarin kavramlarinin içerisinde dogru olarak hatirlar ve ifade edebilirler. Hikayeleri dogru sira ile anlatabilirler. Dil gelisimleri yasitlari ile paraleldir.

Özbakim becerilerini kazanmis ve bunlari yardimsiz yerine getirmekte isteklidirler. Sorumluluk alabilirler ve davranislarinin sonuçlarindan haberdardirlar.

Akranlari ile iliskilerinde sorunlarini kendileri çözerler. Duygularini kontrol edebilir ve kabul edilir sekilde ifade ederler.

Grup oyunlarina katilmak, oyuna kabul edilmis, oyunun kurallarina ve haklara saygili olmakta isteklidirler.

VKV Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası