Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilk Yardimda En Önemli Kural: Önce Zarar Vermeyin!

Suda bogulmalarda egitimsiz kisiler tarafindan yapilan kalp masajlari, yilan ve böcek sokmalarinda yarayi emmek ve sara nöbeti geçiren hastaya sogan koklatmak… Ilk yardimda dogru bilinen yanlislar, kisinin canini kurtarmiyor tam aksi hayati tehlikeyi artiriyor.

Memorial Hastanesi Acil Servis Sorumlusu Uz. Dr. Gökhan Ferahcan, ilk yardimda dogru bilinen yanlislar nedeniyle pek çok insanin, basina gelen kazanin etkisinin disinda, daha fazla zarar görebilecegine dikkat çekerek “Ilk yardim aninda acil müdahale” hakkinda bilgi verdi.

ILK YARDIM YAPACAK KISININ PANIGE KAPILMASI

Stres altindaki bir kisinin karsidakine yardim edebilmesi çok zordur. Kisinin paniklemeden, sakin bir sekilde bildigi seyi uygulamaya koymasi gerekmektedir.

BAYILMA; KISA SÜRELI BILINÇ KAYIPLARIDIR!

Nedeni kan basincinin düsmesi, açlik, havasiz kalma, asiri sevinç ya da asiri üzüntü gibi duygusal durumdaki ani degisiklikler olabilir. Bayilma durumlarinda önce hastanin nabiz ve solunum kontrolünün yapilmasi gerekir. Hastanin nabzi ve solunumu düzenli ise sirt üstü yatirilarak ayaklari biraz yükseltilir ve hareket etmemesi saglanir. Üzerindeki siki kiyafetler gevsetilir, kapali ve kalabalik bir ortamdaysa sakin ve açik bir alana alinir. Kisi 5 dakika içinde kendine gelmediyse saglik ekiplerini çagirmak ya da dikkatlice hastaneye götürmek en dogrusudur.

SARA NÖBETI GEÇIREN HASTAYA SOGAN KOKLATMANIN HIÇBIR FAYDASI YOK!

Epilepsi hastalari bayildiginda, kendine zarar vermesini engellemek gerekir. Epilepsi nöbetindeki hastaya sogan koklatmak ya da bayilan birine kolonya koklatmaya çalismanin asil amaci hastaya disaridan bir uyaran vermek olarak düsünülebilir, ama bu gibi uyaranlar epilepsi krizinin geçmesine yardimci olmamaktadir. Hatta kolonyali mendili agzina kapatmak gibi hareketler hastanin nefes almasini engelleyebilir. Hastane sartlari disinda kisi nöbet geçirmekteyse, en önemli tavsiye, kasilmalarindan dolayi kendine o anda zarar verecek pozisyonlardan kurtarmak, varsa etraftaki tehlikeli cisimleri uzaklastirmak ve hastayi kendi haline birakmaktir. Basinin çarpmamasina engel olarak, dilini isirmasini önlemek için dislerinin arasina bir mendil ya da kravat konabilir. Çogu nöbet genellikle 1-2 dk içinde kendi kendine durur, bunu beklemek ve saglik ekiplerini çagirmak gerekir.

KIRIK UCU AÇIKTAYSA STERIL BIR BEZLE YARANIN ÜSTÜNÜ KAPAMAK ÖNEMLI!

Kirik durumlarinda en önemli sey o bölgeyi hareket ettirmemektir. Kemiklerde sekil bozuklugu yoksa, bir yaralanmanin burkulma mi, kirik mi oldugunu anlamak güçtür. Ikisinde de ayni yöntemlere basvurulabilir. Kemik ucunun disarida oldugu açik bir kiriksa steril bir bez yardimi ile yaranin üzerini kapatmak ve mümkün olan en az hareket ile en yakin saglik kurulusuna bas vurmak gerekir.

ZEHIRLI BÖCEK YA DA YILAN SOKMALARINDA, YARAYI EMMEK BÜYÜK BIR YANLIS!

Genelde yaz aylarinda rastladigimiz bu durumda, yilanin veya böcegin zehirli olup olmadigini anlamak güçtür. Yilan ya da zehirli akreplerin cinsini anca konunun uzmanlari bilirler. Bu sekildeki yaralanmalari ciddiye almak gerekir. Böyle durumlarda isirilan bölgeyi yikamak, varsa alkol veya batticon gibi antiseptiklerle silmek ve kanin geri dönüsümünü engelleyecek uygulamalar yapmak önemlidir. Yani bir bezle yarali bölgeyi, üst kismindan sikarak baglamak ve en kisa zamanda bir saglik kuruluslarina basvurmak gerekir. Yarali bölgeyi kesmek ya da emmek son derece yanlis ve müdahale eden kisinin hayatini tehdit edebilecek uygulamalardir. Ancak baska bir yöntemle, olay yerinde vakum olusturularak isirilan bölgedeki zehri emme imkani varsa, faydali olacaktir.

BILINÇSIZ KALP MASAJI HAYATI TEHLIKE NEDENI!

Bogulma, suda ya da yogun duman sebebiyle gerçeklesir. Suda bogulmada solunum yollarina su kaçtigi için burada refleks olarak spazm olur ve vücut kendi kendine solunum yolunu kapatir. Kisi sudan çikarildigi anda hayati fonksiyonlarinin kontrolü yapilir. Nabiz, kalp atislari ve solunum kontrol edilir. Bu bulgularda sorun varsa solunum ve kalp masaji yapilir. Ancak bunlari muhakkak ilk yardimi egitimi almis bir kisinin yapmasi zorunludur. Yanlis yapilan kalp masaji hayat kurtarmak istenirken, kisinin hayatini tehlikeye atabilir. Duman bogulmalarinda ise kisiyi ilk önce açik havaya çikarmak gerekir. Kendi solunumu yoksa agizdan agza suni solunum yapilabilir.

ÖZELLIKLE ANNE-BABALAR “HEIMLICH MANEVRASI”NI BILMELI!

Yabanci cisim tikanmalari, genellikle bir sey yerken veya içerken gülme ya da ani hareket etme sonucu çikabilecegi gibi, siklikla çocuklarin oyun oynarken cisimleri agiz ve burunlarina sokmalari sonucu da görülmektedir. Kisi konusamiyor, öksüremiyor, iki eliyle bogazini kavramis ve panik halinde ise, asiri zorlanarak nefes almaya çalisiyorsa hemen müdahale edilmelidir.

Eger kiside siddetli soluk yolu tikanmasi bulgulari varsa bir elle kisi gögsünden desteklenir, mümkün oldugunca öne egilmesi saglanir. Diger elin topuk kismiyla kürek kemiklerinin arasinda 5 kez sert sekilde vurun. Eger sirttan vurulan darbelerle yabanci cisim çikmadiysa karindan itme islemi (Heimlich manevrasi ) uygulanir. Özellikle anne-babalar bu manevranin nasil uygulandigi ile ilgili egitim almalidirlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası