Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASIRI SICAKLAR KALP SORUNLARINI TETIKLIYOR

Hava sicakliklarinin artmasi ile birlikte kalp ve tansiyon ile ilgili sikayetler de artis gösteriyor.

Memorial Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez , kalp hastalarinin yaz döneminden nasil etkilendikleri ve bu olumsuz etkileri ortadan kaldirma yöntemleri hakkinda bilgi verdi.

Asiri tuz kaybi, halsizlik, bitkinlik ve ritim bozukluguna yol açiyor

Kalp hastalari iki çesit hastalik nedeniyle yazdan etkileniyor. Bunlardan biri, koroner kalp hastalari digeri de kalp kapak hastalari. Kapak hastalarinin yazdan etkilenme nedenleri, yüzde 90 oraninda idrar söktürücü kullanmalarindan ileri geliyor. Çünkü bu hastalar vücutlarindaki fazla su ve tuzu idrarla atarlar. Ancak yazin çok terledikleri için terleme ile de tuz ve su atacaklarindan özellikle tuz kayiplari asiri miktarda olmaktadir. Bu da halsizlik, bitkinlik ve ritim bozukluguna yol açabilir. O nedenle yazin bir otomobilin nasil karbüratör ve klima ayarlari yaptiriliyorsa, kapak hastalarinin da doktorlarina danisarak idrar söktürücü ilaç dozunu gerekli miktara gelecek sekilde azaltmalari gerekiyor.

Koroner kalp hastalari bol su içmeli

Koroner kalp hastalarinda ise kan akiskanligi çok önemli. Bu hastalara kan sulandirici ilaçlar veriliyor ki, kanlarinin akiskanligi artsin. Ancak koroner kalp hastalari yaz aylarinda çok fazla terledikleri için 1-2 litrelik su kayiplarinda kanlari koyulasiyor ve akiskanligi da buna bagli olarak azaliyor. Bu da çok kritik olmayan bir darlikta olusabilecek bir pihtinin hiç beklenmeyen ve sonu ölümle sonuçlanabilen bir enfarktüse neden olabilme ihtimalini artiriyor. Bu nedenle koroner kalp hastalari asiri sicaklardan kesinlikle kaçinmalilar, günesin dik konumda olmadigi sabah erken ve aksamüstü saatlerinde denize girmeliler ve bol bol su içmeliler. Su, onlarin terlediklerinde kaybettikleri su miktarini geri kazandiriyor.

Günes altinda alkol almayin

Her iki grup kalp hastasi için önemli olan birkaç noktadan biri, günes önünde kesinlikle alkol almamalari. Özellikle yüksek tansiyonu olan hastalar günes altinda alkol almaktan kaçinmali, az az sik sik yemeli, agir ve yagli beslenmekten kaçinmalidir. Koroner hastalarinin günde en az iki litre ve daha çok su içmeleri, agir ve yagli yemekler yerine günü sebze ve meyve ile geçirmeleri gerekmektedir.

Sporu sabah ya da aksamüstü saatlerine birakin

Kalp kapak hastalari ve koroner kalp hastalari kesinlikle günesin dik geldigi ve günün en sicak oldugu 11.00 – 15.00 saatleri arasinda hiç ortalikta dolasmamali, kesinlikle spor yapmamali, yürüyüs için de sabah erken ya da günesin batmak üzere oldugu saatleri tercih etmeliler. Denizden faydalanma konusunda ise bu kadar hassas olmalarina gerek yok. Kisa süreli denize girip tekrar gölgelik alanlari tercih edebilirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası