Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AGIZ KOKUSUNU ÖNLEMEK IÇIN DILINIZI DE FIRÇALAYIN

Memorial Hastanesi Iç Hastaliklari Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal “Agiz kokusunun nedenleri ve önlemenin yollari” hakkinda bilgi verdi.

Saglikli bireylerde sabah uyandiginda agizda çirkin bir koku bulunabilir. Bu hos olmayan agiz kokusu günümüzde gelismis toplumlar da dahil olmak üzere bireylerde oldukça sik rastlanilan bir durumdur. Anormal agiz kokusu, sebep oldugu sosyal problemler yaninda biyolojik problemlere de neden olabilir. Anormal agiz kokusu bireylerin sosyal yasantilarinda kendilerine olan güvenlerinin kaybedilmesine yol açabilmektedir.

Agiz bakiminiza özen gösterin

En önemli neden agiz hijyeni oldugundan, dil sirtinda yerlesik olan bakteriyel birikimleri ortadan kaldirmak önemlidir. Bu nedenle birikim gösteren bakterileri kaziyici bir alet ile dil sirtinin kazinmasi oldukça önemlidir. Ayrica antiseptik gargaralar bakterilerin yeniden birikip çogalmalarini engelleyebilir. Sakiz çignemek salyanin debisini ve yapiskanligini artirarak, dil sirtina yikama etkisi olusturur ve bakteri çogalmasini kismen engeller. Çinko içeren gargaralar daha fazla uçucu sülfür bilesikleri baglar ve bu yüzden agiz kokusu tedavisinde faydalidir. Uçucu sülfür bilesiklerini bloke eden diger bir madde sodyum bikarbonatli dis macundur. Hasta her gün dis firçalamaya ve bu sirada dilini de firçalamaya alismalidir. Özellikle dil kökünün sert ve güzel olarak firçalanmasi gerekir.

Kötü agiz kokusunun kaynagi genellikle uçucu sülfür bilesikleridir

Agiz kokusunda altta yatan sebep çogunlukla dil çikintilari arasina yerlesen bakterilerin olusturdugu uçucu sülfür bilesikleridir. Kötü agiz kokulu bireylerde bu miktarlar çok daha yüksektir. Dil ucundan, dil köküne dogru gidildikçe bu uçucu sülfür bilesiklerinin miktari artar.

Agizda yerlesmis olan bu bakteriler agiz kokusunun olusmasinda önemli rol oynar. Özellikle dilin en arka bölgesinde yerlesen mikroplar daha fazla koku yapar. Diger taraftan, fazla sayida bakteri, kötü hijyen, alkali ortam ve agizda protein artiklarinin bulunmasi kokuyu daha da artirir.

Agiz kokulari 3 baslikta incelenir ve hepsinin tedavileri birbirinden farklidir.

Normal agiz kokusu: Her saglikli birey sabah uyandiginda sindirim kanalinda biriken gazlar veya dil sirtinda çogalan bakterilerin olusturdugu uçucu sülfür bilesikleri sebebiyle agiz kokusu duyabilir. Özellikle proteinden zengin yiyecekler (et, balik, yumurta) daha fazla agiz kokusuna neden olmaktadir. Dil sirtini firçalamak ve sürekli olmamak sartiyla klorheksidin veya çinko içeren agiz gargaralari kullanmak ve sakiz çignemek bu durumu azaltabilir.

Anormal agiz kokusu: Agiz kokusu olan hastalar dis hekimine agiz kokusu sikayetiyle müracaat etmeyebilir. Agizlarindaki çirkin kokunun ya farkinda degil ya da tolere etmektedirler. Bu hastalarin ancak yüzde 25’i dis hekimine müracaat eder. Genellikle agizlarindaki kokuyu kabullenmisler ve anormal agiz kokusundan farkli bir sikayet ile dis hekimine müracaat ederler. Dis hekiminin uyarisi ile tedavi edilirler. Bazi hastalarda ise kendisinin degil, yakinlarinin tespiti söz konusudur. Anormal agiz kokusu agiz içi veya agiz disi kaynakli olabilir:

Agiz nedenli olanlar: Agiz kokusunun sebeplerinin %87 si agiz içi kaynaklidir. Bunlarin %51’i dil, %32 si dis ve diseti, %17’si ise bunlarin karisimina baglidir. Çesitli hastaliklara bagli olusan agiz kurulugu da kötü kokuya neden olabilmektedir.

Agiz disi nedenler: Bu sebeplere bagli agiz kokusunun görülme sikligi %13 olup, bunlarin %7’si kulak-burun-bogaz kaynaklidir. Sindirim sistemi kaynakli olanlar %1 civarindadir. En sik sebepler;

Kronik bademcik iltihaplari,

Kronik sinüzit, burun polipleri,

Kronik faranjit,

Sindirim sisteminde darlik,

Mide ülseri, helikobakter plori varligi,

Reflü hastaligi

Sindirim kanalindaki iltihabi hastaliklar,

Karaciger yetersizligi

Seker hastaligi,

Böbrek yetmezligi, üremi

Akcigerin iltihabi hastaliklari (bronsektazi, apseler),

Böbrek yetmezligi

Sigara kullanimi

3. Psikosomatik agiz kokusu: Böyle hastalarda yakinma olmasina ragmen aslinda gerçek bir anormal agiz kokusu yoktur. Böyle hastalari patolojik anormal agiz kokusundan ayirmak zordur.

Tedavi: Tedavi esas olan;

Agiz hijyenine dikkat

Nedenin ortadan kaldirilmasi

Tedavinin süresi

Hastanin tedaviye uyumu

Hastanin tercihidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası