Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AGIZ KOKUSUNU ÖNLEMEK IÇIN DILINIZI DE FIRÇALAYIN

Memorial Hastanesi Iç Hastaliklari Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal “Agiz kokusunun nedenleri ve önlemenin yollari” hakkinda bilgi verdi.

Saglikli bireylerde sabah uyandiginda agizda çirkin bir koku bulunabilir. Bu hos olmayan agiz kokusu günümüzde gelismis toplumlar da dahil olmak üzere bireylerde oldukça sik rastlanilan bir durumdur. Anormal agiz kokusu, sebep oldugu sosyal problemler yaninda biyolojik problemlere de neden olabilir. Anormal agiz kokusu bireylerin sosyal yasantilarinda kendilerine olan güvenlerinin kaybedilmesine yol açabilmektedir.

Agiz bakiminiza özen gösterin

En önemli neden agiz hijyeni oldugundan, dil sirtinda yerlesik olan bakteriyel birikimleri ortadan kaldirmak önemlidir. Bu nedenle birikim gösteren bakterileri kaziyici bir alet ile dil sirtinin kazinmasi oldukça önemlidir. Ayrica antiseptik gargaralar bakterilerin yeniden birikip çogalmalarini engelleyebilir. Sakiz çignemek salyanin debisini ve yapiskanligini artirarak, dil sirtina yikama etkisi olusturur ve bakteri çogalmasini kismen engeller. Çinko içeren gargaralar daha fazla uçucu sülfür bilesikleri baglar ve bu yüzden agiz kokusu tedavisinde faydalidir. Uçucu sülfür bilesiklerini bloke eden diger bir madde sodyum bikarbonatli dis macundur. Hasta her gün dis firçalamaya ve bu sirada dilini de firçalamaya alismalidir. Özellikle dil kökünün sert ve güzel olarak firçalanmasi gerekir.

Kötü agiz kokusunun kaynagi genellikle uçucu sülfür bilesikleridir

Agiz kokusunda altta yatan sebep çogunlukla dil çikintilari arasina yerlesen bakterilerin olusturdugu uçucu sülfür bilesikleridir. Kötü agiz kokulu bireylerde bu miktarlar çok daha yüksektir. Dil ucundan, dil köküne dogru gidildikçe bu uçucu sülfür bilesiklerinin miktari artar.

Agizda yerlesmis olan bu bakteriler agiz kokusunun olusmasinda önemli rol oynar. Özellikle dilin en arka bölgesinde yerlesen mikroplar daha fazla koku yapar. Diger taraftan, fazla sayida bakteri, kötü hijyen, alkali ortam ve agizda protein artiklarinin bulunmasi kokuyu daha da artirir.

Agiz kokulari 3 baslikta incelenir ve hepsinin tedavileri birbirinden farklidir.

Normal agiz kokusu: Her saglikli birey sabah uyandiginda sindirim kanalinda biriken gazlar veya dil sirtinda çogalan bakterilerin olusturdugu uçucu sülfür bilesikleri sebebiyle agiz kokusu duyabilir. Özellikle proteinden zengin yiyecekler (et, balik, yumurta) daha fazla agiz kokusuna neden olmaktadir. Dil sirtini firçalamak ve sürekli olmamak sartiyla klorheksidin veya çinko içeren agiz gargaralari kullanmak ve sakiz çignemek bu durumu azaltabilir.

Anormal agiz kokusu: Agiz kokusu olan hastalar dis hekimine agiz kokusu sikayetiyle müracaat etmeyebilir. Agizlarindaki çirkin kokunun ya farkinda degil ya da tolere etmektedirler. Bu hastalarin ancak yüzde 25’i dis hekimine müracaat eder. Genellikle agizlarindaki kokuyu kabullenmisler ve anormal agiz kokusundan farkli bir sikayet ile dis hekimine müracaat ederler. Dis hekiminin uyarisi ile tedavi edilirler. Bazi hastalarda ise kendisinin degil, yakinlarinin tespiti söz konusudur. Anormal agiz kokusu agiz içi veya agiz disi kaynakli olabilir:

Agiz nedenli olanlar: Agiz kokusunun sebeplerinin %87 si agiz içi kaynaklidir. Bunlarin %51’i dil, %32 si dis ve diseti, %17’si ise bunlarin karisimina baglidir. Çesitli hastaliklara bagli olusan agiz kurulugu da kötü kokuya neden olabilmektedir.

Agiz disi nedenler: Bu sebeplere bagli agiz kokusunun görülme sikligi %13 olup, bunlarin %7’si kulak-burun-bogaz kaynaklidir. Sindirim sistemi kaynakli olanlar %1 civarindadir. En sik sebepler;

Kronik bademcik iltihaplari,

Kronik sinüzit, burun polipleri,

Kronik faranjit,

Sindirim sisteminde darlik,

Mide ülseri, helikobakter plori varligi,

Reflü hastaligi

Sindirim kanalindaki iltihabi hastaliklar,

Karaciger yetersizligi

Seker hastaligi,

Böbrek yetmezligi, üremi

Akcigerin iltihabi hastaliklari (bronsektazi, apseler),

Böbrek yetmezligi

Sigara kullanimi

3. Psikosomatik agiz kokusu: Böyle hastalarda yakinma olmasina ragmen aslinda gerçek bir anormal agiz kokusu yoktur. Böyle hastalari patolojik anormal agiz kokusundan ayirmak zordur.

Tedavi: Tedavi esas olan;

Agiz hijyenine dikkat

Nedenin ortadan kaldirilmasi

Tedavinin süresi

Hastanin tedaviye uyumu

Hastanin tercihidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası