Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ASTIM VE ALERJI KONUSUNDA YANLIS BILINENLER

Suadiye Memorial Tip Merkezi Gögüs Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Ilkay Keskinel “Astim hastaligi ve alerji sikayetleri hakkinda bilgi verdi. Keskinel, bu rahatsizliklar konusunda toplumda yaygin ancak yanlis pek çok düsüncenin oldugunu belirlerek, dikkat edilmesi gereken noktalari siraladi.

“Astim, bulasici bir hastaliktir”

Astim, genetik faktörlerin altta yattigi, çevresel faktörlerle tetiklenebilen bir hastaliktir.

Bir enfeksiyon hastaligi olmadigindan bir kisiden digerine bulasmasi söz konusu degildir.

“Astim tedavisinde kullanilan spreyler aliskanlik/bagimlilik yapar, cigerleri kurutur; bir kez baslarsam bir daha hiç birakamam”

Sprey ya da kuru toz seklinde ilaçlarin uygulanmasi, bagimlilik yapmasi söz konusu degildir. Bu konudaki yaygin inanisinin tam tersine, tüm ilaç uygulama sekilleri arasinda en zararsizidir denebilir. Agizdan (tablet ya da kapsül) ve enjeksiyon seklinde (damardan ya da kas içine) ilaç uygulandiginda, verilen doz kana karisir, tüm vücuda yayilir. Oysa sprey/kuru toz uygulayicilari kullanildiginda, sistemik uygulamaya göre çok daha küçük miktarda ilaç (mikrogram düzeyinde) verilmektedir. Bunun sebebi; ilacin hedef bölgeye vücutta dolasmadan, dogrudan ulasmasidir. Bu yolla ilaç verilmesinin bagimlilik yapmasi söz konusu degildir.

Astim tedavisinde kullanilan ilaçlarin akcigerleri “kurutmasi” mümkün degildir. Uzun arastirmalar sonucu gelistirilmis olan bu ilaçlari hekiminiz, her ilaci oldugu gibi, olasi yarar ve zararini göz önünde bulundurarak reçetelemektedir.

“Kortizon, çok zararlidir, ne olursa olsun kullanilmamasini gerektirecek pek çok yan etkisi bulunmaktadir”

Zararsiz oldugunu düsündügümüz vitaminleri ve tamamen bitkisel ilaçlari da kapsayacak sekilde her ilacin yan etkisi olabilir. Buna kortizon da dahildir. Önemli olan, ilacin beklenen yararinin potansiyel zararindan büyük olmasidir. Baska bir deyisle; eger o ilaci kullanmamak hastaya daha çok zarar verecekse, hasta ilaci kullanmalidir.

Astimli hastalara kortizon ancak agir durumlarda (kriz ya da alevlenme gibi) agizdan ya da enjeksiyon yoluyla verilir. Daha önce de bahsettigimiz gibi kana hemen hiç karismayan sprey seklindeki kortizonun neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Kimi hastalarda sprey seklindeki kortizon kullanimina bagli ses kisikligi ya da kuru öksürük gibi sikayetler çok basit bir önlemle, yani spreyi kullandiktan sonra agzin çalkalanmasiyla önlenebilir.

“Astimin asil tedavisi alerji asilaridir”

Alerji asilari, ancak belli bir yas grubundaki ve az sayida alerjene karsi alerjisi olan hastalarda uygulanir. Bu karari ancak bir alerji uzmani vermelidir. Ne yazik ki, günümüzde pek çok astim hastasi, asiyi astimlarini ortadan kaldiracak bir kurtarici olarak görmektedir. Asi sadece belli bir alerjene karsi kisinin duyarliligini ortadan kaldirabilir. Oysa her astim, alerjik olmadigi gibi; alerjik astimlarda da sadece asi tedavisi asla yeterli olamaz. Her durumda öncelikle kisinin astimi tedavi edilmelidir. Çünkü aslinda geri dönüslü belirtileri olan astim hastaligi uygun sekilde tedavi edilmediginde akcigerlerde kalici hasar birakabilmektedir.

“Kendimi iyi hissediyorum, sikayetlerim düzeldi, öyleyse ilaçlarimi birakabilirim”

Sikayetler düzelse de, ilaçlari azaltma ya da birakma kararini hasta asla kendi kendine

Vermemelidir. Astim her ne kadar geri dönüslü belirtilerle seyretse de; eksik tedavi bronslardaki daralmanin kalici hale gelmesine neden olabilir. Bu konuda doktora güvenilmeli ve ilaçlarin ne kadar süre ile kullanilmasi karari uzmanlara birakilmalidir.

“Astimli hastalar spor yapmamalidir”

Dogru tedavi edilen ve iyi takip edilen astim, kisinin hayatini etkilemez. Astimli hasta, doktorunun önerisi dogrultusunda spor yapabilir. Yalnizca, bazi hastalarda spor öncesi nefes açici ilaç kullanimi gerekli olabilir. Bunun yaninda, spordan ziyade; örnegin çok tozlu bir spor salonu ya da asiri su buhari ile dolu kapali bir havuz hastanin sikayetlerini baslatabilecegi de göz önünde bulundurulmalidir.

“Etrafimdaki alerjenlerin hangisinden korunayim ki? Kaçinmaktansa birakayim, vücudum alerjenlere alissin”

Ne yazik ki, “çivi çiviyi söker” yaklasimi alerji için geçerli degildir. Yani, herhangi bir alerjene daha çok maruz kalmak, o alerjene “alismayi” saglamaz. Tam tersine, solunum yoluyla alinan allerjenlere (örnegin polenler, ev tozu akarlari, küf mantarlari, kedi-köpek tüyleri gibi) ne kadar çok maruz kalinirsa, geçen zaman içinde alerjik yakinmalar daha da siddetlenecektir. Bu nedenle, alerjenlerden mümkün oldugunca kaçinmak uygun olacaktir.

“Hamilelikte astim ilaçlari bebege zararlidir”

Astimli hastalarin yaklasik üçte birinde gebelik sirasinda astim belirtileri hafifler, üçte birinde degismez, üçte birinde ise kötülesir. Daha önce de belirtildigi gibi, sprey seklindeki ilaçlarin neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Bu nedenle gebelikte doktor önerisi dogrultusunda güvenle kullanilabilirler. Bebege asil zarar verecek olan hekimin kontrolü altinda verilecek olan ilaçlar degil, annenin astima bagli tedavi edilmemis sorunlaridir. Bu nedenle, astimli hastalarin gebelik boyunca hekim kontrolünde olmalari gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası