Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KARARLI OLUN, SIGARAYI BIRAKIN

Memorial Hastanesi Sigarayi Birakma Poliklinigi’nden, Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Füsun Soysal, 9 Subat Dünya Sigarayi Boykot günü öncesi, sigaranin zararlari ve Memorial Hastanesi Sigarayi Birakma Polikinigi hakkinda bilgi verdi.

Günümüzde insan sagligini tehdit eden en tehlikeli aliskanliklardan biri sigaradir. Sigara dumani, içindeki yaklasik 5 bin civarinda zararli madde nedeniyle, vücuda alindiginda çok sayida hastaliga neden olmaktadir. Sigara akcigerler ve kalbe olan zararli etkileri disinda, neredeyse vücuttaki tüm organlari etkileyen bir dizi problemi de beraberinde getirmektedir. Sigara kullanimi, tüm dünyada en önemli önlenebilir ölüm veya hastalik sebebini olusturmaktadir. Türkiye’de yilda yaklasik 100 bin, ABD’de yilda 430 bin insan, sigaraya bagli hastaliklar nedeniyle hayatini kaybetmektedir. ABD’de nüfusun yaklasik yüzde 25’i sigara kullanmakta, Türkiye’de bu oran kent nüfusu içinde yüzde45’e çikmaktadir.

Akciger kanserinin yüzde 85’i, kronik bronsitin yüzde 75’i, kalp hastaliklarinin yüzde 25’i sigaradan kaynaklanmaktadir. Akciger kanserine yakalanma riski hiç içmeyenlerde yüzde 3, günde 1 paket içenlerde yüzde 61, 1-2 paket içenlerde yüzde 217’dir.

Çocuklar sigaranin varligindan erken yasta haberdar oluyor

Sosyal, psikolojik ve genetik faktörlerin bilesimi sonucu ortaya çikan sigara aliskanligi, daha çok çocukluk ve gençlik yaslarinda ortaya çikmaktadir. Çocuklar erken yaslarda sigaranin varligindan haberdar olmaktadir. Çocuklarin dörtte üçü, ebeveynleri sigara içsin veya içmesin 5 yasina geldiklerinden sigarayi ögrenmektedir. 11 yasindaki çocuklarin üçte biri, 16 yasindaki çocuklarin üçte ikisinin sigarayi denemis olduklari saptanmistir. Ingiltere’de her gün yaklasik 450 çocuk sigaraya baslamaktadir. Yapilan arastirmalara göre 11 yas civarindaki gençlerde sigara içme orani düsükken, yas arttikça bu oran ciddi bir sekilde yükselmekte ve 11-15 yas arasi sigara içenlerin orani, yüzde10-11’lere ulasmaktadir. Sigara içen erkek çocuklarin sayilarinin daha fazla oldugu, erkeklerin kizlara oranla daha erken yasta sigaraya basladiklari gözlenmistir.

Gençlik çaglarinda sigaraya baslama nedenleri arasinda; arkadaslara uymak, dislanmaktan çekinmek, cool görünmek, bagimsizlik arayisi, özenme, egitim yillarinda yasanan stres (özellikle üniversite çagi), ögretmenlerin sigara içmeleri, sigara içen modeller (gençlik, moda ve erkek dergileri), doktorlarin sigara içmeleri ( sigara içen kisiler üzerinde çok olumsuz etki yapmakta, kisiye sigara içmek için kendince bir neden bulma hakki tanimaktadir), sigara sirketlerinin reklamlari (agizlarindaki sigara bulunan kovboy resimleri ve filmleri, sik ve zengin ortamlarda sigara içilmesi…)

Akciger kanserine yakalanma riski 10 kat artiyor

Gençlere sigarinin yol açabilecegi saglik problemleri anlatildiginda dinlemekten etkilenmemektedirler. Arkadas çevresinin sigara içmeyi onaylamasi bir ergen için daha önemlidir. Sigara içenleri yaniltan en önemli durumlardan biri de, sigara içtikleri halde özellikle akciger kanserine yakalanmayan insanlar oldugu gibi sigara kullanmayan ve akciger kanseri hastasi olabilen kisilerdir. Sigara içen kisiler akciger kanserine yakalanmasa bile sigara içen birinin akciger kanserine yakalanma riski, içmeyenlere göre 8-10 kat daha fazladir. Akciger kanseri olan kisilerin de yüzde 80’i sigara içenlerden olusmaktadir. Günde bir paket sigara içenlerin akciger kanserine yakalanma riski içmeyenlere oranla 10 kat daha fazladir. 2 paket içenlerde bu fark 25 kata çikmaktadir.

Sigara, ölüme giden yol için vize veriyor

Sigara ile birlikte alinan nikotin vücuda ilk girdiginde beyin ve sinir sistemini uyarir. Ancak sonraki alislarda beyin ve sinir sistemi üzerinde baskilayici, uyusturucu bir etki gösterir. Kan basinci ve nabiz yükselir, sindirim yavaslar. Organlarin yeterince kan almalari engellenir. Çok yüksek dozlarda bulanti, kusma ve solunum felci ile ölüme neden olur.

Sigara içenlerde ortaya çikan en önemli akciger problemlerinde biri de KOAH’tir (kronik bronsit ve anfizem). Bu hastaliklar, öksürük ve balgam çikarma ile baslayip hava yollari va akcigerlerde harabiyet ile ileri yaslarda nefes darligi ile seyreden hastaliklardir. Solunum yolu enfeksiyonlari sigara içenlerde daha sik ortaya çikmaktadir. Sigara içmek zor nefes almak anlamina gelmektedir. 20 yasinda nefes alma kapasitesi yüzde100’ken, sigara içenlerde ileri yaslarda bu oran, yüzde40’lara kadar düsmektedir.

Erkeklerde sigara içimi ile koroner kalp hastaliklari riski, yüzde 60-70 oraninda artmaktadir. Kalp hastaliklarina bagli ani önümler sigara içen erkeklerde 2/4 kat daha fazladir. Kadinlarda ise dogum kontrol hapi kullanimi ile birlikte sigara kullanimi sonucu ortaya çikan kalp krizi riski, içmeyenlere göre 10 kat daha fazladir. Yüksek tansiyonu olan kisilerde sigara içimi beyin kanamasi riskini artirmakta ve bu kisilerde felç daha çok görülmektedir.

Sigara cildin ön büyük düsmanidir. Cilde su veren kan damarlari sigara içtikten sonra birkaç dakika büzülmektedir. Ciltte renk degisikligi olur ve cilt erken yaslanir.

Dis etleri kirli ve pis bir görünüm kazanir, dis eti hastaliklari ortaya çikar.

Agizda tat alma eksikligi ortayi çikar ve dudak, dil kanseri görülme riski artar.

Girtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, kronik farenjit durumu, ses tellerinde kanser riski görülmektedir.

Gözlerde katarakt ve ileri yaslarda körlük görülebilir.

Mide ve yemek borusunda ülser, kanama, gastrit ve kanser riski artmaktadir.

Kadinlarda kisirlik, düsük, eksik dogum, erken menopoz, rahim kanseri, adet düzensizlikleri, hormonlarda azalma, erkeklere iktidarsizlik, ereksiyonda ve sperm sayisinda azalma gibi sorunlar ortaya çikmaktadir.

Sigara mesane kanseri riskini artirir.

Ellerde ve parmaklar sararma, tirnaklarda zayiflama olur.

Kemik ve iskelet sistemi bozulur, kemik erimesi ortaya çikabilir.

Kol ve bacak damarlarinda çesitli hasarlar olusabilir, kilcal damar tikanmalari nedeniyle el ve ayaklar bu tikanikliga bagli olarak kesilebilir.

Vücutta yorgunluk, halsizlik, stres, performans düsüklügü ve reflekslerde azalma görülür.

Birakmayi gerçekten istemek herseyden önce geliyor

Sigara birakma konusunda Bati ülkelerinde yaygin olan sigarayi birakma poliklinikleri, ülkemizde de yayginlasmaya baslamistir. Memorial Hastanesi Sigarayi Birakma Poliklinigimize basvuran kisiler; gögüs hastaliklari, kardiyoloji ve psikiyatri kliniklerinin ortak olarak yürüttükleri bir poliklinik. Bu poliklinige özellikle sigarayi birakma konusunda niyetli ancak bunu basaramayan kisilerin tedavisi tercih ediliyor. Kisinin bunu öncelikle istemesi gerekiyor. Bir yakini bile getirse kendi istemedikçe çogu zaman bunu basaramiyor. Bir de sigarayi birakmayi çok istedigi halde nikotin bagimliligi nedeniyle bunu basaramayan kisiler takibe aliniyor.

Hastalarin fiziksel muayeneleri yapiliyor

Sigarayi birakma poliklinigine basvuranlar öncelikle; kardiyoloji ve gögüs hastaliklari uzmani tarafindan muayene ediliyor. Daha sonra kalp ve solunum durumunu belirlemek amaciyla genis kapsamli tetkikler yapiliyor. (Akciger grafisi, solunum fonksiyon testleri, elektro kardiyogram, riskli hastalarda efor testi ve kalp eko kardiyografisi, kan sekeri, üre, karaciger fonksiyon testleri, sedimantasyon, kolesterol, trigliserid düzeyleri.)

Daha sonra kisinin sigaraya bagimlilik derecesini belirlemek amaciyla “nikotin bagimlilik testi” uygulaniyor. Sigarayi birakmak isteyen kisi sigaranin zararlari ve yol açtigi hastaliklar konusunda bilgilendiriliyor. Hastanin nikotine bagimlilik derecesi belirlendikten sonra sigarayi birakmada kullanilacak yöntemler tespit ediliyor (ilaç kullanimi, nikotin bantlari…) ve hasta ile birlikte sigarayi birakma günü saptaniyor. Hastanin sigarayi birakma süreci esnasinda ortaya çikabilecek problemleri için psikiyatri uzmani devreye girerek, kisinin sikintilari rahatlatilmaya çalisiliyor.

Sigaraya fiziksel mi yoksa psikolojik olarak mi bagimlisiniz?

Sigara bagimliliginin iki yönü bulunmaktadir. Fiziksel ve psikolojik bagimlilik. Fiziksel bagimliligi sigaradaki “nikotin” maddesi yapar. Psikolojik bagimlilik ise kisiden kisiye degismektedir. Kendine güvensiz, sorunlardan kaçan kisiler psikolojik bagimliliga daha egilimlidir. Nikotin bagimliligi olusmus kisilerde sigarayi biraktiktan sonraki ilk 3 gün en zor dönemdir. Bu dönemde; huzursuzluk, sinirlilik, konsantrasyon güçlügü ortaya çikabilir. Bu dönemde aktif olmak, kafeinden uzak durmak, sigarayi akla getirecek ortamlarda bulunmamak, sakiz çignemek ve kuruyemis yemek, dönemi daha kolay atlatmada yardimci olacaktir. Yine bu dönemde nikotin bantlari ve sakizlari da kisiye yardimci olabilir. Psikolojik bagimliligi belirgin olan kisilerde ise psikiyatri gözetiminde ve gerekirse antidepresan türü ilaçlardan yardim alinmalidir.

Sigara içen kisilerin önemli bir bölümü, sigarayi birakma konusunda ufak bir tesvik ve destek beklemektedir. Kendi basina sigarayi birakmak yönünde karar alan kisilerde basari orani yüzde10’un üzerine çikmamaktadir.

Sigarayi birakmaya kendinizi hazirlayin

Sigarayi birakma kararinda olumlu düsünün. Basarili olamayacaginiza ya da zorlanacaginiza dair düsünceleri kafanizdan kovun. Milyonlarca kisi sigarayi birakti ve sagligina kavustu. Sizin onlardan bir eksiginiz yok.

Sigarayi neden birakmak istediginizi listeleyin ve bir kagida yazin. Sigara akliniza geldikçe bu listeye bir göz atin.

Sigara sagliginiza ve baskalarina olan sorumluluklariniza gölge düsürmektedir. Sigarayi birakmak için baska güçlü nedenleriniz oldugunu da unutmayin. Sigara bulamadiginizda nasil huzursuz oldugunuzu, bir paket sigara almak için nasil kosturdugunuzu, ates bulmak için nasil çabaladiginizi düsünün. Lokantada sigara içtiginiz için istediginiz yere oturamadiginizi ve toplumda ikinci sinif vatandas muamelesi gördügünüzü unutmayin.

Sigarayi birakmak için özel bir gün saptayin. Baska bir anlamli (dogum günü, evlik yildönümü, evlilik…) günü düsünün ve her yil çifte kutlama yapin.

Sigarayi birakma kararina baskalarina da ortak edin.

Sigarayi birakacaginiz günü çevrenize ilan edin. O gün size önemli bir destek gelecektir.

Unutmayin! Sigarayi biraktiktan sonra hayatin tadi çok daha kolay çikariliyor

Ilk günlerde hayat temponuzu artirin. Zevk aldiginiz islerle ugrasin. Sigara içilmeyen yerlere gidin.

Bol sivi alin, ancak yaninda sigara içmek isteyeceginiz içeceklerden uzak durun.

Ihtiyaç duyuyorsaniz elinizde anahtarlik, tesbih tutun.

Sakiz çigneyin

Yemeklerden sonra mutlaka dislerinizi firçalayin

Caniniz sigara istediginde süt ve meyve suyu için

Sigara içmeyenlerle birlikte olmaya çalisin

Sigara içmek istediginizde dus alin

Bol egzersiz yapin, kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz

Ve sagliginiz yeniden sizinle…

Son sigara içildikten 12 saat sonra vücut kendini iyilestirmeye baslar. Vücuttaki nikotin ve karbonmonoksit miktari hizla azalmaya baslar, birkaç gün içinde vücutta belirgin bir rahatlama olur. Birkaç gün içinde nefes alma rahatlar, sigaranin yol açtigi öksürük yavas yavas azalmaya baslar, egzersiz kapasitesi artar. Kisi, sigaranin kokusu, bütçesine getirdigi yük ve bagililiktan kurtulur. Vücuttaki nikotinin büyük bir kismi 2-3 gün içinde atilmaktadir.

Sigarayi biraktiktan sonra 5 yil sonra kalp krizi riski içmeyenlerle ayni düzeye iner.

10 yil sonra akciger kanserinden ölüm riski, yüzde 50 oraninda azalir.

10-20 yil sonra herhangi bir nedenle ölüm riski, içmeyenlerle ayni olur

Sigarayi biraktiktan 1 yil sonra koroner kalp hastaliklarina bagli ölüm riskinde yüzde 50 azalma olur

Sigarayi birakmada psikolojik bagimliligi belirgin olan kisilerde ise psikiyatri gözetiminde ve gerekirse antidepresan türü ilaçlardan yardim alinmalidir. Sigarayi birakma sonrasindaki sikintilarin geçici oldugunu ve daha saglikli bir yasama baslangiç teskil ettigi unutulmamalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası