Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“KORKU ILE KAPLI” TIR TÜRKIYE’DE

BIR SIZOFRENI HASTASI NE YASIYOR?

Janssen-Cilag a division of Johnson & Johnson tarafindan gelistirilen ve bir sizofreni hastasinin günlük hayatindan kesitler yasatan

“Korku ile Kapli” TIR’i, Türkiye Sizofreni Dernekleri Federasyonu ve Janssen-Cilag a division of Johnson & Johnson’in ortak çalismasi ile

23 Ekim’de Istanbul’da kapilarini açiyor.

Uluslararasi ruh sagligi kongrelerinde 20 binin üzerinde kisi tarafindan ziyaret edilen “Korku ile Kapli” TIR’i, Janssen-Cilag a divison of Johnson & Johnson tarafindan psikiyatri dünyasinin liderlerinin danismanliginda gelistirildi. Bir sizofreni hastasinin yasadiklarini yansitan ve tüm Avrupa’da Ingilizce, Fransizca, Flemenkçe, Ispanyolca, Lehçe, Almanca’nin yani sira Türkçe de izlenebilen “Korku ile Kapli” TIR’i mobil bir simülatör.

Türkiye Sizofreni Dernekleri Federasyonu ve Janssen-Cilag a division of Johnson & Johnson ortak çalismasi ile Türkiye’ye gelen “Korku ile Kapli” TIR’i Istanbul’un ardindan Kocaeli, Bursa, Manisa, Izmir, Denizli, Antalya ve Ankara gibi illerde de ziyarete açilacak.

Kamuoyunda sizofreni hastaligina dair bilinen yanlis-olumsuz ön yargilarin azaltilmasi ve hastaliga dair bilincin artirilmasi amaciyla organize edilen bu “Korku ile Kapli” TIR Istanbul’da oldugu gibi diger tüm illerde de halkin ziyaretine açik olacak.

Sizofreni’den korkmayin!

Türkiye’de sizofreni konusundaki toplumsal bilinci artirmayi amaçlayan Gör – Hisset – Paylas Projesi Türkiye’de kamuoyuna, hastalara ve hasta yakinlarina, hastaligin erken döneminde baslayacak etkili ve kesintisiz bir tedavi ile sizofreni hastalarinin günlük hayatlarini büyük ölçüde sürdürebilir ve toplum yasantisina uyum saglayabilir duruma gelecekleri mesajini ulastirmayi hedeflemektedir.

“Gör - Hisset - Paylas” projesine destek veren Janssen–Cilag a division of Johnson & Johnson Türkiye Medikal Direktörü Dr. Çigdem Dönmez yaptigi konusmada: “Kamuoyunda ruh sagligi bilincinin artirilmasini bir sosyal sorumluluk olarak degerlendirmekten ve bu konuda toplum bilincinin artirilmasina aracilik etmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Türkiye Sizofreni Dernekleri Federasyonu Baskani ve Ankara Onkoloji Egitim ve Arastirma Hastanesi Psikiyatri Klinigi Sefi Doç.Dr.Haldun Soygür ise “Türkiye gibi 70 milyonlu nüfuslu bir ülkede yaklasik 700 bin sizofreni hastasi bulundugu tahmin edildigini belirtti. Gör-Hisset-Paylas Projesi ile Türkiye’de 20 günlük zaman zarfinda 2.500 kisiye ulasarak, sizofreni hastaligi konusunda toplumsal duyarliligi biraz daha artiracaklarindan duydugu memnuniyeti ifade etti.

“Korku ile Kapli” nasil dogdu?

“Korku ile Kapli” projesinin ilk ayagi; önde gelen psikiyatristler, hemsireler, sizofreni hastalari, hasta yakinlari ve hasta bakicilari ile yapilan detayli görüsmelerden olustu. Bir sonraki adim ise bir sizofreni hastasinin firina yapacagi kisa bir yürüyüsün senaryosunu yazmak oldu. Bir kamera ekibi üç gün boyunca kalabalik bir caddede yasanan günlük olaylari filme aldi. Çekimlerde hiçbir oyuncu rol almazken yoldan geçenler, bisikletçiler, ambulans ve magaza vitrinleri dahil tüm görüntüler rastgele filme alindi. Sonrasinda bu canli çekimler içinden seçilen kareler özel efektlerle desteklendi.

Neden “Korku ile Kapli”?

Tek kisilik olan “Korku ile Kapli” simülatörü ziyaretçilerin, kalabalik caddedeki bir firina yapilan siradan bir yolculugun, nasil zorlu ve ürkütücü bir hal alabildigini hastalarin gözlerinden görmesini sagliyor.

“Korku ile Kapli” ses, video ve titresimlerden olusan bir kombinasyon ile yolculuk boyunca yasanan isitsel ve görsel halüsinasyonlarin etkisini canlandirmaktadir. Katilimcilar, yoldan geçen biriyle göz göze gelmenin nasil bir tehdide dönüstügünü, kaza ile gerçeklesen fiziksel temasin nasil bir saldiri gibi algilandigini ve yol kenarinda park etmis arabalarin nasil trafik canavarlarina dönüstügünü birinci elden yasiyor.

“Korku ile Kapli” hangi illerde bulunacak?

23 Ekim’de Istanbul’da kurulacak olan “Korku ile Kapli” TIR’i bir sosyal sorumluluk kampanyasi kapsaminda Türkiye’nin çesitli illerini ziyaret edecek.

26 Ekim Kocaeli

27 Ekim Bursa

30 Ekim Manisa

31 Ekim Izmir

02 Kasim Denizli

05 Kasim Antalya

08 Kasim Ankara

Türkiye Sizofreni Dernekleri Federasyonu Hakkinda

2006 yilinda, farkli sehirlerde ayni amaçlarla kurulan sizofreni derneklerinin ülke düzeyinde örgütlenerek birlesmesi ile tek bir çati altinda toplanan sizofreni dernekleri, dayanisma içinde güç birligi yaparak; toplumun sizofreni hastaligi konusunda bilgilendirilmesini, toplumsal destegin artirilmasini, sizofreninin tedavisi ve rehabilitasyonu ile ilgili tüm olanaklarin seferber edilmesini hedefliyorlar. Baskanligini Ankara Onkoloji Egitim ve Arastirma Hastanesi Psikiyatri Klinik Sefi Doç. Dr. Haldun Soygür’ün yaptigi Türkiye Sizofreni Dernekleri Federasyonu; dernek üyesi olan, hasta ve hasta yakinlari ile gönüllüler, sizofreni ve sivil toplum örgütü yöneticiligi konusunda egitim alarak federasyonun gelecekte daha da güçlenmesi için çalisiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası