Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Grip Kalp Krizini Tetikliyor

Grip virüsü, damarlari tikayarak kalp krizine neden olan plaklari dogrudan etkiliyor. Gribin kalp krizini tetikleyebilecegine dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Ismet Dindar, “Kalp krizi, koroner damarlarda gelisen plaklarin yirtilmasiyla damarin tikanmasi sonucu ortaya çikar. Grip virüsünün damari tikayan bu plaklari direkt etkileyerek plagin yirtilmasina neden olabilecegi gösterilmistir. Gribe bagli ortaya çikan sikayetler de kalbin is yükünü artiriyor” dedi.

30 Eylül Dünya Kalp Günü nedeniyle kalp hastaliklari, tüm yönleriyle ele aliniyor. Grip mevsiminin baslamasi ile birlikte uzmanlar, gribin kalp hastalari üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekiyor. Gribin kalp krizini tetikleyebilecegini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Kadiyoloji Uzmani Prof. Dr. Ismet Dindar, “Kalp krizi, koroner damarlarda gelisen plaklarin yirtilmasiyla damarin tikanmasi sonucu ortaya çikar. Grip virüsünün damari tikayan bu plaklari direkt etkileyerek plagin yirtilmasina neden olabilecegi gösterilmistir. Bu plaklarda virüsün saptandigini ortaya koyan çalismalar da yayinlanmistir. Her grip salgininda kalp hastaliklarindan ölümün artmasi da bu bulgulari destekliyor” diye konustu.

Prof. Dr. Ismet Dindar, gribin kalp hastalari üzerindeki etkisini söyle anlatti: “Gribe bagli olarak olusan direnç düsüklügü, ates yüksekligi, kalbin is yükünü ve dolayisiyla oksijene gereksinimini artirir. Gribin yol açtigi zatürre ve diger solunum sistemi hastaliklari da kontrol altindaki bir kalp hastaliginda sikayetleri agirlastirmaktadir.” Grip asisinin gribe bagli ortaya çikabilecek kalp krizlerini önledigine dikkat çeken Dindar, sözlerini söyle sürdürdü: “Grip asisinin kalp krizini azalttigi çesitli arastirmalarla gösterilmistir. Bu konuda ABD'de ve Güney Amerika'da yapilan çalismalar var. Özellikle ileri yaslardaki, astim ve diyabeti olan kalp hastalarina grip asisi yapilmasinin ölüm ve kalici hasar riskini önemli ölçüde azalttigi çalismalarla bildirilmektedir.”

Gripten korunmada en etkili yolun grip asisi yaptirmak oldugunu kaydeden Medikal Park Bahçelievler Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Efsun Gonca Chousein, “Yapilan arastirmalar grip asisinin hastaligi engellemede yüzde 70-90 etkili oldugunu gösteriyor. Grip asisinin etkili olabilmesi için her yil eylül, ekim ve kasim aylarinda yapilmasi gerekir. Grip, özellikle çocuklarda, yaslilarda, kalp, akciger, böbrek ve diyabet gibi kronik hastaligi olan kisilerde çok daha agir seyreder. Pnömoni (zatürre), dehidratasyon (vücuttan asiri sivi kaybi), mevcut kronik hastaligin kötülesmesi sonucu ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadir“ dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası