Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Grip Kalp Krizini Tetikliyor

Grip virüsü, damarlari tikayarak kalp krizine neden olan plaklari dogrudan etkiliyor. Gribin kalp krizini tetikleyebilecegine dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Ismet Dindar, “Kalp krizi, koroner damarlarda gelisen plaklarin yirtilmasiyla damarin tikanmasi sonucu ortaya çikar. Grip virüsünün damari tikayan bu plaklari direkt etkileyerek plagin yirtilmasina neden olabilecegi gösterilmistir. Gribe bagli ortaya çikan sikayetler de kalbin is yükünü artiriyor” dedi.

30 Eylül Dünya Kalp Günü nedeniyle kalp hastaliklari, tüm yönleriyle ele aliniyor. Grip mevsiminin baslamasi ile birlikte uzmanlar, gribin kalp hastalari üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekiyor. Gribin kalp krizini tetikleyebilecegini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Kadiyoloji Uzmani Prof. Dr. Ismet Dindar, “Kalp krizi, koroner damarlarda gelisen plaklarin yirtilmasiyla damarin tikanmasi sonucu ortaya çikar. Grip virüsünün damari tikayan bu plaklari direkt etkileyerek plagin yirtilmasina neden olabilecegi gösterilmistir. Bu plaklarda virüsün saptandigini ortaya koyan çalismalar da yayinlanmistir. Her grip salgininda kalp hastaliklarindan ölümün artmasi da bu bulgulari destekliyor” diye konustu.

Prof. Dr. Ismet Dindar, gribin kalp hastalari üzerindeki etkisini söyle anlatti: “Gribe bagli olarak olusan direnç düsüklügü, ates yüksekligi, kalbin is yükünü ve dolayisiyla oksijene gereksinimini artirir. Gribin yol açtigi zatürre ve diger solunum sistemi hastaliklari da kontrol altindaki bir kalp hastaliginda sikayetleri agirlastirmaktadir.” Grip asisinin gribe bagli ortaya çikabilecek kalp krizlerini önledigine dikkat çeken Dindar, sözlerini söyle sürdürdü: “Grip asisinin kalp krizini azalttigi çesitli arastirmalarla gösterilmistir. Bu konuda ABD'de ve Güney Amerika'da yapilan çalismalar var. Özellikle ileri yaslardaki, astim ve diyabeti olan kalp hastalarina grip asisi yapilmasinin ölüm ve kalici hasar riskini önemli ölçüde azalttigi çalismalarla bildirilmektedir.”

Gripten korunmada en etkili yolun grip asisi yaptirmak oldugunu kaydeden Medikal Park Bahçelievler Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Efsun Gonca Chousein, “Yapilan arastirmalar grip asisinin hastaligi engellemede yüzde 70-90 etkili oldugunu gösteriyor. Grip asisinin etkili olabilmesi için her yil eylül, ekim ve kasim aylarinda yapilmasi gerekir. Grip, özellikle çocuklarda, yaslilarda, kalp, akciger, böbrek ve diyabet gibi kronik hastaligi olan kisilerde çok daha agir seyreder. Pnömoni (zatürre), dehidratasyon (vücuttan asiri sivi kaybi), mevcut kronik hastaligin kötülesmesi sonucu ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadir“ dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası