Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Grip Kalp Krizini Tetikliyor

Grip virüsü, damarlari tikayarak kalp krizine neden olan plaklari dogrudan etkiliyor. Gribin kalp krizini tetikleyebilecegine dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Ismet Dindar, “Kalp krizi, koroner damarlarda gelisen plaklarin yirtilmasiyla damarin tikanmasi sonucu ortaya çikar. Grip virüsünün damari tikayan bu plaklari direkt etkileyerek plagin yirtilmasina neden olabilecegi gösterilmistir. Gribe bagli ortaya çikan sikayetler de kalbin is yükünü artiriyor” dedi.

30 Eylül Dünya Kalp Günü nedeniyle kalp hastaliklari, tüm yönleriyle ele aliniyor. Grip mevsiminin baslamasi ile birlikte uzmanlar, gribin kalp hastalari üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekiyor. Gribin kalp krizini tetikleyebilecegini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Kadiyoloji Uzmani Prof. Dr. Ismet Dindar, “Kalp krizi, koroner damarlarda gelisen plaklarin yirtilmasiyla damarin tikanmasi sonucu ortaya çikar. Grip virüsünün damari tikayan bu plaklari direkt etkileyerek plagin yirtilmasina neden olabilecegi gösterilmistir. Bu plaklarda virüsün saptandigini ortaya koyan çalismalar da yayinlanmistir. Her grip salgininda kalp hastaliklarindan ölümün artmasi da bu bulgulari destekliyor” diye konustu.

Prof. Dr. Ismet Dindar, gribin kalp hastalari üzerindeki etkisini söyle anlatti: “Gribe bagli olarak olusan direnç düsüklügü, ates yüksekligi, kalbin is yükünü ve dolayisiyla oksijene gereksinimini artirir. Gribin yol açtigi zatürre ve diger solunum sistemi hastaliklari da kontrol altindaki bir kalp hastaliginda sikayetleri agirlastirmaktadir.” Grip asisinin gribe bagli ortaya çikabilecek kalp krizlerini önledigine dikkat çeken Dindar, sözlerini söyle sürdürdü: “Grip asisinin kalp krizini azalttigi çesitli arastirmalarla gösterilmistir. Bu konuda ABD'de ve Güney Amerika'da yapilan çalismalar var. Özellikle ileri yaslardaki, astim ve diyabeti olan kalp hastalarina grip asisi yapilmasinin ölüm ve kalici hasar riskini önemli ölçüde azalttigi çalismalarla bildirilmektedir.”

Gripten korunmada en etkili yolun grip asisi yaptirmak oldugunu kaydeden Medikal Park Bahçelievler Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Efsun Gonca Chousein, “Yapilan arastirmalar grip asisinin hastaligi engellemede yüzde 70-90 etkili oldugunu gösteriyor. Grip asisinin etkili olabilmesi için her yil eylül, ekim ve kasim aylarinda yapilmasi gerekir. Grip, özellikle çocuklarda, yaslilarda, kalp, akciger, böbrek ve diyabet gibi kronik hastaligi olan kisilerde çok daha agir seyreder. Pnömoni (zatürre), dehidratasyon (vücuttan asiri sivi kaybi), mevcut kronik hastaligin kötülesmesi sonucu ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadir“ dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası