Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Grip Kalp Krizini Tetikliyor

Grip virüsü, damarlari tikayarak kalp krizine neden olan plaklari dogrudan etkiliyor. Gribin kalp krizini tetikleyebilecegine dikkat çeken Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Ismet Dindar, “Kalp krizi, koroner damarlarda gelisen plaklarin yirtilmasiyla damarin tikanmasi sonucu ortaya çikar. Grip virüsünün damari tikayan bu plaklari direkt etkileyerek plagin yirtilmasina neden olabilecegi gösterilmistir. Gribe bagli ortaya çikan sikayetler de kalbin is yükünü artiriyor” dedi.

30 Eylül Dünya Kalp Günü nedeniyle kalp hastaliklari, tüm yönleriyle ele aliniyor. Grip mevsiminin baslamasi ile birlikte uzmanlar, gribin kalp hastalari üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekiyor. Gribin kalp krizini tetikleyebilecegini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Baskani Kadiyoloji Uzmani Prof. Dr. Ismet Dindar, “Kalp krizi, koroner damarlarda gelisen plaklarin yirtilmasiyla damarin tikanmasi sonucu ortaya çikar. Grip virüsünün damari tikayan bu plaklari direkt etkileyerek plagin yirtilmasina neden olabilecegi gösterilmistir. Bu plaklarda virüsün saptandigini ortaya koyan çalismalar da yayinlanmistir. Her grip salgininda kalp hastaliklarindan ölümün artmasi da bu bulgulari destekliyor” diye konustu.

Prof. Dr. Ismet Dindar, gribin kalp hastalari üzerindeki etkisini söyle anlatti: “Gribe bagli olarak olusan direnç düsüklügü, ates yüksekligi, kalbin is yükünü ve dolayisiyla oksijene gereksinimini artirir. Gribin yol açtigi zatürre ve diger solunum sistemi hastaliklari da kontrol altindaki bir kalp hastaliginda sikayetleri agirlastirmaktadir.” Grip asisinin gribe bagli ortaya çikabilecek kalp krizlerini önledigine dikkat çeken Dindar, sözlerini söyle sürdürdü: “Grip asisinin kalp krizini azalttigi çesitli arastirmalarla gösterilmistir. Bu konuda ABD'de ve Güney Amerika'da yapilan çalismalar var. Özellikle ileri yaslardaki, astim ve diyabeti olan kalp hastalarina grip asisi yapilmasinin ölüm ve kalici hasar riskini önemli ölçüde azalttigi çalismalarla bildirilmektedir.”

Gripten korunmada en etkili yolun grip asisi yaptirmak oldugunu kaydeden Medikal Park Bahçelievler Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Efsun Gonca Chousein, “Yapilan arastirmalar grip asisinin hastaligi engellemede yüzde 70-90 etkili oldugunu gösteriyor. Grip asisinin etkili olabilmesi için her yil eylül, ekim ve kasim aylarinda yapilmasi gerekir. Grip, özellikle çocuklarda, yaslilarda, kalp, akciger, böbrek ve diyabet gibi kronik hastaligi olan kisilerde çok daha agir seyreder. Pnömoni (zatürre), dehidratasyon (vücuttan asiri sivi kaybi), mevcut kronik hastaligin kötülesmesi sonucu ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadir“ dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası