Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uykuda solunum durmasi: Uyku Apnesi

Uyku bozukluklari toplumda gün geçtikçe artan önemli sorunlardan biri olarak karsimiza çikiyor. Kaliteli bir uyku uyumadan ertesi güne saglikli ve mutlu baslamamiz mümkün olamiyor. Gün boyu sehir hayati veya is hayatina bagli yasanan stres, dengesiz beslenme aliskanliklari, hareketsizlik uyku bozukluklarina neden olabiliyor veya varolan uyku bozukluklarini da artirabiliyor. Uykusuzluk, horlama, uyku apnesi baslica uyku bozuklari olarak bilinse de uykuda bacak hareketler bozuklugu, huzursuz bacak sendromu, narkolepsi, katapleksi, dis gicirdatma (bruksizm), gece yatagi islatma gibi oldukça genis bir yelpazeye sahip.

Sema Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Ayse Türközü, Obstrüktif Uyku Apne, uykuda periyodik olarak nefes durmalarindan (apne) kaynaklanan bir hastalik olarak tanimliyor. Bu durum hastanin uyku kalitesini bozarak gün içi uykululuk ve halsizlige neden oluyor. Horlama, uykuda nefesin durmasi, gün içi uykululuk, dikkatte azalma, unutkanlik, konsantrasyon güçlügü, gece terlemesi, uykuda bogulur tarzda uyanma gibi baslica bulgularla karsimiza çikiyor. Agir uyku apne sendromunda, ileri dönemde kalp ritim bozukluklari, koroner kalp hastaligi, hipertansiyon ve inme riskini artirdigi saptanmistir.

Uyku apnesi oldukça sik görülen bir hastalik. Orta yas erkeklerde görülme sikligi %24 iken, orta yas kadinlarda da %9 civarinda. Erkek hastalarin %4’ünde, kadin hastalarinda %2’sinde uyku apne hastaligina ait gündüz uykululuk, geceleri nefes durmasi gibi bulgular görülmektedir.

Dr. Ayse Türközü, hastalik eger hastanin yasam kalitesini bozuyorsa veya saglik riski olusturuyorsa mutlaka tedavi edilmelidir, dedi. Saglik riski ise genelde agir olgularda ortaya çikiyor.

Eger uyku apneyi düsündüren bulgulariniz varsa uyku çalismasi yapilmasi gerekiyor. Polisomnografi ile beyin dalga aktivitesi, göz hareketleri, kas hareketleri ve solunum eforu degerlendiriliyor. Uyku apne disindaki hastaliklarin tanisinda ve tedavinin yönlendirilmesinde kullanilmaktadir.

Uyku apnenin tedavisinde birçok yöntemi kullaniliyor. Tedavi yöntemine hastaligin siddetine göre karar veriliyor. Hafif siddette uyku apne hastalarinda eger obezite sorunlari varsa kilo vermeleri öneriliyor. Orta siddetteki olgulara, eger hasta cerrahi tedaviden fayda görecekse öneriliyor. Cerrahi yöntemlerde, bogazin arka kismi açik tutulmaya çalisiliyor. Uvula ve nazofarenks bölgesine lazer yöntemi ile farkli cerrahi uygulamalar yapilabiliyor. Agir siddette Uyku Apnesinde ise maskeli cihaz kullanimi öneriliyor. CPAP dedigimiz bu cihaz apne esnasinda sürekli pozitif basinç uygulayarak hava yollari açik tutmaya çalisiliyor.

Uyku apnesi olan yetiskinler hastalarin, is verimi düsüyor. Yapilan arastirmalar sonucu bu kisilerde tansiyon sorunu ve kalp damar hastaliklari daha çok görülüyor. Beyin felci ve kalpte ritim bozuklugu, depresyon, insülin direnci gelistirme riskleri daha çok görülebiliyor.

Uyku apnesi çocuklarda da görülebiliyor. Büyük bademcigi ve geniz eti olan çoçuklarda da horlama ve uyku apnesi gözlenebilinir. Çocuklarda ortaya çikan uyku apnelerinin erken teshisi çok büyük önem arzediyor. Çünkü ihmal edilmis teshisler büyüme-gelisme geriligi, beynin oksijensiz kalmasi gibi çok ciddi problemlere veya uzun vadede akciger ve kalp rahatsizliklarina yol açabiliyor. Bunun yaninda farkli nedenlere baglanan okul basarisinda azalma, ögrenme güçlügü, sosyal izolasyon, çekingenlik, sinirlilik gibi sosyal problemlerin de ortaya çikmasina neden olabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası