Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilaç mi, zehir mi?

400 bitki türünün bulundugu Türkiye’nin ilk Tibbi Bitkiler Bahçesi büyük ilgi görüyor. Tamamlayici tibbin önemli unsurlarindan olan bitkilerin, yarar yerine zarar vermemesi için dogru kullanilmasi büyük önem tasiyor.

14 bin metrekarelik arazi üzerine kurulan Türkiye’nin ilk Tibbi Bitkiler Bahçesi, Merkez Efendi Geleneksel Tip Dernegi’nin 8 yillik projesinin ürünü. Proje Zeytinburnu Belediyesi’nin de destegi ile geçtigimiz yil hayata geçirildi. Bahçe, bugünlerde hastaliklardan korunmada ya da tedavide bitkileri kullanmayi tercih edenlerin akinina ugruyor. Ancak uzmanlar bilinçsizce tüketilen bitkilerin ciddi saglik sorunlari dogurabilecegi konusunda uyariyor.

Tibbi bitkiler bahçesinin sorumlularindan Ziraat Mühendisi Merve Zengin, gelecek yillarda üretimi artirip su anda 400 olan bitki türünü 700’e çikarmayi hedeflediklerini söyledi:

“Bu bahçedeki bitkilere yönelik kapsamli arastirmalar yapiyoruz ve dolayisiyla tip alanina yeni bitkiler kazandirmak için çalisiyoruz. Burada bir tohum bankamiz var. Bu bankada hem Türkiye’de, hem de dünyadaki bitkilerin çiçek ya da yapraklari muhafaza ediliyor ve bunlar ilaçlarin hammaddesi olarak kullaniliyor.”

“YANLIS KULLANIM MIDE DELINMESINE NEDEN OLABILIR”

Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Profesör Doktor Erkan Topuz bitkisel ilaç ya da karisimlarin dogru kullanilmadigi taktirde bagirsaklarda kanamadan, mide delinmesine kadar saglik açisindan çok ciddi sakincalar doguracagini, bu yüzden bitkilerin etki ve emniyet degerlendirmeleri gözönüne alinarak kullanilmasi gerektigini söyledi.

“BAGISIKLIK SISTEMINI GÜÇLENDIREN BITKILER REVAÇTA”

Bitkilerin kullanim alanlarinin oldukça genis oldugunu belirten Erkan Topuz, en çok bagisiklik sistemini güçlendiren ve hastaliklara karsi koruyanlarin tercih edildigini söyledi:

Pro. Dr. Erkan Topuz," Bitkilerive bitkisel ilaçlar bilinçsiz kullanan kisiler, geri dönüsü olmayan çok ciddi saglik sorunlariyla karsilasabilir"

“Örnegin; kudret nari, kanserin önlenmesi, diyabet, enfeksiyonlar, HIV, mide bagirsak sistemi hastaliklarinda etkili ve tanimlanmis dozlarda emniyetle kullanilabilir. Ak Diken, kanser tedavisi ve kabizlikta kullanilir. 150 ml. kaynar suda, 2 gr. kurutulmus kabuk seklinde tüketilmelidir. Sari Sabir, Aloe Vera olarak bilinir, lokal olarak sedef hastaliginda, yanik ve kapanmayan yaralarda, oral yoldan laksatif yerine kullanilir.”

“KAS YAPALIM DERKEN GÖZ ÇIKARMAYIN ”

Profesör Doktor Erkan Topuz bu bitkilerin ya da bunlardan elde edilmis preparatlarin kimi zaman ilaç, kimi zaman da zehir olabileceginin altini çizdi:

“Mesela ülkemizde katran ruhu olarak bilinen ve kanser tedavisinde, artrit, bronsit, soguk alginligi ve spazmlarda kullanilan Chapparral, bitkinin yaprak ve çiçeklerinden elde edilir. Chapparal en çok reklami yapilmis ayni zamanda en zehirli maddelerden biridir. Bu yüzden ABD’de bu bitkinin oral yoldan kullanimi yasaklanmistir. Bu tür bitkilerden ya da bitkisel ilaçlardan istenen sonucu almak için mutlaka bir hekime danisarak ve önerilen dozda kullanmak gerekir, aksi taktirde kas yapalim derken göz çikarmis olabilirsiniz”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası