Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilaç mi, zehir mi?

400 bitki türünün bulundugu Türkiye’nin ilk Tibbi Bitkiler Bahçesi büyük ilgi görüyor. Tamamlayici tibbin önemli unsurlarindan olan bitkilerin, yarar yerine zarar vermemesi için dogru kullanilmasi büyük önem tasiyor.

14 bin metrekarelik arazi üzerine kurulan Türkiye’nin ilk Tibbi Bitkiler Bahçesi, Merkez Efendi Geleneksel Tip Dernegi’nin 8 yillik projesinin ürünü. Proje Zeytinburnu Belediyesi’nin de destegi ile geçtigimiz yil hayata geçirildi. Bahçe, bugünlerde hastaliklardan korunmada ya da tedavide bitkileri kullanmayi tercih edenlerin akinina ugruyor. Ancak uzmanlar bilinçsizce tüketilen bitkilerin ciddi saglik sorunlari dogurabilecegi konusunda uyariyor.

Tibbi bitkiler bahçesinin sorumlularindan Ziraat Mühendisi Merve Zengin, gelecek yillarda üretimi artirip su anda 400 olan bitki türünü 700’e çikarmayi hedeflediklerini söyledi:

“Bu bahçedeki bitkilere yönelik kapsamli arastirmalar yapiyoruz ve dolayisiyla tip alanina yeni bitkiler kazandirmak için çalisiyoruz. Burada bir tohum bankamiz var. Bu bankada hem Türkiye’de, hem de dünyadaki bitkilerin çiçek ya da yapraklari muhafaza ediliyor ve bunlar ilaçlarin hammaddesi olarak kullaniliyor.”

“YANLIS KULLANIM MIDE DELINMESINE NEDEN OLABILIR”

Istanbul Üniversitesi Istanbul Tip Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Profesör Doktor Erkan Topuz bitkisel ilaç ya da karisimlarin dogru kullanilmadigi taktirde bagirsaklarda kanamadan, mide delinmesine kadar saglik açisindan çok ciddi sakincalar doguracagini, bu yüzden bitkilerin etki ve emniyet degerlendirmeleri gözönüne alinarak kullanilmasi gerektigini söyledi.

“BAGISIKLIK SISTEMINI GÜÇLENDIREN BITKILER REVAÇTA”

Bitkilerin kullanim alanlarinin oldukça genis oldugunu belirten Erkan Topuz, en çok bagisiklik sistemini güçlendiren ve hastaliklara karsi koruyanlarin tercih edildigini söyledi:

Pro. Dr. Erkan Topuz," Bitkilerive bitkisel ilaçlar bilinçsiz kullanan kisiler, geri dönüsü olmayan çok ciddi saglik sorunlariyla karsilasabilir"

“Örnegin; kudret nari, kanserin önlenmesi, diyabet, enfeksiyonlar, HIV, mide bagirsak sistemi hastaliklarinda etkili ve tanimlanmis dozlarda emniyetle kullanilabilir. Ak Diken, kanser tedavisi ve kabizlikta kullanilir. 150 ml. kaynar suda, 2 gr. kurutulmus kabuk seklinde tüketilmelidir. Sari Sabir, Aloe Vera olarak bilinir, lokal olarak sedef hastaliginda, yanik ve kapanmayan yaralarda, oral yoldan laksatif yerine kullanilir.”

“KAS YAPALIM DERKEN GÖZ ÇIKARMAYIN ”

Profesör Doktor Erkan Topuz bu bitkilerin ya da bunlardan elde edilmis preparatlarin kimi zaman ilaç, kimi zaman da zehir olabileceginin altini çizdi:

“Mesela ülkemizde katran ruhu olarak bilinen ve kanser tedavisinde, artrit, bronsit, soguk alginligi ve spazmlarda kullanilan Chapparral, bitkinin yaprak ve çiçeklerinden elde edilir. Chapparal en çok reklami yapilmis ayni zamanda en zehirli maddelerden biridir. Bu yüzden ABD’de bu bitkinin oral yoldan kullanimi yasaklanmistir. Bu tür bitkilerden ya da bitkisel ilaçlardan istenen sonucu almak için mutlaka bir hekime danisarak ve önerilen dozda kullanmak gerekir, aksi taktirde kas yapalim derken göz çikarmis olabilirsiniz”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası