Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bir medeniyet hastaligi: Peptik ülser

Günlük hayatimizda pek çok insanin mideleri ile ilgili bir rahatsizligini çevresindekilere aktarmaya çalistigini görürüz. Bu hastalarin çogu kendilerini rahatsiz eden yaranin (ülserin) midelerinde oldugunu sanirlar. Ülserle ilgili merak edilen sorulari Hisar Intercontinental Hospital’dan Prof. Dr Yilmaz Büyükuncu’ya sorduk:

Hisar Intercontinental Hospital’dan Prof. Dr Yilmaz Büyükuncu, tip dilinde “peptik ülser” diye anilan hastaligi çekenlerin sadece yüzde 15 kadarinda yaranin (ülser) midenin kendisinde oldugunu söylüyor. Prof. Dr. Büyükuncu’ya göre hastalarin büyük çogunlugunda ülser mideden sonra gelen ince barsak kisminda, özel adi ile 12 parmak barsaginda (duodenum) yer aliyor. Seyrek olarak da yemek borusunun (özofagus) alt ucunda ayni tip yaralara rastlaniyor. Bu üç organin ülserlerinin kendilerine özgü neden ve yakinmalarla ayri ayri hastaliklar oldugunu söyleyen Hisar Intercontinental Hospital’dan Prof. Dr Yilmaz Büyükuncu, ancak bu üç hastaligin ortak yönleri agir bastigi için tip dilinde tek baslik adi altinda “peptik ülser” adiyla incelendigini söylüyor. Prof. Dr Yilmaz Büyükuncu “peptik ülser” ile ilgili sorularimizi yanitladi.

Peptik ülser nedir?

Peptik ülser; mide veya 12 parmak barsaginda (duodenum), bazen de yemek borusunda olusan bir yaradir. En sik 12 parmak barsaginin baslangiç kisminda ve midede görülür.

Peptik ülser’in belirtileri nelerdir?

Açlik agrilari seklinde veya özellikle gece uyandiran ve sirta yayilan karin agrilari, yanma, kaynama, hazimsizlik, halsizlik seklinde ortaya çikabilir. Agrilar midenin bos oldugu zamanlarda, ögün aralarinda veya yemekten sonra belirginlesir. Birkaç dakika ya da birkaç saat devam edebilir.

Hastaligin görülme sikligi cinsiyete veya yasa göre degisiyor mu?

Peptik ülser toplumun büyük kesimini ilgilendiren, yaygin bir hastaliktir. Daha çok erkeklerde görülür. 20 yasin altindakilerde seyrektir. En çok görüldügü yaslar 20-40 arasidir. Genellikle kabul edildigine göre insanlarin yüzde 10’u ülserlidir, ülser geçirmistir ya da yasaminin bir döneminde ülserli olacaktir. Gençlerde, 12 parmak barsagi (duodenum) ülserlerinin midedekilere orani 10/1 seklindedir.

Peptik ülser yeni bir hastalik mi, ilk ne zaman görülmeye baslanmis?

Peptik ülser, özellikle 12 parmak barsagi ülseri yasadigimiz çagin hastaligidir ve medeniyet hastaligi olarak nitelenir. 19. yüzyilda seyrek görülen bu hastaligin görülme sikligi 20.yüzyilin basindan itibaren süratle artmis, asrin ortalarinda bugünkü düzeyine ulasmistir. 1917-1918 yillarinda Rusya’da, Ikinci Dünya Savasi’nin baslamasi ile Ingiltere’de birden ülserin görülme sikliginda patlama olmus ve genis kitlelerin sorunu haline dönüsmüstür. Savasin baslamasini izleyen günlerde hastanelerin, ülseri kanayan veya delinen pilotlarla dolup tastigi yazilmaktadir. Savastan sonra bütün bati ülkelerinde ülserli sayisi azalirken A.B.D.’de yükselme sürmüs ve olay Amerika’ya gelen göçmenlerin sosyo-ekonomik sorunlarina baglanmistir. 1970’lerden sonra ülser sikligi bu ülkede de süratle düsmüstür.

Ülser ile çevremizde olanlar arasinda bir baglanti olabilir mi?

Yukaridaki gözlemler ülser hastaligi ile sosyo-ekonomik sorunlar arasinda reddedilemez bir iliskinin varliginin kanitlaridir. Hastaligin, daha çok tipta ülser bünyesi ya da kisiligi olarak tanimlanan tiplerde görüldügü bir gerçektir. Bu nedenle bir ailenin 2 ya da 3 neslini veya bir aileden birkaç kisiyi ayni anda tutan örnekler sik görülür. Ancak hastalarin yasadigi ortam ve sosyo-ekonomik kosullarin katkisi da büyük önem tasir. Öyle ki; ülser tipi olarak nitelenen bir kisinin nispeten sorunsuz bir yasam olanagi bulmasi halinde hastaligin önlenecegini veya varsa kolayca geçistirilebilecegini söylemek mümkündür. Bu, özellikle 12 parmak barsagi (duodenum) ülserleri açisindan kanitlanmis bir kavramdir. Hastaligin en yogun ve en sik görüldügü kesimlerin sosyo-ekonomik denge henüz yeterince kurulmamis olan genç erkekler, isçiler, gecekondu çevreleri, gelismekte olan ülke halklari ya da asiri sorumluluk tasiyan idareci sinifi olmasi bunun bir kanitidir. Öte yandan basit sade, tutkulari sinirli bir yasami olan izole dag köylerinde hemen hemen hiç ülsere rastlanmaz. Ayrica ülkeler, toplumlar, aile veya kisiler sorunlarin çözümledikleri oranda ülser olasiligindan uzaklasirlar. Kisacasi, günlük hayatimizin getirdigi karmasa, kisisel bunalimlar, çaresizlikler ve baskilar ülser hastaligi için güçlü bir ortam yaratirken sorunsuz, tutkusuz, sade bir yasam hastaligin görülüs sikligini azaltir.

Hastaligin alkol ile iliskisi nedir?

Alkol ile peptik ülser hastaligi olusumu arasinda güçlü bir baglanti kurulamamistir. Alkolün ülser yaptigini söylemek mümkün degildir. Agrili dönemlerde ve hücum tedavisi sirasinda alinmamasi dogru olur, iyilesme yavaslar. Tütünün mevcut ülserlerin iyilesmesini geciktirdigi, kendisi dogrudan ülser yapmasa da kisiyi ülser olusumuna yatkin hale getirdigi bilinmektedir. Bu nedenle, ülserlilerin tütün içmeleri yasaklanir.

Aldigimiz ilaçlar ya da yediklerimiz hastaligi nasil etkiler?

Aspirin, salisilat, kortizon, NSAID ve benzeri agri giderici ilaçlar ile kolali içkiler ülser yapici maddeler olarak taninirlar. Bu sebeple, ülserlilere gazli içecekler verilmez. Adi geçen ilaçlarla tedavi gerektigi taktirde ayrica mide koruyucu ilaçlar birlikte verilir, ya da bir sorun çikarsa tedavi durdurulur.

Beslenme sekliyle baglantisi nedir?

Açlik, özellikle 12 parmak barsagi ülserinin seyrini olumsuz yönde etkiler. Ramazan aylarinda bir çok kimsede ülser agrilarinda artma, kanama, ülserin delinmesi gibi sorunlar ortaya çikar. Ülkemiz hastanelerinde, ramazan aylarinda ülserin delinmesi veya ülser kanamasi nedeniyle yatan hastalarin sayisinda belirgin bir artis gözlenir. Ülserli hastalarin oruç tutmamalari dogru olur ya da özel veya ciddi önlemlerin alinmasi gerekir.

Peptik ülser olusumu ile toplumun beslenme biçiminin de iliskisi bulunur. Bol et, bol meyve ve sebze tüketen toplumlarda daha az ülser görülmektedir. Diyetin agirligi un ve unlu gida olan kesimlerde ise nispeten yüksek oranda ülsere rastlanmaktadir. Uzun çignemenin olumlu bir etkiye sahip oldugu düsünülmektedir.

Ülserli hastalarin ortak sikayetleri agridir. 12 parmak barsagi ülserlerinde agri çogu kez aç karina ortaya çikar ve biraz bir sey yemekle agri kaybolur. Süt ya da antiasit grubu ilaçlar da ayni etkiyi gösterir. Mide ülserlerinde ise agriyi çogu kez yemek baslatir. Mide bosalinca agri geçer. Bunu fark eden hasta, çogunlukla aç kalmayi tercih eder ya da kusarak midesini bosaltir. Tütün, kahve, koyu çay, kola, bira, sarap gibi içecekler, baharatli, acili, yagda kizartilmis gidalar, ruhsal gerginlik, üzüntü, kuruntu, stres agriyi siddetlendirir.

Ülser hastaligi çogunlukla sinsi baslar ve dönem dönem alevlenerek kronik biçimde sürüp gider. Sakin dönemlerde hastalar sikayetsizdir ve hiçbir gida veya davranis kendilerini rahatsiz etmez. Seyrek de olsa dogrudan kanama veya delinme gibi bir komplikasyon ile hastalik baslayabilir. Hastaligin nasil seyredecegini, alevlenmelerin ne zaman ve ne siddette gelecegini söylemek mümkün degildir. Ilkbahar, sonbahar ve oruç tutanlarda ramazan aylarinda siklikla alevlenmeler beklenir.

Hastaligin teshis ve tedavisi ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Peptik ülser teshisi endoskopi (gastroskopi) veya röntgen tetkiki ile konulur. Bu muayeneler yapilmadan verilen bir tani ciddi hata orani tasir.

Hastaligin tedavisi ilaç ve diyetle yapilir. Zamaninda baslatilan ve bilinçli bir sekilde sürdürülen bir tibbi tedavi ülserlerin %85 kadarinin iyilesmesini saglar. Genellikle sanilanin aksine sikayetlerin kaybolmasi hele agrinin süt içmek veya el altindaki bir ilaci almak gibi basit tedbirlerle geçivermesi iyilesme anlamini tasimaz. Iyilesme uzun süre sabirli ve bilinçli yürütülen bir tedavi ile elde edilebilir. Yillarca süren bir sikayetsiz dönem geçmedikçe kesin iyilesmeden söz edilemez.

Uygun süre ve biçimde tedavi gördügü halde iyilesmeyen ülserliler ile tekrarlayan veya durdurulamayan kanamalar, ülser sonucu darlik gelismesi ile ortaya çikan kusmalar veya ülserin delinmesi gibi bir komplikasyon gösteren hastalar cerrahi yöntemler ile tedavi edilirler.

Bunlari biliyor musunuz?

Mide rahatsizliklarinin %90’i H.Pylori’ye baglidir.

Türkiye’de her 100 kisiden 84’ü bu bakteriyi tasimaktadir.

Hastane ve kliniklere basvuran 100 kisiden 21’i midesinden sikayetçidir.

H.Pylori mikrobunu tasiyanlarin mide kanserine yakalanma orani tasamayanlara göre 6 kat fazladir.

Bakteri ortadan kaldirildiktan sonra kronik mide sikayetleri ortadan kalkmaktadir.

Bakteriyi, 14 günlük kisa ve kolay bir tedavi ile ortadan kaldirmak mümkündür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası