Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tavuk tüketenlere önemli uyarilar

Manyas'da görülen vakanin kus gribinden oldugu kesinlesti. Vatandas bu hastalik hakkinda bilgi sahibi degil. Peki ya tavuk yemek isteyenler ne yapmali?

Beyaz Et Sanayicileri ve Damizlikçilar Birligi (BESD-BIR) Genel Sekreteri Yüce Canoler de, kamuoyunda ''kus gribi'' adiyla bilinen tavuk vebasi virüsünün pismis tavuklardan bulasmayacagini belirterek, ''Tüketicilerimizin içi rahat olsun bu virüs 80 derece isida 3 dakika içerisinde, 80 derecenin üzerindeki isilarda ise 1 dakikada ölüyor'' dedi.

BESD-BIR Genel Sekreteri Yüce Canolar, kus gribi vakasina Türkiye'nin hazirliksiz yakalanmadigini, 2003 yilinda Hollanda'da görülen kus gribi vakasindan sonra Tarim ve Köyisleri Bakanligi'nin bu konuyla ilgili sürekli çalisma halinde oldugunu söyledi.

Canolar, ''Bakanlik bu konuda erken uyariyi gayet güzel çalistirdi. Fazla bir hasara sebep olmadan bu hastaligin önüne geçilecegini düsünüyoruz'' dedi.

-''BASKA BÖLGELERDE GÖRÜLME RISKI VAR''-

Kus gribinin göçmen kuslardan bulasan bir hastalik oldugunu hatirlatan Canolar, ''Göçmen kuslarin gübreleriyle bulasiyor. Bu nedenle hastaligin baska bölgelerde görülme ihtimali mevcut. Çünkü hayvanlar göç yollarina diski birakilir ve bu diskilar bu virüsü tasir. Serbest gezen köy tavuklari veya otlatilan hindiler bu virüsü alabilirler'' diye konustu.

Canolar, kapali ve hijyen tedbirleri alinan kümeslerde söz konusu hastaligin görülmesinin çok uzak bir ihtimal oldugunu, yeni bir vaka olmazsa da Türkiye'nin en erken 3 ay içerisinde bu hastaliktan temizlenebilecegini bildirdi.

-''TÜKETICILERIMIZ RAHAT OLSUN''-

Çesitli kanallardan yapilan degisik yorumlarin tüketici olumsuz etkiledigini anlatan Canolar, kus gribi virüsünün pismis tavuklardan insanlara bulasmasinin mümkün olmadigini kaydetti.

Canolar, ''Bu virüs 80 derece isida 3 dakika içerisinde, 80 derecenin üzerindeki isilarda ise 1 dakika içerisinde ölüyor. Yani insana pismis etten geçme seklinde bir vaka kesinlikle tespit edilmemis'' dedi.

Hollanda'da da hastalikli canli hayvanla direk temas kuran ve solunum sistemi rahatsizligi olan sadece bir veteriner hekimin, Uzakdogu'da da yine canli hayvanlarla temas kuran 62 kisinin öldügünü söyledi.

Canolar, tüketicilerin marketlerde ambalajli satilan markali ürünleri tercih etmelerini tavsiyesinde de bulundu.

-2.5 MILYAR DOLARLIK SEKTÖR-

Kanatli sektörünün büyüklügüyle ilgili bilgi veren Canolar, yem ve ilaç sanayi ile nakliye de dikkate alindigi zaman bu sektörden 2 milyona yakin ailenin geçindigini ve sektörün yillik cirosunun 2.5 milyar dolar civarinda oldugunu söyledi.

Bu yilin ilk 8 ayinda 23 bin ton tavuk eti ihracati, 12 bin ton civarinda tavuk ayagi ihracati yapildigini anlatan Canolar, ihracatla ilgili su bilgileri verdi:

''Tavuk ayagi ihracatimiz Hong Kong ve Çin, piliç ihracatimiz ise Türk Cumhuriyetleri, Balkan ülkeleri, Irak ve Arap ülkelerine yapiliyordu. Geçen sene piliç eti ihracatimiz toplam 12 bin tondu. Bu yilin sadece 8 ayinda bu miktari ikiye katlamistik. Yil sonuna kadar da 30 bin tona ulasacagini tahmin ediyorduk. Bu olay bu hedefi olumsuz etkileyebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası