Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tavuk tüketenlere önemli uyarilar

Manyas'da görülen vakanin kus gribinden oldugu kesinlesti. Vatandas bu hastalik hakkinda bilgi sahibi degil. Peki ya tavuk yemek isteyenler ne yapmali?

Beyaz Et Sanayicileri ve Damizlikçilar Birligi (BESD-BIR) Genel Sekreteri Yüce Canoler de, kamuoyunda ''kus gribi'' adiyla bilinen tavuk vebasi virüsünün pismis tavuklardan bulasmayacagini belirterek, ''Tüketicilerimizin içi rahat olsun bu virüs 80 derece isida 3 dakika içerisinde, 80 derecenin üzerindeki isilarda ise 1 dakikada ölüyor'' dedi.

BESD-BIR Genel Sekreteri Yüce Canolar, kus gribi vakasina Türkiye'nin hazirliksiz yakalanmadigini, 2003 yilinda Hollanda'da görülen kus gribi vakasindan sonra Tarim ve Köyisleri Bakanligi'nin bu konuyla ilgili sürekli çalisma halinde oldugunu söyledi.

Canolar, ''Bakanlik bu konuda erken uyariyi gayet güzel çalistirdi. Fazla bir hasara sebep olmadan bu hastaligin önüne geçilecegini düsünüyoruz'' dedi.

-''BASKA BÖLGELERDE GÖRÜLME RISKI VAR''-

Kus gribinin göçmen kuslardan bulasan bir hastalik oldugunu hatirlatan Canolar, ''Göçmen kuslarin gübreleriyle bulasiyor. Bu nedenle hastaligin baska bölgelerde görülme ihtimali mevcut. Çünkü hayvanlar göç yollarina diski birakilir ve bu diskilar bu virüsü tasir. Serbest gezen köy tavuklari veya otlatilan hindiler bu virüsü alabilirler'' diye konustu.

Canolar, kapali ve hijyen tedbirleri alinan kümeslerde söz konusu hastaligin görülmesinin çok uzak bir ihtimal oldugunu, yeni bir vaka olmazsa da Türkiye'nin en erken 3 ay içerisinde bu hastaliktan temizlenebilecegini bildirdi.

-''TÜKETICILERIMIZ RAHAT OLSUN''-

Çesitli kanallardan yapilan degisik yorumlarin tüketici olumsuz etkiledigini anlatan Canolar, kus gribi virüsünün pismis tavuklardan insanlara bulasmasinin mümkün olmadigini kaydetti.

Canolar, ''Bu virüs 80 derece isida 3 dakika içerisinde, 80 derecenin üzerindeki isilarda ise 1 dakika içerisinde ölüyor. Yani insana pismis etten geçme seklinde bir vaka kesinlikle tespit edilmemis'' dedi.

Hollanda'da da hastalikli canli hayvanla direk temas kuran ve solunum sistemi rahatsizligi olan sadece bir veteriner hekimin, Uzakdogu'da da yine canli hayvanlarla temas kuran 62 kisinin öldügünü söyledi.

Canolar, tüketicilerin marketlerde ambalajli satilan markali ürünleri tercih etmelerini tavsiyesinde de bulundu.

-2.5 MILYAR DOLARLIK SEKTÖR-

Kanatli sektörünün büyüklügüyle ilgili bilgi veren Canolar, yem ve ilaç sanayi ile nakliye de dikkate alindigi zaman bu sektörden 2 milyona yakin ailenin geçindigini ve sektörün yillik cirosunun 2.5 milyar dolar civarinda oldugunu söyledi.

Bu yilin ilk 8 ayinda 23 bin ton tavuk eti ihracati, 12 bin ton civarinda tavuk ayagi ihracati yapildigini anlatan Canolar, ihracatla ilgili su bilgileri verdi:

''Tavuk ayagi ihracatimiz Hong Kong ve Çin, piliç ihracatimiz ise Türk Cumhuriyetleri, Balkan ülkeleri, Irak ve Arap ülkelerine yapiliyordu. Geçen sene piliç eti ihracatimiz toplam 12 bin tondu. Bu yilin sadece 8 ayinda bu miktari ikiye katlamistik. Yil sonuna kadar da 30 bin tona ulasacagini tahmin ediyorduk. Bu olay bu hedefi olumsuz etkileyebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası