Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HEPATIT E

Sagligi ile ilgilenen hemen herkes Hepatit A ve Hepatit B’yi ( A ve B Tipi Sarilik) bilir, çogu kisi Hepatit C’yi ( C Tipi Sarilik) duymustur. Ama eminim ki çok azinizin Hepatit E hakkinda bilgisi vardir. Bugün size bu konudan bahsedecegim.

Karacigerde hastalik yapip, sariliga sebep olan viruslar incelenirken belirlenis sirasina göre Hepatit A Virusu, Hepatit B Virusu diye siniflanmis. Bir gurup sarilikta bakilmis ki, hastalik sebebi bu iki tür etkende degil. Bu guruba da henüz etkenleri belirlenmedigi için A ve B Olmayan Hepatit denilmis. Bulasma yollarina göre de ikiye ayrilmislar ve kan yolu ile bulasan ve agiz yolu ile bulasan diye alt guruplarda toplanmislar. Zaman içinde etkenler belirlenince birine Hepatit C, digerine de Hepatit E denilmis. Hepatit D nereye gitti derseniz, o baska bir yazi konusu.

Hepatit E ayni Hepatit A gibi gidalar yada diski ile kirlenmis su ile bulasir. Bu hastalikta da hemen hemen hiç kroniklesme görülmez ve tasiyicilik yoktur. Virus vücuda girdikten 2 ila 9 hafta sonra hastalik belirtileri ortaya çikar. Baslangiçta hastada ates, halsizlik, istahsizlik, bulanti-kusma, karin agrisi bulunabilir. Atesin düsmesini sarilik takip eder; idrar rengi koyulasmistir. 8-10 gün sonra sarilik ortadan kalkar ve hasta iyilesmeye baslar.

Yalniz farkli olarak, Hepatit A daha çok çocukluk hastaligi iken Hepatit E’ye ergenlik çaginda ve genç eriskinlerde daha sik rastlanir. Klinik olarak asil önemi bu hastaliga yakalanan gebe kadinlarda ölüm riskinin %20 olmasindadir. Gebe kadinlarda bu hastalik nedeni ile agir karaciger yetmezlikleri kolay gelismekte, hayati tehdit eden yogun kanamalar görülebilmektedir. Tüm çabalara ragmen ölüm orani oldukça yüksektir. Tedavi için gebeligin sonlandirilmasina gidilebilmektedir.

Daha çok gelismekte olan ülkelerde görülür ve Çin, Hindistan gibi Asya ülkelerinde önemli saglik sorunlari yaratir. Güneydogu bölgemizde yasayan vatandaslarimizda yapilan bir arastirmada Hepatit E geçirme orani %10 civarlarinda bulunmustur. Benimde içinde bulundugum bir gurup tarafindan 1994 yilinda Istanbul banliyölerinde yapilan arastirmada ise bu oran %2 olarak tespit edilmistir.

Insanlarda hastalik yapan virusa çok benzeyen formlarin domuzlar ve maymunlarda da tespit edilmis olmasi Hepatit E’ nin insana da bulasabilen bir hayvan hastaligi oldugunu akla getirmektedir. Son dönemlerde etkili sekilde koruma saglayan bir asi gelistirilmistir ve Nepal’ de düzenli olarak kullanilmaya baslanilmistir.

Saglikla kalin.

Kaynak: CLINICA GAYRETTEPE MEDIKAL DIREKTÖRÜ DR. EREN EROGLU

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası