Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HEPATIT E

Sagligi ile ilgilenen hemen herkes Hepatit A ve Hepatit B’yi ( A ve B Tipi Sarilik) bilir, çogu kisi Hepatit C’yi ( C Tipi Sarilik) duymustur. Ama eminim ki çok azinizin Hepatit E hakkinda bilgisi vardir. Bugün size bu konudan bahsedecegim.

Karacigerde hastalik yapip, sariliga sebep olan viruslar incelenirken belirlenis sirasina göre Hepatit A Virusu, Hepatit B Virusu diye siniflanmis. Bir gurup sarilikta bakilmis ki, hastalik sebebi bu iki tür etkende degil. Bu guruba da henüz etkenleri belirlenmedigi için A ve B Olmayan Hepatit denilmis. Bulasma yollarina göre de ikiye ayrilmislar ve kan yolu ile bulasan ve agiz yolu ile bulasan diye alt guruplarda toplanmislar. Zaman içinde etkenler belirlenince birine Hepatit C, digerine de Hepatit E denilmis. Hepatit D nereye gitti derseniz, o baska bir yazi konusu.

Hepatit E ayni Hepatit A gibi gidalar yada diski ile kirlenmis su ile bulasir. Bu hastalikta da hemen hemen hiç kroniklesme görülmez ve tasiyicilik yoktur. Virus vücuda girdikten 2 ila 9 hafta sonra hastalik belirtileri ortaya çikar. Baslangiçta hastada ates, halsizlik, istahsizlik, bulanti-kusma, karin agrisi bulunabilir. Atesin düsmesini sarilik takip eder; idrar rengi koyulasmistir. 8-10 gün sonra sarilik ortadan kalkar ve hasta iyilesmeye baslar.

Yalniz farkli olarak, Hepatit A daha çok çocukluk hastaligi iken Hepatit E’ye ergenlik çaginda ve genç eriskinlerde daha sik rastlanir. Klinik olarak asil önemi bu hastaliga yakalanan gebe kadinlarda ölüm riskinin %20 olmasindadir. Gebe kadinlarda bu hastalik nedeni ile agir karaciger yetmezlikleri kolay gelismekte, hayati tehdit eden yogun kanamalar görülebilmektedir. Tüm çabalara ragmen ölüm orani oldukça yüksektir. Tedavi için gebeligin sonlandirilmasina gidilebilmektedir.

Daha çok gelismekte olan ülkelerde görülür ve Çin, Hindistan gibi Asya ülkelerinde önemli saglik sorunlari yaratir. Güneydogu bölgemizde yasayan vatandaslarimizda yapilan bir arastirmada Hepatit E geçirme orani %10 civarlarinda bulunmustur. Benimde içinde bulundugum bir gurup tarafindan 1994 yilinda Istanbul banliyölerinde yapilan arastirmada ise bu oran %2 olarak tespit edilmistir.

Insanlarda hastalik yapan virusa çok benzeyen formlarin domuzlar ve maymunlarda da tespit edilmis olmasi Hepatit E’ nin insana da bulasabilen bir hayvan hastaligi oldugunu akla getirmektedir. Son dönemlerde etkili sekilde koruma saglayan bir asi gelistirilmistir ve Nepal’ de düzenli olarak kullanilmaya baslanilmistir.

Saglikla kalin.

Kaynak: CLINICA GAYRETTEPE MEDIKAL DIREKTÖRÜ DR. EREN EROGLU

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası