Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp sagligini korumanin yollari

Kalp hastaligi, ölüm nedenlerinin basinda geliyor. Sigara, alkol ve sismanlik hastaligin temel sebepleri. Peki kalp hastaligindan korunmanin yollari nelerdir?

Ölüm nedenleri arasinda birinci sirada yer alan koroner kalp hastaliklarinin olusmasinda; sismanlik, sigara kullanimi, alkol tüketimi, hareketsiz yasam, seker hastaligi, hipertansiyon ve yanlis beslenme aliskanliklari büyük rol oynuyor. Peki kalp hastaliklarindan korunmak için nasil bir beslenme düzeni takip etmek gerekiyor?

Yaglara dikkat!

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt. Seçil Kenar, kalp hastaliklarindan korunmak için hangi yag asitlerinin ne kadar tüketilmesi gerektigini anlatti: "Doymus yag asitleri; tereyagi, margarin, iç yaglar gibi hayvansal yaglardan olusuyor. Bu tür yaglarin tüketilmesi kötü huylu kolesterolün ve kalp hastaliklarinin olusum riskinin artmasina sebep olabilir. Bitkisel sivi yaglar ise Doymamis yag asitleri'nden olusmaktadir.

Zeytinyagi ve findik yagi da tekli derecede doymamis yag asitleridir, yapilan çalismalarda bu yaglarin LDL kolesterolünü düsürücü, damar tikanikligi riskini azaltici etkisi oldugu saptanmistir. Adindan sikça söz edilen omega -3 yag asitleri' de, kan basincini düsürüyor, ayni zamanda kanin pihtilasma egilimini ve koroner hastalik riskini azaltiyor. Haftada 2 kez balik, 2-3 kez findik ve ceviz tüketimi vücudun ihtiyaci olan omega-3 yag asitlerinin karsilanmasinda yeterli olacaktir."

Seker tüketimini azaltin!

Asiri seker ve seker içeren besin tüketimin kandaki kolesterol seviyesini arttirdigina dikkati çeken Dyt. Kenar, sekerli besinlerin tüketimi yerine kepekli makarna, kepekli ekmek gibi posa içerigi yüksek besinler ile taze meyve tüketimini öneriyor: "Yapilan arastirmalarda gün içerisinde diyetle yeterli posa alindiginda kolesterol yapiminin azaldigi, kan kolesterol ve LDL kolesterolünün düstügü görülmüstür. Yeterli posa alimi için posa içerigi yüksek sebze ve meyveler, kurubaklagil, kepekli ekmek gibi posa içerigi yüksek besinler tüketilmelidir."

Kalp dostu besinler

Sarimsak içinde bulunan besin ögelerinden dolayi damar içinde pihtilasmayi engelleyerek koroner kalp hastaliklarinin olusma riskini azaltir. Her gün 1 dis sarimsak yenilebilir.

Balik ve balik yagi, kanama zamanini uzatir, damar içi tikaniklarinin azalmasinda etkindir. Içerigindeki omega-3 yag asitleri yüksek antioksidan özelligindedir. Haftada 2-3 kez balik tüketimini öneriyoruz. Somon, uskumru, ton, sardalya, omega-3 yag asitleri bakimindan zengin baliklardir.

Ceviz, findik; yüksek antioksidan özelligi olan omega-3 ve E vitamininin yani sira magnezyum ve posa da içerir. Haftada 2-3 kez 6-7 findik, 2-3 ceviz tüketilmelidir.

Yulaf, çavdar, tam bugday ununun, B ve E vitamini içeriklerinden dolayi kalp hastaliklarini önleyici özellikleri vardir. Yulaf gevregi, kepekli ekmek, kepekli makarna ve pirinç, bulgur tüketimini artirabilirsiniz.

Yesil çayda bulunan polifenoller antioksidan özelligi nedeniyle kalp hastaliklarinin engellenmesinde etkili oluyor.. Siyah çay ve kahve tüketimi yerine yesil çay, adaçayi, papatya, rezene gibi bitki çaylarinin tüketimini tavsiye ediyoruz.

Haftada 1-2 kez kirmizi sarap tüketebilirsiniz..

Domates-karpuz, antioksidan özelligi olan laykopeni yüksek oranda içerigi için yapilan arastirmalarda kalp hastaliklari olusum riskini azalttigi görülmüstür.

Soya, yüksek protein içeriginin yani sira içerdigi B1, demir, çinko, fosfor, magnezyum sayesinde kalp hastaliklarinin engellenmesinde etkili oluyor. Yapilan çalismalarda düzenli olarak günde 25g soya tüketiminin kalp hastaliklarinin olusum riskini azalttigi saptanmistir.

Keten tohumu, doymamis yag asitleri, potasyum, posa, E vitamini ve omega-3 içeriyor. Bu sayede kalp hastaliklarina karsi koruyucu etkisi bulunuyor. Her gün 1 çorba kasigi keten tohumunu yogurt, çorba gibi besinlerin içine katarak tüketebilirsiniz.

Beslenme programinizi planlamak için

Günlük aldiginiz kalori miktarini azaltiniz

Kati yaglar yerine bitkisel sivi yaglari; zeytinyagi, findikyagi, ayçiçek, soya ve misirözü yaglarini düzenli ve belirli düzeylerde tüketiniz.

Balik tüketimi arttiriniz. Kirmizi et tüketimini haftada 1 kez olarak sinirlayiniz.

Tavuk ve hindi gibi beyaz et tüketimine agirlik veriniz.

Yag içerigi yüksek pogaça, cips, kek, pasta gibi gidalari tüketmeyiniz.

Besinleri pisirirken izgara, bugulama, haslama yöntemlerini tercih ediniz.

Tuz tüketimini azaltiniz

Günlük ögün sayisini arttiriniz.

Alkol alimini azaltiniz, sigara kullanmayiniz.

Haftada 3 kez egzersiz yapiniz.

Basit seker içeren tatlilar ve rafine edilmis gidalar yerine posa içerigi yüksek saflastirilmamis tahil ürünleri, kurubaklagiller, sebze ve meyve alimini arttiriniz.

Örnek Menü:

Sabah: 1 su bardagi light süt, 6-7 kasik yulaf gevregi, içine 2 ceviz, 3 findik 1 kasik keten tohumu

Ara: 3 kayisi

Ögle: Haslanmis sebze ile hazirlanmis karisik 1 tabak salata üzerine yagi alinmis ton baligi ve 1 kasik zeytinyagi, 5 adet zeytin. Yaninda 1-2 dilim kepek ekmek

Ara: 1 porsiyon sekersiz incir tatlisi

Aksam: Mevsim sebzeleriyle marine edilmis hindi, ayran, salata ( 1 kasik zeytinyagi), 6-7 kasik kepekli makarna veya kepekli pirinç

Gece 1 dilim karpuz, 1 dilim yagsiz peynir

Kaynak: www.mynet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Adana Şehir Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05396201816

Bebek Yiğit Mustafa için acil B rh negatif kana ihtiyaç vardır. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/23/2020 4:19:43 AM
Yigit Mustafa Kestir
  Aranan Kan: 0 RH +
Adana Başkent Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05525083312

Kanser tedavisi gören Çiğdeme 0 Rh pozitif Trombosit ihtiyacı var. Destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 1/20/2020 12:28:25 AM
Çiğdem Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Adana Şehir Hastanesi Kan Merkezi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05456938208

0 rh pozitif kana ihtiyaç vardir. Gelmeden önce arayınız. TEŞEKKÜR EDİYORUZ. SAGOLUN.

Tarih: 1/14/2020 9:58:45 AM
Vedat Zenni
  Aranan Kan: A RH +
İSTANBUL ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05334758653

Hamidiye şişli Etfal hastanesinde Yatmakta olan hastz için acil A RH + kana ihtiyaç vardır... Telefon: 05334758653

Tarih: 1/11/2020 12:55:52 AM
GÜLCAN BARIN
  Aranan Kan: AB RH -
Cerrahpaşa Üniversite Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05389373324

Çocuk hastaya AB RH NEGATİF kan gereklidir. LÜTFEN DESTEK OLALIM. *****Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN...

Tarih: 1/8/2020 3:12:21 PM
Ahmet Eymen
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası