Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saçinizin saglikli olmasinin yollari

Saç dökülmesi mevsim geçislerinde en sik rastlanan saglik problemlerinin basinda geliyor. Saçlarin dökülmemesi için dikkat edilmesi gereken bazi noktalar var...

Bu dönemde yapilan sok diyetler ve bu diyetlerin yol açtigi kansizlik saçlarin güçsüzlesmesiyle birlikte hizla dökülmesine neden oluyor. Protein agirlikli beslenme, sigara ve alkol kullanimini azaltmak saç sagligini olumlu yönde etkilerken yogun sigara kullanimi saçlarin erken beyazlamasina yol açiyor.

Hangi besinler saç sagligini dogrudan etkiliyor?

Saç sagligini korumanin yolunun düzenli ve dengeli beslenmekten geçtigini belirten Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü'nden Uzman Doktor Ayfer Bankaoglu söyle devam etti: "Son yillarda fast-food tarzi beslenme aliskanliklarinin hizla arttigini görüyoruz. Bu tarz dengesiz ve düzensiz beslenme aliskanliklarinin saç sagligi üzerindeki zararlari her geçen gün artiyor. Saglikli ve dökülmeyen saçlar istiyorsaniz beslenmenizde protein, çinko, B 12 vitaminleri, folik asit ve bakir eksikligi olmamasina özen göstermeniz gerekiyor. Bu besinlerin eksikligi saç sagliginizi olumsuz yönde etkiliyor."

Sok diyetler saç dökülmesine neden oluyor!

Sok diyetlerin; hizla dökülen, cansiz çabuk kirilan saçlara neden oldugunu belirten Uzm. Dr. Bankaoglu dengeli ve uzun süreli verilen kilo kaybinin saç sagligini da olumlu yönde etkiledigini belirtti. Bankaoglu söyle devam etti: "Kullandiginiz sampuanlar ve bakim ürünlerinin saçlarimiza ne kadar etkisi oldugunun önemi yoktur. Çünkü saç köklerinden ve kan yoluyla beslenir. Yani saçlarimizi sadece yediklerimiz besler. Bu nedenle saçlarimizin saglikli kalabilmesi için önemli olan yeterli ve dengeli bir beslenmektir. Agir ve bilinçsizce zayiflamak için yapilan diyet sonrasinda saçlar beslenemeyecegi için ciddi saç kayiplari olusabilir. Bu kayiplarin tedavisi de zaman alan bir süreçtir. Çünkü agir diyet sonrasi kansizlik dedigimiz Anemi (demir eksikligi anemisi) görülebilir. Bütün besin ve vitaminlerin eksikliginin yani sira tabloya eklenen demir eksikligi saçin daha yogun dökülmesine neden olur. Saçlar yeniden kazanilir. Ancak bu tedavinin zaman ve sabir gerektiren uzun bir süreç oldugu unutulmamalidir."

Sigara kullananlarin saçlari erken beyazliyor

Düzenli sigara ve alkol kullaniminin tüm sagligi etkiledigi gibi saç sagligini da olumsuz yönde etkilediginin altini çizen Uzm.Dr. Bankaoglu sunlari söyledi: "Alkol ve sigara kullanimini aliskanlik haline getirmek saçlarin ölmesine neden oluyor. Özellikle sigara kullananlarda saçlarin erken beyazladigi saptanmistir. Ayrica sigara saçlarda yaglanmaya ve kirilmaya da neden olmaktadir."

Saglikli saçlar için ideal beslenme programi

Bilinçsizce yapilan diyetlerden uzak durmalisiniz. Eger diyet yapmak istiyorsaniz bunu doktor kontrolünde yapmalisiniz. Karbonhidrat agirlikli beslenmeden kaçinmalisiniz.

Protein agirlikli beslenmeye özen göstermelisiniz. Düzenli beslenme aliskanligini yasam tarziniz haline getirmelisiniz. Uyku saatlerinizi düzenli ve günlük yasaminizi aksatmayacak halde ayarlamalisiniz. Stresten uzak durmalisiniz. Çinko, B12, bakir, folik asit içeren besinleri tüketmelisiniz.

Sigara ve alkol kullanimini aliskanlik haline getirmemelisiniz. Mümkünse ikisinden de uzak durmalisiniz.

- Antioksidan yiyeceklere (sebze meyve gibi) sofranizda yer vermelisiniz.

- Fast food tarzi beslenme aliskanliklarindan uzak durmalisiniz.

- Uzman kontrolü disinda saç sagliginiz için önerilen ilaçlari kullanmamalisiniz.

Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normal sinirlar içerisinde kabul ediliyor. Eger asiri miktarda saç kaybi, saçlarda gözle görülen incelme olusursa en kisa zamanda bir doktora bas vurulmasi öneriliyor.

Kaynak: www.mynet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası