Prostat idrar kesesin">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Prostat hakkinda her sey

Erkeklerin en büyük korkulu rüyasi olan "Prostat" hakkinda ne biliyorsunuz? Hastalik ne tür etkiler yapiyor? Hastaligin görülme yasi nedir? Bu sorularin cevaplari söyle:

Prostat idrar kesesinin altinda yerlesik olan ve idrar yapma sirasinda idrar torbasindan asagi idrari tasiyan kanal olan üretranin bir kismini çevreleyen, ejakülasyon için gerekli olan sivinin bir kismini saglayan bir cinsiyet bezidir. Prostat kestane büyüklügünde bir bezdir. Yaklasik olarak 20 yasinda kadar büyümeye devam ederek eriskin boyutuna ulasir.40 yaslarina kadar bu boyutta kalarak, bu yaslardan itibaren tekrar büyümeye baslar. Cerrahpasa Tip Fak. Androloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Halim Hattat prostat'in erkekleri nasil ekledigini Mynet okurlari için yazdi.

Prostat bezinde 3 tip hastalik görülebilir:

-Prostatit adi verilen prostat inflamasyonu: Bu durumda prostat siser ve hassaslasir. Çogu zaman kaynagi bakteriyel enfeksiyondur.

-Prostatin kanserlesme olmadan büyümesi: Prostat içindeki dokunun tekrar büyümeye baslamasidir. Bu duruma benign prostatik hiperplazi (BPH) denilmektedir. Tipik olarak prostatin orta kisminda olusarak üretrayi daraltmakta ve idrar yapmada sorunlara yol açmaktadir.

-Prostat Kanseri: Prostat kanseri dokularin anormal ve kontrolsüz büyümesi sonucu gelisir. Büyümenin bezin içinde oldugu BPH'dan farkli olarak tümörler genellikle bezin dis kisminda gelisir. Prostat kanseri özellikle erken dönemlerinde çok sinsi bir hastaliktir, kiside kanserle birlikte prostat büyümesi ve buna bagli sikayetler mevcut degilse kanserin kendisine özgü hiç bir belirtisi bulunmayabilir.

Prostat hastaliklarinin yarattigi sikayetler arasinda geceleri sik idrar çikma, idrar yaparken zorlanma, aci ve yanma hissi, idrar yaptiktan sonra mesanenin tam bosalmamasi, isedikten sonra damlama seklinde idrar gelmesi, ani iseme hissi , zayif idrar akimi basta gelir. Bu sikayetler prostatta olusabilecek bu 3 hastaligi da isaret edebilir. Bu nedenle tetkiklerin dogru olarak yapilarak teshisin tam ve dogru konmasi çok önemlidir. Prostat büyümesi yasam kalitesini ciddi olarak bozabilen bir hastaliktir. Hastalarin sosyal yasamlari etkilenmekte, seyahate gitme özgürlükleri kisitlanmaktadir. Gece uykulari düzensizlestigi için, ertesi gün performans düsüklügü yasanmaktadir. Her hastanin bu belirtilerden etkilenme ve rahatsizlik duyma derecesi farkli oldugundan, tedavi gerekip gerekmedigi ve gerekiyor ise ne tür bir tedavinin uygun olacagi, yapilacak testlerden sonra, hasta ve doktorun birlikte karara varmalarini gerektirir. Bu testler sirasiyla: Fizik muayene, iseme hizi ölçümleri, gerekirse ek olarak mesane fonksiyonlarinin ürodinami ile arastirilmasi, ultrasonografi ile böbreklerin, mesanenin degerlendirilmesi, prostat büyüklügünün ölçümü, iseme sonrasi mesanede kalan idrar miktarinin ölçümüdür. Kandaki PSA (Prostate Spesific Antigen) düzeyi, mutlaka her hasta veya hasta adayinda bakilmasi gereken önemli bir parametredir. PSA, prostattaki büyümenin selim veya habis oldugunu ayirmada çok önemli bir ölçek olarak kabul edilmektedir.

Sertlesme sorunu cinsel performans için yeterli olan sertlesme seviyesini saglayamama ve/veya bu sertligi koruyamama durumudur. Bu durumun üç ayi askin bir süre devam etmesi halinde doktora basvurmak gerekir. Sertlesme Sorununun psikolojik ve organik pek çok sebebi bulunmaktadir. Psikolojik kaynakli ereksiyon bozuklugu, basari kaygisi ve iç çatismalarin olumsuz görünümlerine bagli iken fiziksel nedenler arasinda anatomik, sinirsel kaynakli, endokrinolojik, ilaç baglantili ve damar sistemi kaynakli komplikasyonlar yer almaktadir.

Prostat hipertrofisi organik anlamda sertlesme bozukluguna yol açan faktörlerden birisidir. Gerek enfeksiyona bagli prostatit, gerekse prostatin büyümesi durumlarinda idrara sik çikma, idrarda yanma sizi gibi sikayetler cinsel fonksiyon etkilenmesine yol açmakta, hem sertlesme hem de bosalma bozukluklari ortaya çikmaktadir.. Prostat ameliyati da - özellikle prostat kanseri ameliyati- prostatin yaninda bulunan sinirlere ve damarlara zarar vererek, sertlesme sorununa neden olabilir. Prostat kanserinde, ereksiyonu saglayan ve prostata yapisik seyreden sinirler kanser dokusunun onlari harap etmesi ile etkilenebildigi gibi kanser için uygulanan tedavi (cerrahi, radyoterapi, kriyoterapi) sonrasinda ayni sinirlerin zarar görmesi sonucu da etkilenebilir. Hormon tedavisi sinirleri harap etmemesine ragmen vücuttaki testosteronu tamamen ortadan kaldirdigi için seksüel aktivite için isteksiz hale getirir. Bu nedenlerden ötürü prostat hastaliklari tedavilerinde en önemli nokta, cinsel fonksiyon sorunlarina yol açmayan tedavilerin tercih edilmesidir.

Bu tedavi tercihleri prostatit enfeksiyon tedavisinde ilaç kullanimi, Prostatin kanser olmayan büyümesinde Greenlight buharlastirma yöntemi ve prostat kanserinin uygun vakalarinda Brakiterapi yöntemidir.

Greenlight isleminden önce BPH hastalari etkin ama risk seviyesi yüksek olan ameliyat seçenegi ile daha az etkin ancak daha düsük riskli isi terapi yöntemleri arasindan tedavi metodunu seçmek zorunda kaliyorlardi. Greenlight prosedürü ameliyat seçeneginin etkin tedavi özelligini, isi terapi seçeneginin düsük risk orani ile birlestiren basit bir tedavi yöntemidir. Bu prosedür, çok yüksek seviyede bir enerji kullanarak prostatin büyümüs olan bölgelerini buharlastirarak tam olarak ortadan kaldirir. Çogu hastalar birkaç saat içinde evlerine gidebilirler ve normal aktivitelerine birkaç gün içinde baslayabilirler. Hastalarin büyük çogunlugunda sonda konulmasina gerek duyulmamaktadir. Kani sulandirici ilaç kullanan hastalarda da ilacin kesilmesine gerek duyulmadan islem yapilmaktadir. Idrar akisindaki problemler ve diger semptomlar 24 saat içerisinde büyük ölçüde çözüme kavusmaktadir. Bu islem özetle,idrar akisinda aninda rahatlama saglayan ve sikayetleri hemen ortadan kaldiran, agrisiz, kansiz, sondasiz, risksiz ve en önemlisi sertlesme sorununa neden olmayan kesin etkili bir tedavi yöntemidir. Greenlight hastalarin ereksiyon ya da orgazm olmalarini genel olarak etkilemez. Düsük oranda geriye dönük ejakülasyon meydana gelir. Hastalar prosedür öncesi cinsel aktivitelerini muhafaza etmektedirler.

Prostat kanseri tedavisinde, Brakiterapi yöntemi, sertlesme sorunu ve idrar kaçirma gibi yasam kalitesini olumsuz etkileyen komplikasyonlara yol açmadigi için gelismis ülkelerde yogun olarak tercih edilmektedir. Brakiterapi yöntemi, yaklasik bir yil boyunca prostat dokusunun ortasina yerlestirilen ve düsük dozda isin veren iyot 125 radyoaktif kaynaklari ile kanserli dokunun yavas ve sürekli isinlanmasi esasina dayanir. Prostat kanserinin organa sinirli evrelerinde, impotans ve idrar kaçirma gibi yasam kalitesini olumsuz etkileyen komplikasyonlarin hiç birine yol açmayan ve cerrahi tedaviye es anlamda yüksek basari yüzdesi uzun takiplerle tespit edilmis olan bir tedavidir. Tedavi, kanser hücrelerinin radyasyona karsi normal hücrelerden daha fazla hassasiyet göstermesi esasina dayanir. Her biri 4,5 cm. uzunlugunda seedler çevrelerindeki dokuya belirli bir dozda radyasyon yayar. Bu seedleri belirli mesafelerde prostatin her tarafina yayarak, kanserli hücreleri yok etmek üzere tam gereken ölçülerde radyasyon ulastirilmis olunur. Bu islem dogrudan prostatin içerisinde gerçeklestirildiginden çevredeki organ ve dokulara hiçbir zarar verilmemektedir. Bu islem için bilgisayar baglantili 3 boyutlu özel bir ultrason kullanilir. Üroloji uzmani ile radyasyon fizikçisi bir ekip olarak, bilgisayar tarafindan isaretlenen tümörlü hücrelerin bulundugu bölgelere seedleri yerlestirir. Tüm bu islem yaklasik 1 saat sürer. Hasta hemen akabinde normal hayatina devam eder.

Bu yöntem için uygun hasta seçimi büyük önem tasimaktadir. Bu islem:

-Erken safhada tespit edilmis

-Tümörün kapsül disina yayilmadigi

-Gleason skor < 7

-PSA < 10

-Prostat volümü < 50ccm

-Idrar Akim Hizi > 15ml/s olan hastalarda rahatlikla uygulanabilmektedir.

Brakiterapinin Avantajlari:

Bu tedavi hastalara son derece önemli avantajlar saglar:

-Tedavi sonucu sertlesme sorunu görülme orani son derece düsüktür.

-Tedavi sonucu inkontinans (idrar kaçirma) görülme orani son derece düsüktür.

-Tedavide Radikal prostatektomi ile es degerde basari oranlari saglamaktadir.

-Cerrahi risk son derece düsüktür.

-1 günlük bir prosedürdür. Erken iyilesme ve normal aktiviteye hemen dönüs saglar.

-Genel saglik durumu problemli olan daha yasli hastalar için de son derece uygun bir yöntemdir.Prostat çevresindeki saglam dokulara(barsak, mesane ve üretra) zarari yoktur.

Kaynak: www.mynet.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası