Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yanlis egzersiz ölüm getirebilir!

Saglikli yasam için önerilen egzersiz, bilinçsizce yapildiginda ölümle sonuçlanabiliyor. Uzmanlar bilinçli egzersizin tarifini yapiyor.

Saglikli yasam için önerilen egzersiz, bilinçsizce yapildiginda ölümle bile sonuçlanabiliyor. Osmangazi Üniversitesi Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Bilgin Timuralp , 45 yasin üstünde , sigara içen yüksek kolesterolü veya yüksek tansiyonu olan yada hareketsiz kisilerin doktor kontrolünden geçmeden egzersiz yapmalarinin ani ölümle sonuçlanabilecegini söyledi.

Prof. Dr. Timuralp uzun yillar hareketsiz yasam sürdürüp 60 yasindan sonra birden bire egzersiz yapmanin, kosmanin sagligi tehdit edebilecegini animsatarak, " Hiç kosmamis bir kisi birden bire kosmaya baslarsa, ayagi kayip düsebilir, kas- iskelet sistemi yaralanmalari olabilir. Kalp yetmezligi sikayeti varsa bu artabilir. Veya ani ölüm ortaya çikabilir. Çünkü 60 yasindan sonra kisinin performans kazanmasi için 3 ay geçmesi gerekir. Performans kazanmadan kosmak da tehlikelidir" dedi.

Egzersizin bilinçli yapilmasi durumunda kalp damar ve hipertansiyon gelisme riskini, kalp- damar hastalarinda kalp krizi ve ölüm riskini azalttigini, tansiyonu düzene soktugunu söyleyen Prof. Dr. Timuralp söyle konustu:

" Önemli olan bitkinlesinceye, kan ter içinde kalana kadar egzersiz yapmak degildir. Bilinçli yapildiginda egzersizin sayilamayacak kadar çok yarari vardir. Yüksek tansiyonda ilaç görevini yapar, yani tansiyonu ayarlar. Egzersiz sayesinde kan yaglari yüksek olanlar daha az ilaç alirlar. Egzersiz kemik kaybini önler ve stresi baskilar. En iyi egzersiz yürüyüs, merdiven çikmak, ip atlamaktir. Egzersiz yaparken örnegin yürürken yavas yavas salinarak yürümek degildir. Tempolu bir vaziyette kalça, uyluk, baldir, kollar hareket ederek yürümek gerekir.

Tokyo ‘da bir arastirma yapilmis. Metrodan inip bir durak yürüyerek isine giden kisilerle binanin önünde metrodan inenler arasinda yapilan arastirmada yürüyenlerin daha az kalp krizi geçirdikleri görülmüs. Bir duragin uzakligi orada 1700 metre…

Haftada en az 4-5 kez yürümek 30-60 dakika ama kan ter içinde kalmadan yürünülmelidir. Egzersize baslamadan öncede doktor kontrolünden geçmek hiç olmazsa EKG çektirmek gerekir."

Kalp, seker, eklem ve yüksek tansiyon hastalarinin, sigara içenlerin egzersize baslamadan önce hekim kontrolünden geçmesi gerektigini açiklayan Prof. Dr. Timuralp, yürürken veya kosarken gögsünde agri veya gegirme hissi olanlara egzersizi hemen kesmelerini ve hekime gitmelerini önerdi.

Prof. Dr.Bilgin Timuralp söyle de devam etti:

“ Erkeklerde 45, kadinlarda 55 yas altinda, bilinen bir hastaligi ve risk faktörleri bulunmayan kisiler, düzenli, orta yogunlukta yani çok terlemeden, nefes nefese kalmadan, haftada 4-5 kere 30-60 dakika yürüyebilirler. Bu yasin üstünde ve kalp- damar hastaligi olanlara, risk faktörü bulunanlara ( kilo, yas, sigara, yüksek tansiyon gib)i semptomla sinirli egzersiz önerilir. Kalp hastalari da mümkünse düz yolda yürümeli, nabiz 110-120 arasinda olmali nefes nefese spor yapmamalilar.

Kaynak: www.sagliginsesi.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası