Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yanlis egzersiz ölüm getirebilir!

Saglikli yasam için önerilen egzersiz, bilinçsizce yapildiginda ölümle sonuçlanabiliyor. Uzmanlar bilinçli egzersizin tarifini yapiyor.

Saglikli yasam için önerilen egzersiz, bilinçsizce yapildiginda ölümle bile sonuçlanabiliyor. Osmangazi Üniversitesi Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Bilgin Timuralp , 45 yasin üstünde , sigara içen yüksek kolesterolü veya yüksek tansiyonu olan yada hareketsiz kisilerin doktor kontrolünden geçmeden egzersiz yapmalarinin ani ölümle sonuçlanabilecegini söyledi.

Prof. Dr. Timuralp uzun yillar hareketsiz yasam sürdürüp 60 yasindan sonra birden bire egzersiz yapmanin, kosmanin sagligi tehdit edebilecegini animsatarak, " Hiç kosmamis bir kisi birden bire kosmaya baslarsa, ayagi kayip düsebilir, kas- iskelet sistemi yaralanmalari olabilir. Kalp yetmezligi sikayeti varsa bu artabilir. Veya ani ölüm ortaya çikabilir. Çünkü 60 yasindan sonra kisinin performans kazanmasi için 3 ay geçmesi gerekir. Performans kazanmadan kosmak da tehlikelidir" dedi.

Egzersizin bilinçli yapilmasi durumunda kalp damar ve hipertansiyon gelisme riskini, kalp- damar hastalarinda kalp krizi ve ölüm riskini azalttigini, tansiyonu düzene soktugunu söyleyen Prof. Dr. Timuralp söyle konustu:

" Önemli olan bitkinlesinceye, kan ter içinde kalana kadar egzersiz yapmak degildir. Bilinçli yapildiginda egzersizin sayilamayacak kadar çok yarari vardir. Yüksek tansiyonda ilaç görevini yapar, yani tansiyonu ayarlar. Egzersiz sayesinde kan yaglari yüksek olanlar daha az ilaç alirlar. Egzersiz kemik kaybini önler ve stresi baskilar. En iyi egzersiz yürüyüs, merdiven çikmak, ip atlamaktir. Egzersiz yaparken örnegin yürürken yavas yavas salinarak yürümek degildir. Tempolu bir vaziyette kalça, uyluk, baldir, kollar hareket ederek yürümek gerekir.

Tokyo ‘da bir arastirma yapilmis. Metrodan inip bir durak yürüyerek isine giden kisilerle binanin önünde metrodan inenler arasinda yapilan arastirmada yürüyenlerin daha az kalp krizi geçirdikleri görülmüs. Bir duragin uzakligi orada 1700 metre…

Haftada en az 4-5 kez yürümek 30-60 dakika ama kan ter içinde kalmadan yürünülmelidir. Egzersize baslamadan öncede doktor kontrolünden geçmek hiç olmazsa EKG çektirmek gerekir."

Kalp, seker, eklem ve yüksek tansiyon hastalarinin, sigara içenlerin egzersize baslamadan önce hekim kontrolünden geçmesi gerektigini açiklayan Prof. Dr. Timuralp, yürürken veya kosarken gögsünde agri veya gegirme hissi olanlara egzersizi hemen kesmelerini ve hekime gitmelerini önerdi.

Prof. Dr.Bilgin Timuralp söyle de devam etti:

“ Erkeklerde 45, kadinlarda 55 yas altinda, bilinen bir hastaligi ve risk faktörleri bulunmayan kisiler, düzenli, orta yogunlukta yani çok terlemeden, nefes nefese kalmadan, haftada 4-5 kere 30-60 dakika yürüyebilirler. Bu yasin üstünde ve kalp- damar hastaligi olanlara, risk faktörü bulunanlara ( kilo, yas, sigara, yüksek tansiyon gib)i semptomla sinirli egzersiz önerilir. Kalp hastalari da mümkünse düz yolda yürümeli, nabiz 110-120 arasinda olmali nefes nefese spor yapmamalilar.

Kaynak: www.sagliginsesi.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası