Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yanlis egzersiz ölüm getirebilir!

Saglikli yasam için önerilen egzersiz, bilinçsizce yapildiginda ölümle sonuçlanabiliyor. Uzmanlar bilinçli egzersizin tarifini yapiyor.

Saglikli yasam için önerilen egzersiz, bilinçsizce yapildiginda ölümle bile sonuçlanabiliyor. Osmangazi Üniversitesi Tip Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Bilgin Timuralp , 45 yasin üstünde , sigara içen yüksek kolesterolü veya yüksek tansiyonu olan yada hareketsiz kisilerin doktor kontrolünden geçmeden egzersiz yapmalarinin ani ölümle sonuçlanabilecegini söyledi.

Prof. Dr. Timuralp uzun yillar hareketsiz yasam sürdürüp 60 yasindan sonra birden bire egzersiz yapmanin, kosmanin sagligi tehdit edebilecegini animsatarak, " Hiç kosmamis bir kisi birden bire kosmaya baslarsa, ayagi kayip düsebilir, kas- iskelet sistemi yaralanmalari olabilir. Kalp yetmezligi sikayeti varsa bu artabilir. Veya ani ölüm ortaya çikabilir. Çünkü 60 yasindan sonra kisinin performans kazanmasi için 3 ay geçmesi gerekir. Performans kazanmadan kosmak da tehlikelidir" dedi.

Egzersizin bilinçli yapilmasi durumunda kalp damar ve hipertansiyon gelisme riskini, kalp- damar hastalarinda kalp krizi ve ölüm riskini azalttigini, tansiyonu düzene soktugunu söyleyen Prof. Dr. Timuralp söyle konustu:

" Önemli olan bitkinlesinceye, kan ter içinde kalana kadar egzersiz yapmak degildir. Bilinçli yapildiginda egzersizin sayilamayacak kadar çok yarari vardir. Yüksek tansiyonda ilaç görevini yapar, yani tansiyonu ayarlar. Egzersiz sayesinde kan yaglari yüksek olanlar daha az ilaç alirlar. Egzersiz kemik kaybini önler ve stresi baskilar. En iyi egzersiz yürüyüs, merdiven çikmak, ip atlamaktir. Egzersiz yaparken örnegin yürürken yavas yavas salinarak yürümek degildir. Tempolu bir vaziyette kalça, uyluk, baldir, kollar hareket ederek yürümek gerekir.

Tokyo ‘da bir arastirma yapilmis. Metrodan inip bir durak yürüyerek isine giden kisilerle binanin önünde metrodan inenler arasinda yapilan arastirmada yürüyenlerin daha az kalp krizi geçirdikleri görülmüs. Bir duragin uzakligi orada 1700 metre…

Haftada en az 4-5 kez yürümek 30-60 dakika ama kan ter içinde kalmadan yürünülmelidir. Egzersize baslamadan öncede doktor kontrolünden geçmek hiç olmazsa EKG çektirmek gerekir."

Kalp, seker, eklem ve yüksek tansiyon hastalarinin, sigara içenlerin egzersize baslamadan önce hekim kontrolünden geçmesi gerektigini açiklayan Prof. Dr. Timuralp, yürürken veya kosarken gögsünde agri veya gegirme hissi olanlara egzersizi hemen kesmelerini ve hekime gitmelerini önerdi.

Prof. Dr.Bilgin Timuralp söyle de devam etti:

“ Erkeklerde 45, kadinlarda 55 yas altinda, bilinen bir hastaligi ve risk faktörleri bulunmayan kisiler, düzenli, orta yogunlukta yani çok terlemeden, nefes nefese kalmadan, haftada 4-5 kere 30-60 dakika yürüyebilirler. Bu yasin üstünde ve kalp- damar hastaligi olanlara, risk faktörü bulunanlara ( kilo, yas, sigara, yüksek tansiyon gib)i semptomla sinirli egzersiz önerilir. Kalp hastalari da mümkünse düz yolda yürümeli, nabiz 110-120 arasinda olmali nefes nefese spor yapmamalilar.

Kaynak: www.sagliginsesi.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası