Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DEPREME KARSI TOG VE AHDER BIRLESTI

TOG ve AHDER isbirligiyle yürütülen “Güvenli Yasam Projesi” kapsaminda, ilkögretim okullarinda “deprem ve kentsel dönüsüm” egitimleri basliyor. Istanbul basta olmak üzere, tüm Türkiye’de verilecek egitimler, çocuklari ve ailelerini depreme karsi bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Ibrahim Betil’in baskanligindaki Toplum Gönüllüleri Vakfi ve Prof. Dr. Ahmet Mete Isikara baskanligindaki Afete Hazirlik Dernegi’nin, Türkiye’de güvenli yasam bilincini olusturmak için hazirladigi deprem egitimleri, pilot bölge seçilen Istanbul’da basliyor. Egitimler öncelikle, Istanbul’un deprem riski yüksek olan ilçelerindeki 300 ilkögretim okulunda, yaklasik 300 bin ögrenciye verilecek. Ögrenciler araciligiyla 600 bin ebeveyne de ulasilmasi hedefleniyor.

Türkiye çapinda ise bu rakam, 15 milyon ögrenci ve 10 milyon ailenin bilinçlendirilmesi anlamina geliyor.

Ögretmenler ve gönüllülerce verilen egitimlerde ögrenciler, depremin ne oldugu, bize verecegi zarar ve tehlikeler, olusum safhalari, Türkiye’nin deprem ülkesi olusu, depremle ilgili kavramlar, binalarin sirri, deprem öncesi, ani ve sonrasinda can kaybini azaltici tedbirler konusunda bilgilendiriliyor. Egitimin tamami çizgi film, reel animasyonlar ve kisa filmler esliginde veriliyor. Yapisal ve yapisal olmayan tehlikelerin azaltilmasi, “Deprem Tehlike Avi” ve “Afet Hazirlik Plani”, egitimde yer alan diger önemli basliklar. Tehlike avi, bir oyun havasinda çocuklari daha hizli tedbir almaya yönlendiriyor.

Yerel Yönetimler ve Il Milli Egitim Müdürlükleriyle isbirligi...

Iki sivil toplum kurulusunun örnek birlesmesiyle hayata geçirilecek proje, olasi bir depreme karsi bilinçlenmenin yani sira gelecek nesillerin saglam bir alt yapiyla yetismesini hedefliyor. Proje için, büyüksehir ve ilçe belediyelerinin yani sira, Il Milli Egitim Müdürlüleriyle protokoller gerçeklestiriliyor. Proje için ilk etapta 250 bin YTL kaynak gerekiyor.

Deprem egitimleri nasil verilecek?

Egitimlerde görev alacak Toplum Gönüllüleri Afet Grubu, üniversiteli gençlerden olusuyor. AHDER’den Prof. Dr. Ahmet Mete Isikara onayli ‘Güvenli Yasam Egitmeni’ belgesini alan gönüllüler, belirlenen ilkögretim okullarinda 40 dakika süren egitimlere katilacak. Egitimler, ilkögretim okullarindaki ögretmenler esliginde verilecek. Çocuklarin bilgilerini ebeveynlerine aktarmasi ve bu bilgilerin kaliciligini saglamak için egitim süresince kitapçiklar dagitilacak. Çocuklara, insanlara binalarin zarar verdigi ögretilerek, depremler konusunda yayginlasmis yanlis bilgiler de düzeltilecek. Ayrica, binalarin yapiminda kullanilan betonun kalitesinden, zemin ve binanin saglamligina, yapilarin denetiminden evlerdeki esyanin sabitlenmesine ve yangina kadar birçok teorik ve pratik bilgi aktarilacak.

Egitimler sonunda, ‘Güvenli Yasam Projesi’ne katilan ilkögretim ögrencilerine, ev halkiyla birlikte dolduracaklari tehlike avi formlari dagitilacak. Formlarla elde edilen, çocuklar ve ailelerinin deprem hazirliklarina iliskin veriler, daha sonra uzmanlarca degerlendirilecek. Böylece Türkiye’de afet bilinci alaninda bir veri tabani olusturulmasi hedefleniyor.

Ilk egitim Diyarbakir’da verildi

Güvenli Yasam Egitimlerinin ilki, 8 Subat 2005’te Diyarbakir IMKB Yatili Ilkögretim Bölge Okulu’ndaki 175 ögrenciye verildi. Ayni hafta içerisinde, Diyarbakir Vali Nafiz Kayali Yatili Ilkögretim Bölge Okulu, Diyarbakir 75. Yil Yatili Ilkögretim Okulu ve Diyarbakir Sehitlik Ilkögretim Okulu’yla birlikte toplam 790 ögrenci ‘Güvenli Yasam Egitimi’ aldi.

Güvenli Yasam Egitmeni olmak için...

Güvenli Yasam Projesi’nde görev almak isteyen her yas grubundan ve meslekten gönüllü, TOG Afet Grubu’na basvurabilir. AHDER’de verilen egitimlerle, gönüllülere ‘Güvenli Yasam Egitmeni’ sertifikalari dagitilacak. TOG Afet Grubu, bu projesiyle, Türkiye’de ulasabilecegi kadar çok insani güvenli yasam bilinci alaninda egitmeyi hedefliyor.

Projenin ayrintilari için;
Iletisim sorumlusu Oguz Kaan KILINÇ ve Ersin SATI
AHDER tel: (0212) 213 02 40
e-mail: oguzkilinc@ahder.org, ersinsati@ahder.org
GSM: 0536 723 20 06 – 0533 571 37 71

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası