Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastaneler ölüm saçiyor

Hastane, dispanser ve özel kliniklerdeki röntgen cihazlarinin yaydigi radyasyon ölümcül sonuçlar dogurabiliyor. Duruma dikkat çeken uzmanlar: Acil önlem gerekiyor

Alisveris yaptiginiz market, çalistiginiz isyeri ya da oturdugunuz ev sizi yavas yavas ölüme götürüyor olabilir! Türkiye'nin dört bir yaninda, isyerleriyle, konutlarla, kreslerle yan yana duran klinik, saglik merkezi, dispanser ve hastanede yüzlerce, binlerce dogru dürüst denetlenmeyen, çogu ruhsat bile verilmemis röntgen cihazi var.

Bunlardan biri size radyasyon 'saçiyor' olabilir. 'O kadar da degil' ya da 'Bir sey olmaz' demeden önce, 'tecrübe' sahibi insanlarin yasadiklarina kulak verin...

Mehmet Demirci, Zeki Kenar, Salim Kara ve Semiha Bozer yillarca Bayrampasa'daki Topçular SSK Dispanseri'nde çalisti. Dördü de pes pese kanserden yasamini yitirdi. 25 yillik eczaci kalfasi Kenar ile Demirci akciger, Kara mide, Bozer ise meme kanserinden...Dispanser röntgen cihazi bulundurdugu halde yillarca lisans alinmamis, radyasyon denetimi yapilmamis, sizmaya karsi önlem alinmamisti.

'Bosuna ugrasmayin'

Kenar'in esi Sehriban Kenar söyle anlatiyor esiyle basindan geçenleri: "Esim 1967 yilinda eczaci kalfasi olarak 22 yasinda çalismaya basladi dispanserde. Zamaninin çogunu dispanserdeki röntgen odasinin alt katindaki eczanede geçiriyordu. Emekliligine dogru sürekli halsizlikten sikâyet etmeye basladi. Gittigimiz SSK hastanelerinde teshis konulamadi. 1998'de Yedikule Gögüs Hastaliklari Hastanesi'nde kanser oldugu anlasildi. Bir süre tedavi gördü ancak yapacak bir sey kalmayinca eve gönderildi.

Bu sirada mesai arkadasi Mehmet Demirci'nin akciger kanserinden öldügünü duyduk. Morali bozulmasin diye esimden sakladik. Yedikule'deki doktorlar, esime nerede çalistigini sordu. Isyerinden bahsedince hastaligin, radyasyon sizintisindan kaynaklanmis olabilecegini söylediler. Bunun üzerine durumu çalistigi dispanserdeki doktorlara aktardik. O sirada röntgen odasinin denetlenmedigi için gerektigi kursun kaplanmamis oldugunu ögrendik. Doktorlar dava açmayi düsündügümüzü söyleyince, 'Bosuna ugrasmayin, bir sey çikmaz' dediler. Biz de vazgeçtik. Maalesef esimi 1999'da kaybettik. Simdi dava açacagiz, hiç olmazsa baskalari yanmasin."

Demirci ve Kenar'in ardindan sira Salim Kara'daydi. 2001'de Kara'ya mide kanseri teshisi konuldu... Kara da iki yillik mücadelenin ardindan arkadaslari gibi hastaliga yenik düstü... Esi Sükriye Kara, o günleri, "Hastaligi kovalamaktan davayla ugrasamadik. Devleti devlete sikâyet etsen ne çikar?" diye anlatiyor.

'Esenlikler dileriz'

Semiha Bozer ise 21 yillik çalismanin ardindan 'Bundan sonraki yasaminizda saglik, mutluluk ve esenlikler' dilenerek dispanserdeki görevinden emekli edildi. Bozer, ayni yil meme kanserine yakanlandigini ögrendi. Mücadelesi 19 ay sürdü, ancak akibeti arkadaslari gibi oldu.

Bu kadar da degil. Topçular Dispanseri'nde çalisan üç kadin daha art arda meme kanserine yakalandi. Eczane sorumlusu Ilknur Akçardak'a 2000'de, hizmetli memur olarak çalisan Rahime Hacilar'a 1997'te teshis konuldu. Su an Ankara'da yasayan ve ismini vermek istemeyen bir çalisan da yine kanser hastasi.

Bütün bunlar olurken, dispanser yönetimi, SSK'dan röntgen odasinin kursunla kaplanmasini istedi. Ancak hiçbir sey yapilmadi. Ta ki pes pese ölüm vakalari yasanmaya baslayana kadar...

Odanin zemini nihayet kursunla kaplandiginda tarih 1999'du.

Oysa bunun daha ilk günden yapilmasi gerekiyordu. Röntgen cihazi bulunduran her yerin, kursun kaplama dahil, almasi gereken pek çok önlem var. Bunlar, 2690 sayili Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Yasasi ve bu yasaya dayanarak hazirlanan Radyasyon Güvenligi Tüzügü ve Radyasyon Güvenligi Yönetmeligi'nde düzenleniyor. Yalniz bu önlemleri yerine getiren saglik merkezlerine lisans veriliyor. Aksi takdirde uzmanlarin ifadesiyle röntgen odasinda yanlis bir çivinin çakilmasi bile radyasyon sizintisina yol açabiliyor.

Bu açidan Türkiye'de korkutucu bir tablo söz konusu. Röntgen cihazi bulunduran merkezlere lisans vermeye yetkili TAEK'e göre kayitli cihaz sayisi 9 bin 101. Ancak Türkiye'deki toplam cihazi sayisini TAEK de bilmiyor.

Lisansli cihaz sayisi 5 bin 109. Bunlarin da denetimi dogru dürüst yapilmiyor. Prosedürü tamamlamayi bekleyen, vize asamasinda olan veya kullanim disi birakilip TAEK'e bildirilmeyenlerin sayisi 2 bin 363. 1629 cihaz ise faal olmadigi için depoya atilmis veya demonte durumda.

Cihaz sayisinin her yil çogalmasi denetimlerin önemini daha da artiriyor.

Bugün hâlâ pek çok devlet hastanesinde ruhsatsiz radyoloji merkezleri var. 2003 yili rakamlarina göre resmi kurumlardaki radyoloji laboratuvarlarinda 5 bin 433 kisi çalisiyor. Özel merkezler de dahil edildiginde sayi 10 bini asiyor.

Uzmanlar: Durum kötü acil önlem sart

Özel Görüntüleme ve Tani Merkezleri Dernegi Baskani ve Radiodiagnostik uzmani Dr. Bülent Tasel: Röntgen cihazi bulunduran özel merkezler siki olmasa da denetleniyor, ancak SSK ve devlet hastaneleri için bu geçerli degil. Denetleyen de denetlenen de devlet oldugu için prosedür saglikli islemiyor. Merkezlere lisansi TAEK, ruhsati Saglik Bakanligi veriyor. Ancak bakanlik 'Kendi yerimi niye ruhsatlandirayim' diye düsünüyor.

Devlet ve SSK'nin elindeki aletler devletin mali oldugu için kanunen ruhsata gerek yok. Haseki, Bakirköy, Afyon Sandikli ile Kayseri Devlet Hastanesi bünyesinde çalisan merkezler ruhsatsiz. TAEK, merkezleri kurulma asamasinda bir kez denetleyip dört yillik lisans veriyor. Denetimde doz yüksek çikmissa çalisan radyasyondan uzaklastirilir, özel izin verilir. Kan degerlerine bakilir. Ortamda kaçak varsa böylece tespit edilir. Yüksek doz kansere neden olur. 12 yildir bu isin içindeyim. Dört yildir muayenehanem var. TAEK, kurulusta denetim yapti ve lisans verdi. Bugüne kadar hiç denetimden geçmedik. Haydarpasa Devlet Hastanesi'nde çalistigim sekiz yillik sürede bir tek dozimetre sonucumu görmedim.

Hukukçu-tip doktoru Erkin Göçmen: Radyasyon güvenligi konusunda Türkiye'de karmasa yasaniyor, insan sagligi tehlikede. MR ve ultrason radyasyon yaymaz. Ancak Türkiye'nin en ücra kösesindeki muayenehanede bile bulunan röntgen cihazlari izolasyon yapilmazsa büyük tehlike. Röntgen cihazi ilk monte edildiginde TAEK gidip bakiyor. Ondan sonra bes yil ugramiyor. O sürede daha yüksek radyasyon kapasitesine sahip bir cihaz alinirsa ne olacak?

Türkiye'de hemen yaninda kres bulunan merkezler var. Yasalar da çok eski. Denetimler istikrarli degil, uygun yapilmiyor.

Kaynak: Radikal

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası