Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Çocugum Saçlaniyor”a Bilimsel Bir Yaklasim:

Ülkemizde hamileligi sirasinda midesinde veya gögüs kemigi arkasinda yanma-agri hisseden hamilelere anneleri veya kayinvalideleri tarafindan ilk söylenen “çocugun saçlari çikiyor” veya “çocuk saçlaniyor” cümleleridir. Bu yaklasim nereden geliyor bilinmez ama kesin olan çocugumuzun saçlarinin hiçbir suçu olmadigidir. Tüm olan biten “gebelik reflüsü” ile açiklanabilir ve midedeki asidin yemek borusuna kaçmasi sonucu ortaya çikar. Ilginç olan “çocuk saçlanmasi” deyiminin yurtdisi bilimsel yayinlarina kadar girmis olmasidir. Ingiltere’de yapilan bir gebelik reflüsü çalismasinda hastalarin %9’u yakinmalarinin nasil açiklanabilecegi sorusuna benzer yanitlar vermislerdir.

GEBELIK REFLÜSÜ NEDIR?

Reflü hastaligini asit basta olmak üzere mide içeriginin yemek borusuna kaçmasi sonucu gögüs kemigi arkasinda yukari yükselen yanma ve/veya agiza aci-eksi su, yemeklerin gelmesi olarak tanimlayabiliriz. Gebelik disinda reflü sorunu olmayanlarda ise sadece bu dönemde ortaya çikan sorunlar gebelik reflüsü olara kabul edilir. Gebelik disi reflüde sik görülen ses sorunlari, farenjit, öksürük gibi yandas bulgulara gebelerde fazla rastlanmaz. Yakinmalar genellikle dogum ile birlikte hemen kaybolur. Halen yürüttügümüz bir çalismanin ilk sonuçlari gebelik reflüsü bulunan bayanlarin yasamlarinin ileri yillarinda reflü hastasi olma egiliminde bir artma olabilecegini göstermistir.

SIKLIGI:

Yabanci yayinlarda %30-80 arasinda bildirilmektedir. Izmir’de yaptigimiz bir çalismada %50 oraninda anne adayinin yukarida siralanan yakinmalarinin haftada bir veya daha fazla oldugunu gözledik. Yani çok sik rastlanan bir sorundur. Bu arada gebelik disi reflünün de her bes eriskinden birisinde bulundugunu vurgulayalim.

NEDENLERI:

Mide içeriginin yemek borusuna kaçmasi için mideyi yemek borusundan ayiran kapagin iyi çalismamasi gerekir. Annenin büyüyen karninin artirdigi karin içi basincinin etkisiyle mide içerigi mekanik olarak yukari itilirken, gebelikte artan hormonlar yüzünden yemek borusu alt ucundaki kapak da açik kalmaya baslar.

TANI IÇIN CAN YAKICI VEYA BEBEK IÇIN RISK OLUSTURACAK ISLEMLER GEREKIR MI?

Hayir! Reflü tanisi sadece yakinmalarla koyulur. Endoskopi gerekmez. Sadece hekiminizin belirleyecegi çok özel durumlarda endoskopi önerilir ki bu islemin bebege zararinin olmadigi gösterilmistir.

TEDAVISI VAR MI, KATLANALIM MI?

Pratik hekimlikte gebelik gidisinde hiç ilaç kullanilmamasi egilimi agir basmaktadir. Anne adaylarimiz da bunu (bazen gereginden de fazla abartarak) kabullenirler. Fakat gebelik reflüsü kader ve katlanilmasi gereken bir hastalik degildir; bugün özellikle hamileligin 3. ayi bittikten sonra bebege zararsiz ve reflüye etkili tedaviler vardir. Bu etkili tedavilerin kullanilmasi anne adaylarimizin yasam kalitesini artiracaktir.

ILAÇLAR BEBEGE ZARARLI MI?

Tüm ilaçlarin doktora danisilmasi gerektigini hep söyleriz (ve bu çogu kere hastalar tarafindan göz ardi edilir!) fakat hamilelik sirasinda kullanilacak ilaçlarin MUTLAKA hekiminiz tarafindan verilmesi gerekir. Reflü tedavisinde kullanilan bazi ilaçlar hamilelikte kullanilmaz; örnegin omeprazol, nizatidin, mizoprostol gibi... Kullanilmasi güvenli ilaçlarin da yakinma siddetine göre belli bir sirayla verilmesi önerilmektedir. Bu amaçla kullanilabilecek olan ve üzerinde en fazla bilimsel çalismanin yapildigi ilaç aljinat’tir. Genellikle yemeklerden sonra kullanilir ve midenin üst kisminda bir tabaka olusturarak asidin yukari kaçisini engeller. Barsaklardan neredeyse hiç emilmediginden bebege ulasmaz. Diger ilaçlar arasinda antiasitler ve sukralfat sayilabilir. Bunlar da aljinat ile veya tek baslarina kullanilabilirler. Her mide hastasinin kullandigi ranitidin, famotidin, lansoprazol, pantoprazol gibi ilaçlar ise ancak hekim önerisiyle ve yakinmalari yukarida sayilan ilaçlarla geçmeyenlere verilebilir.

YASAM TARZI DEGISIKLIKLERI: ILAÇ KADAR ÖNEMLI!

Reflü yakinmasi bulunan hamilelerin asagida siralanan yasam tarzi degisikliklerini uygulamalari önerilir. Bazilari sadece bu tedbirlerle düzelirken bir kisminda ilaç gerekecektir.

Reflü hastaligi hakkinda daha fazla bilgi için www.gerd-turkey.org, gebelik reflüsü için ise www.gebelikreflusu.org sayfalarimiza bakabilirsiniz.


GEBELIK REFLÜSÜNDE YASAM TARZI ÖNERILERI:

Yatak basinin yükseltilmesi
Asiri kilo almama
Yemekten sonra 2-3 saat yatmama
Alkol ve sigarayi ASLA kullanmama
Özellikle geceleri çikolata, asiri yagli, baharatli, kafeinli gidalardan kaçinma
Karnini sikica saran giysilerden sakinma
Yemek miktari da alinan gidalar kadar önemli oldugundan bir kerede asiri yemek yerine az ve sik ögünler tercih edilmelidir. Kati bir diyet yerine reflü yakinmalarini ortaya çikaran gidalardan uzak durulmasi önerilir.
Asiri sicak besinlerden ve özellikle kahveden kaçinma

Kaynak:Doç Dr Serhat BOR/Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dali, Ege Reflü Çalisma Grubu./www.gerd-turkey.org, www.gebelikreflusu.org

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası