Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Cilt lekelerinin tedavisi

Kozmed Lazer Merkezleri doktorlarinda Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Canan Savas, melasma ve tedavisi ihakkinda hakkinda bilgiler verdi. Iste öneriler..

Yüzde yama tarzi açik veya koyu renkli kahverengi lekeler seklinde seyreden ‘melasma’ çogunlukla kadinlarda görülür. Gebelikte sik görüldügünden ‘gebelik maskesi’ de denir.

Günes, koyu renk cilt tipi, dogum kontrol hapilari, östrojen , bazi epilepsi ilaçlarinin kullanimi bu lekelerin olusumunda rol oynar. Bazi makyaj malzemeleri, kolonya, parfümler, sabun ve nemlendiriciler gibi kozmetik ürünler de özellikle günes temasini takiben bu tür lekelenmelere yol açabilir.

Kozmed Lazer Merkezleri doktorlarinda Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Canan Savas, melasma ve tedavisi ihakkinda hakkinda bilgiler verdi.

Gebelik sirasinda gelisen melasma dogumdan sonra kaybolabilir. Bazen de kalici olur. Melasma; tedavisinin zor olmasi nedeniyle hastalari ve doktorlari sikintiya sokabilen bir durumdur.

Melasma tedavisinde melaninin yerlesim yeri önemlidir. Derinin daha üst tabakalarinda yerlesim klinik olarak kahverengi görünümlüdür. Tedavi edilebilir. Daha alt tabakalara yerlesim mavi gri renklidir. Tedavi edilmesi zordur. Bu ayrim Wood lambasi denilen özel lambalarla muayene edilerek yapilabilir ve hastaya tedavi basarisi hakkinda daha net bir bilgi verilebilir.

Açik tenli kisilerde tedavi lekeleri tamamen ortadan kaldirabilir ancak tekrarlama olasiligi vardir. Koyu tenli kisiler daha az oranda tamamen tedavi olabilirler ve melasmanin tekrarlama olasiligi daha fazladir. Açik tenli kisilerde sonuçlar haftalar içinde ortaya çikarken koyu tenli kisilerde aylarca kullanmak gerekebilir.

GÜNESTEN KORUNMA

Melasmasi olan kisilerde günes isinlari bu lekelerin koyulasmasina neden olur. Bu nedenle günesten korunma tedavinin temelidir. Günes koruyucular hem uva hem de UVB korumasi içermelidir. UVA camdan da geçebilir. Bu yüzden disariya çikilmasa bile günes koruyucu düzenli bir sekilde tüm gün sürülmelidir. Ayrica hiç bir koruyucunun tam bir koruma saglamadigi da bilinmeli ve günesten kaçinma bir aliskanlik haline getirilmelidir.

RENK AÇICILAR

Hidrokinon içeren kremler günde iki kez uzun süre hatta gerekirse 1 yila kadar kullanilabilir. Kizariklik, kepeklenme, yanma ve batma gibi tahris edici etkiler olabilir. Alllejik bir duyarlilik varsa uygulamadan kaçinmalidir.

Tretinoin kremleri genelde aksamlari sürülür. Düsük konsantrasyonda baslanip arttirilarak kullanilirsa yan etkiler azalir. Uzun süre devam etmek gerekir.

Azeleik asit günde iki kez ve uzun süre kullanilir.

Kojik asit, hidroksi asitler de kullanilan ürünlerdir. Glikolik asit hidrokinonun etkinligini arttirabilir. Kojik asit de diger maddelerin etkinligini arttirabilir.

Leke tedavisinde temel olan bu maddeler hastanin cildine göre birlikte de kullanilabilir. Bazilarina kortizonlu kremlerin de eklendigi çesitli karisim formüller de bulunmaktadir.

Kimyasal peeling jessner solusyonu, trikloroasetik asit, alfa hidroksi asitler gibi maddelerin cilde uygulandigi soyma yöntemleridir. Mutlaka uzman kisilerce yapilmalidir. Bu tedavilere ek olarak kullanilabilir ve daha çabuk bir sonuç saglayabilirler.

Bu tedavilere cevap alinamadigi durumlarda lazer tedavileri degerlendirmeye alinmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası