Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Böbrek naklinde devrim!

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, böbrek nakli için ‘en az üç doku grubu uyusmasi’ sartini kaldirinca hasta akinina ugradi. Geçen yil 150 nakil bu hastanede yapildi

Antalya’daki Akdeniz Üniversitesi Hastanesi, Amerika, Almanya ve Isviçre gibi ülkeleri örnek alarak böbrek nakli için ‘en az üç doku grubu uyusmasi’ zorunlulugunu kaldirdi. Gelismeden haberdar olan hastalar solugu Antalya’da aliyor. Son dört yilda 480 böbrek nakli yapilirken, bunlardan 81’inin uyumu üçten az. Çalismayan böbrek sayisi 2, kaybedilen hasta sayisi ise bir. Hastanenin iddiasina göre basari orani yüzde 98.

Tip dünyasi, yöntemin böbrek nakli bekleyen 11 bin hasta için çözüm yolu olup olmayacagini tartisiyor. Akdeniz Üniversitesi’nin kullandigi yöntem, Kapadokya’da yapilan bilimsel toplantida birçok bilim adamindan elestiri aldi. Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cüneyt Hoscoskun’a göre doku uyumu gözetilmeden gerçeklestirilen nakillerde böbregin vücut tarafindan reddedilme riski yüksek. Hoscoskun, uyum aranmadan yapilan nakillerin böbregin ömrünü kisaltabildigini söylüyor.

Akdeniz Üniversitesi Tip Fakültesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Alper Demirbas ise Türkiye’de en az üç doku uyumu aranmasinin böbrek hastalarini diyalize mahkum ettigini söylüyor. Demirbas, alici ve vericideki doku uyumunun dikkat edilmesi gereken bir kriter oldugunu kabul ediyor; ancak bunun zorunlulukmus gibi dayatilmamasi gerektigini belirtiyor.

Türkiye’de her yil 6 bin yeni böbrek hastasi ortaya çikiyor. 25 merkezde yilda 450’ye yakin böbrek nakli gerçeklestirilebiliyor. Naklin yapilabilmesi için aranan birtakim kistaslar var. Her seyden önce verici ve alicilarin kanlarinin uyusmasi sart. Insanda üçü anneden, üçü babadan gelen 6 doku grubu bulunuyor. Türkiye’de böbrek naklinin gerçeklestirilebilmesi için bu doku gruplarindan en az üçünün uyum sarti aranirken gelismis ülkelerde böyle bir zorunluluk yok.

Böbrek hastalari için diyaliz makinesine baglanmak, periton diyalizi ve böbrek nakli olmak üzere üç tedavi sekli var. Diyalize mahkum olan 100 hastanin 50'si, 5 yilin sonunda ölüyor. An- cak uyum iki ve daha az olsa bi-le nakil yapilan hastalardan sadece yüzde 5'i bes yilin sonunda yasamini yitiriyor. Nakil geçiren hastalar normal yasamlarina devam edebiliyor.

Amerika Organ Nakli Agi’nin rakamlarina göre, ülkede 1996-2001 yillari arasinda 26 bin böbrek nakli gerçeklestirildi. Bunlardan yüzde 40’inin doku uyumu üçten az. Amerika’da yayinlanan ‘Transplantasyon’ dergisinin Agustos 2002 Ulusal Konsensus Raporu’nda, ‘Böbrek naklinde kullanilan ilaçlarin kalitesiyle, uygulanan yeni tekniklerin ameliyatlarda ilerleme kaydetmesi doku uyumunun önemini azaltmaktadir.’ deniliyor. American Journal Of Transplantation dergisi ise 2004 Nisan sayisinda 33 bin 443 hasta üzerinde gerçeklestirilen bilimsel bir arastirmanin sonucunu açikliyor: “Yapilan arastirmalarda anlasilmistir ki doku uyumu bir zorunluluk degildir.”

Akdeniz Üniversitesi Tip Fakültesi Organ Nakli Egitim Arastirma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Alper Demirbas, Türkiye’de ‘en az 3 doku uyumu’nun aranmasinin böbrek hastalarini diyalize mahkûm ettigini söylüyor. Demirbas, alici ve vericideki doku uyumunun dikkat edilmesi gereken bir kriter oldugunu kabul ediyor; ancak bunun zorunlulukmus gibi dayatilmamasi gerektiginin altini çiziyor: Doku uyumu 6’da 3’ün üzerinde olan hastalarla 6’da 3’ün altindaki hastalar arasinda bes yil sonunda sadece yüzde 10-12’lik bir fark olusuyor. Doktor Demirbas söz konusu farkin hiç önemli olmadigini belirterek sunlari kaydediyor: “Uyum 3’ün altinda olsa bile yakalanan basari diyalize girmekten çok daha iyi. Diyalize mahkum olan 100 hastanin 50’si, 5 yilin sonunda ölüyor. Ancak uyum iki ve daha az olsa bile böbrek nakli gerçeklestirilen hastalardan sadece yüzde 5’i bes yilin sonunda yasamini yitiriyor. Transplantasyon (böbrek nakli) geçiren hastalar diger bütün insanlar gibi yasayabilirken, diyalize mahkum olanlar büyük sikintilar yasiyor.” Ayni hastanede 1 Ocak-5 Eylül 2004 tarihleri arasinda 115 organ nakli gerçeklestirildi. Böbrek bekleyen 11 bin hastanin 7 bininin çok kisa bir zamanda böbrek nakli bu yolla gerçeklestirilebilecek. 30 bin böbrek hastasindan 20 bine yakini evli ve bunlarin içinden 7 bininin esleriyle kan uyumu var.

Mustafa Cingöz, doku uyumu gözetilmeden böbrek nakli gerçeklestirilen en son hastalardan biri. Tam 4 yil boyunca diyalize mahkum bir hayat sürerken, Akdeniz Üniversitesi’nde 9 Eylül 2004’te yapilan bir ameliyatla hayata yeniden baglandi. Ressam Ibrahim Yalçin Kayisçi’nin böbrek nakli üç yil önce 1 doku uyumuyla gerçeklestirildi.

Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Ögretim Üyesi ve Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Baskani Prof. Dr. Cüneyt Hoscoskun, doku uyumu gözetilmeden gerçeklestirilen transplantasyonlarda böbregin vücut tarafindan reddedilme riskinin daha yüksek oldugunu söylüyor. Anadolu Böbrek Vakfi Baskani Prof. Dr. Ayla San, böbrek nakli gibi hayati bir konuda aceleci davranmamak gerektigini söylüyor. Üçten az doku uyumunun sonuçlar tam olarak gözlenmeden kabul edilmesinin uzun dönemde sakincalar dogurabilecegini belirten San, “Böyle bir konuda kesinlikle aceleci davranmamali, ölçülü hareket edilmelidir.” diyor. Prof. San, böbrek nakli gibi hayati bir konuda aceleci davranmamak gerektigine inaniyor.

Haber: Ugur Sagindik - Zelis Yildiral

Kaynak: Zaman Gazetesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası