Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kirmizi kadinlarin genlerine islemis

Kadinlarin kirmizi meraki da genetik çikti. Kadinlarda iki, erkeklerde bir tane olan X kromozomunda kirmizidan sorumlu genin 85 varyasyonu saptandi.

Kadinlarda iki, erkeklerde bir tane olan X kromozomunda kirmizidan sorumlu genin 85 varyasyonu saptandi. Erkeklerin göremedigi kirmizi tonlarini kadinlar görebiliyor. Kadinlarin kirmizi meraki da genetik çikti.

Kadinlarin kirmizi renge karsi daha duyarli oldugunu ve erkeklerin aksine kirmizinin farkli tonlarini algilayabildiklerini belirten bilim adamlari, bunun X kromozomu üzerindeki bir genden kaynaklandigini söyledi.

Arizona State Üniversitesi'nde görevli uzmanlar, çesitli ülkelerden 236 kisinin DNA'larini inceledi. Ekip, OPN1LW adi verilen ve 'kirmizinin algilanmasindan sorumlu' genin 85 varyasyonu oldugunu tespit etti.

Bu sayi, normal gen mutasyonlarinin yaklasik üç kati. OPN1LW geni X kromozomu üzerinde bulunuyor. Kadinlarda da iki X kromozomu var. Uzmanlar bu nedenle kadinlarin, kirmizi renginin çesitli tonlarini, bir X kromozomuna sahip erkeklerden daha iyi algiladiklarini tahmin ediyor.

Söz konusu gen, yesil rengin algilanmasindan sorumlu olan komsu genle alisveriste bulunuyor. Bu bilgi alisverisinde bir sorun oldugunda renkkörlügü meydana geliyor. Erkeklerin yaklasik yüzde 8'i renkkörüyken, ayni dertten mustarip kadinlarin orani çok daha az. Birden fazla renk genine sahip olduklari için kadinlar renkkörlügüne yakalanmiyor.

Bir hikmeti var

Renk arastirmasini yapan ekibin baskani doktor Brian Verrelli, gen mutasyonlarinin binlerce yildir var olduguna dikkat çekerek, su bilgileri verdi: "Bu kadar uzun zamandir var olduklarina göre, dogal seleksiyon mekanizmasi içinde, mutlaka yararli bir yanlari olmali. Eski çaglardan beri kadinlar meyve ve sebze toplayarak ailelerini besliyorlardi. Turuncudan kirmiziya varan renk paletini erkeklerden daha iyi algilayabilmeleri, meyve ve sebze toplarken islerine yariyordu."

Kaynak: BBC
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası