Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli erkekte periyodik muayeneler

Yas ilerledikçe büyük saglik problemleriyle karsilasmak istemeyen saglikli erkeklerinde periyodit bir takim muayeneler yaptirmasi gerekiyor.

Ne siklikla, hangi muayenelerinizi yaptirmaniz gerektigini biliyor musunuz?

Tabii ki kisinin saglik ve soy geçmisine göre degisiklikler gösterse de (bu konuda doktorunuz sizi yönlendirir), genel itibari ile her erkegin periyodik olarak yaptirmasi gereken muayeneler...

Yilda bir kez dishekiminize görünün. Dishekiminiz agiz boslugunuzda dis ve disetlerinizde olasi degisiklikleri ayna ile yapacagi küçük bir gözlemle saptayabilir.

Her 3-5 yilda bir göz muayenesi yaptirin. Yasiniz 50 nin üzerinde ise bunu siklastirin. Doktorunuz görme sorununuz olup olmadigini, gözlük gereksiniminiz olup olmadigini, göz tansiyonu (glokom) , makuler dejenerasyon ve katarakt gibi sik rastlanilan göz hastaliklari açisindan degerlendirir.

Her iki yilda bir tansiyonunuzu kontrol ettirin.( Bu siklik tansiyonu normal olanlar içindir. Eger tansiyonunuz normal sinirlarin disinda ise doktorunuzun önerdigi siklikta ölçtürün.) Yüksek tansiyon ortalama her bes kisiden birini etkilemektedir. Yanlizca koroner kalp hastaligi için degil, konjestif kalp yetmezligi, çarpinti, böbrek hastaliklari ve retinopati denilen göz bozukluklari içinde hipertansiyon risk faktördür. Tansiyonunuzu ölçtürürken dinlenmis ve stres den uzaklasmis olmaniz gerekmektedir. Birçok uzman tansiyonun üst sinirlarini 140/90 olarak kabul etmektedir. Bununüzerindeki degerler yüksek tansiyon olarak kabul edilmektedir.

Her 5 yilda bir kolesterol seviyelerinizi ölçtürün. (Kolesterol seviyeleriniz normalin üzerinde ise doktorun önerdigi siklikta ölçüm yaptirin) Basit bir kan testi ile kandaki total kolesterol, Düsük Dansiteli Kolesterol (LDL, kötü kolesterol) ve yüksek dansiteli kolesterol (HDL, iyi kolesterol) düzeyleri ölçülür. Total kolesterol ve LDL artisi kan damarlarinin çeperlerinde yag birikimini arttirir. HDL ise bu yagin birikimini önler. Kolesterol yüksekligi ve damarlarda biriken yag ölümcül olabilen koroner arter hastaligina sebep olur. Kolesterol düzeyleri 200 mg/dl yi geçtiginde koroner kalp hastaligi riski artmaktadir. 200-240 mg/dl arasindaki degerler ilimli yüksek olarak kabul edilebilir ve diyet ve egzersiz ile bu düzeyler düsürülebilir. Bazi uzmanlar 240 mg/dl yi bazilari da 280 mg/dl yi geçtiginde ilaç tedavisine baslarlar.

Kolon Muayenesi: 40 yasinda baslayin.Testler normalse sigmoidoskopi ve kolon grafisini 3-5 yil ara ile tekrarlatin. Ailenizde kolon kanseri veya polip hikayesi varsa her 5 yilda bir kolonoskopi yaptirin. Bu konuda doktorunuzun önerilerini uygulayin.

Sigmoidoskopi kolon ve rektumun son parçasinin ince bükülebilen bir endoskoplaincelenmesidir.

Kolon grafisi: Lavman yolu ile baryum verilerek kolon filmi çekilir. Kolondaki daralmis alanlar, polipler, divertikül adi verilen keseler, kanseröz lezyonlar izlenir.

Kolonoskopi: Bükülebilen bir endoskopla kolonlarin incelenmesidir.Genellikleyüksek risk altindaki kisilerde uygulanir.

50 yasindan sonra senede bir prostat muayenesi yaptirin. Ancak ailenizde prostat kanseri öyküsü varsa doktorunuzun önerisine göre testlere daha erken yaslarda baslamaniz gerekecektir. Prostat muayenesinde doktor parmagiyla rektaltuse yaparak prostat bezini muayene eder.Arica PSA (Prostat Spesifik Antijen)adi verilen bir kan testi ile de prostat büyümeleri veya tümörler ortaya çikarilabilir.

Adelosan çagindan itibaren her ay kendikendinize testis muayenesi yapin.Testis Kanseri 15-35 yas arasi erkeklerde en sik görülen kanser tipidir. Ayrica doktor muayenesi de gerekir.

Kaynak: www.populermedikal.com

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası