Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Vücut saatine göre çalisin

Insan vücudunun en güçlü aktivite zamanin, salgilanan kortizon hormonu nedeniyle 10.00-11.00 saatleri arasinda.

Selçuk Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Neyhan Ergene, insan hayatinda ve gelisiminde vücut hareketlerinin, ''sinir sistemi'' denilen beyin uyaricilari ve kimyasal özellikler tasiyan hormonlarla kontrol edildigini söyledi.

Herkesin vücudunun belli bir biyolojik ritme göre çalistigini belirten Ergene, 24 saatin bir birim olarak kabul edildigi bu süreçte, günesin dogmasinin ve batmasinin belirleyici oldugunu kaydetti.

Salgilanan hormonlarin islevlerinden, insanin geceleri uyumak ve gündüzleri çalismak için yaratilmis bir organizma oldugunun anlasildigini vurgulayan Ergene, yapilan arastirmalarin, insan vücudunun aktivite gücünün gün içinde sabah 10.00-11.00 saatleri arasinda doruk noktasina çiktigini ortaya koydugunu kaydetti.

Neyhan Ergene, ögle saatlerinde azalan vücut aktivite gücünün, 13.00-14.00 saatlerinde en düsük seviyeye geldigini belirterek, ''Vücut aktivitesinin ikinci en yüksek oldugu zaman ise sabahki kadar olmasa da 16.00-17.00 saatleri arasinda yasaniyor'' dedi.

Yüksek bedensel ve zihinsel aktivite saatleri

Sabah saatleri ile ögleden sonraki bu zaman araliginin, zihinsel ve bedensel aktivitenin gün içinde en yüksek oldugu vakitler oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Ergene, bu durumun, böbrek üstü bezinden salgilanan ve ''kortizon'' ismi verilen hormonun etkisiyle gerçeklestigini dile getirdi.

Vücuttaki glikozun yakilmasini saglamanin yani sira tüm metabolizma üzerinde kontrol edici bir fonksiyonu olan kortizon hormonunun, davranislarda yasamsal bir fonksiyona sahip oldugunu anlatan Ergene, ''Kortizonlu ilaçlar, tipta romatizma, alerji, karaciger ve böbrek hastaliklarinin yani sira zehirlenme gibi yüzlerce olayda kullaniliyor'' dedi.

Vücudun biyolojik ritmini tanimanin, günlük aktivitelerde basariyi getiren etkenlerden biri oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Ergene, vücut aktivitesinin yogun oldugu saatlerin olumlu yönde degerlendirilebilecegini kaydetti.

"Erken yatan büyür"

Böbreküstü bezinin kabuk kismindan salgilanan kortizon gibi birçok hormonun insan hayatinda gizli bir öneme sahip oldugunu anlatan Prof. Dr. Ergene, çocuklarin saglikli gelismesi için gereken büyüme hormonunun uyku sirasinda salgilandigini kaydetti.

Gece 22.30-23.00 saatlerinde uykuda salgilanan büyüme hormonundan faydalanmak için çocuklarin uyku düzenine ve erken yatirilmasina çok dikkat edilmesi gerektigini dile getiren Ergene, ''Avrupa ülkelerinde bu nedenle çocuklarin uyku saatine son derece dikkat edilir. Türkiye'de ise bu konuda ailelerde yeterince bilinç olusmadigi için geç saatlerde çocuklari televizyon basinda film izlerken ya da bilgisayar karsisinda oyun oynarken görmek mümkün'' diye konustu.

Kaynak : Milliyet
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası