Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Vücut saatine göre çalisin

Insan vücudunun en güçlü aktivite zamanin, salgilanan kortizon hormonu nedeniyle 10.00-11.00 saatleri arasinda.

Selçuk Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Neyhan Ergene, insan hayatinda ve gelisiminde vücut hareketlerinin, ''sinir sistemi'' denilen beyin uyaricilari ve kimyasal özellikler tasiyan hormonlarla kontrol edildigini söyledi.

Herkesin vücudunun belli bir biyolojik ritme göre çalistigini belirten Ergene, 24 saatin bir birim olarak kabul edildigi bu süreçte, günesin dogmasinin ve batmasinin belirleyici oldugunu kaydetti.

Salgilanan hormonlarin islevlerinden, insanin geceleri uyumak ve gündüzleri çalismak için yaratilmis bir organizma oldugunun anlasildigini vurgulayan Ergene, yapilan arastirmalarin, insan vücudunun aktivite gücünün gün içinde sabah 10.00-11.00 saatleri arasinda doruk noktasina çiktigini ortaya koydugunu kaydetti.

Neyhan Ergene, ögle saatlerinde azalan vücut aktivite gücünün, 13.00-14.00 saatlerinde en düsük seviyeye geldigini belirterek, ''Vücut aktivitesinin ikinci en yüksek oldugu zaman ise sabahki kadar olmasa da 16.00-17.00 saatleri arasinda yasaniyor'' dedi.

Yüksek bedensel ve zihinsel aktivite saatleri

Sabah saatleri ile ögleden sonraki bu zaman araliginin, zihinsel ve bedensel aktivitenin gün içinde en yüksek oldugu vakitler oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Ergene, bu durumun, böbrek üstü bezinden salgilanan ve ''kortizon'' ismi verilen hormonun etkisiyle gerçeklestigini dile getirdi.

Vücuttaki glikozun yakilmasini saglamanin yani sira tüm metabolizma üzerinde kontrol edici bir fonksiyonu olan kortizon hormonunun, davranislarda yasamsal bir fonksiyona sahip oldugunu anlatan Ergene, ''Kortizonlu ilaçlar, tipta romatizma, alerji, karaciger ve böbrek hastaliklarinin yani sira zehirlenme gibi yüzlerce olayda kullaniliyor'' dedi.

Vücudun biyolojik ritmini tanimanin, günlük aktivitelerde basariyi getiren etkenlerden biri oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Ergene, vücut aktivitesinin yogun oldugu saatlerin olumlu yönde degerlendirilebilecegini kaydetti.

"Erken yatan büyür"

Böbreküstü bezinin kabuk kismindan salgilanan kortizon gibi birçok hormonun insan hayatinda gizli bir öneme sahip oldugunu anlatan Prof. Dr. Ergene, çocuklarin saglikli gelismesi için gereken büyüme hormonunun uyku sirasinda salgilandigini kaydetti.

Gece 22.30-23.00 saatlerinde uykuda salgilanan büyüme hormonundan faydalanmak için çocuklarin uyku düzenine ve erken yatirilmasina çok dikkat edilmesi gerektigini dile getiren Ergene, ''Avrupa ülkelerinde bu nedenle çocuklarin uyku saatine son derece dikkat edilir. Türkiye'de ise bu konuda ailelerde yeterince bilinç olusmadigi için geç saatlerde çocuklari televizyon basinda film izlerken ya da bilgisayar karsisinda oyun oynarken görmek mümkün'' diye konustu.

Kaynak : Milliyet
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası