Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Vücut saatine göre çalisin

Insan vücudunun en güçlü aktivite zamanin, salgilanan kortizon hormonu nedeniyle 10.00-11.00 saatleri arasinda.

Selçuk Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Neyhan Ergene, insan hayatinda ve gelisiminde vücut hareketlerinin, ''sinir sistemi'' denilen beyin uyaricilari ve kimyasal özellikler tasiyan hormonlarla kontrol edildigini söyledi.

Herkesin vücudunun belli bir biyolojik ritme göre çalistigini belirten Ergene, 24 saatin bir birim olarak kabul edildigi bu süreçte, günesin dogmasinin ve batmasinin belirleyici oldugunu kaydetti.

Salgilanan hormonlarin islevlerinden, insanin geceleri uyumak ve gündüzleri çalismak için yaratilmis bir organizma oldugunun anlasildigini vurgulayan Ergene, yapilan arastirmalarin, insan vücudunun aktivite gücünün gün içinde sabah 10.00-11.00 saatleri arasinda doruk noktasina çiktigini ortaya koydugunu kaydetti.

Neyhan Ergene, ögle saatlerinde azalan vücut aktivite gücünün, 13.00-14.00 saatlerinde en düsük seviyeye geldigini belirterek, ''Vücut aktivitesinin ikinci en yüksek oldugu zaman ise sabahki kadar olmasa da 16.00-17.00 saatleri arasinda yasaniyor'' dedi.

Yüksek bedensel ve zihinsel aktivite saatleri

Sabah saatleri ile ögleden sonraki bu zaman araliginin, zihinsel ve bedensel aktivitenin gün içinde en yüksek oldugu vakitler oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Ergene, bu durumun, böbrek üstü bezinden salgilanan ve ''kortizon'' ismi verilen hormonun etkisiyle gerçeklestigini dile getirdi.

Vücuttaki glikozun yakilmasini saglamanin yani sira tüm metabolizma üzerinde kontrol edici bir fonksiyonu olan kortizon hormonunun, davranislarda yasamsal bir fonksiyona sahip oldugunu anlatan Ergene, ''Kortizonlu ilaçlar, tipta romatizma, alerji, karaciger ve böbrek hastaliklarinin yani sira zehirlenme gibi yüzlerce olayda kullaniliyor'' dedi.

Vücudun biyolojik ritmini tanimanin, günlük aktivitelerde basariyi getiren etkenlerden biri oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Ergene, vücut aktivitesinin yogun oldugu saatlerin olumlu yönde degerlendirilebilecegini kaydetti.

"Erken yatan büyür"

Böbreküstü bezinin kabuk kismindan salgilanan kortizon gibi birçok hormonun insan hayatinda gizli bir öneme sahip oldugunu anlatan Prof. Dr. Ergene, çocuklarin saglikli gelismesi için gereken büyüme hormonunun uyku sirasinda salgilandigini kaydetti.

Gece 22.30-23.00 saatlerinde uykuda salgilanan büyüme hormonundan faydalanmak için çocuklarin uyku düzenine ve erken yatirilmasina çok dikkat edilmesi gerektigini dile getiren Ergene, ''Avrupa ülkelerinde bu nedenle çocuklarin uyku saatine son derece dikkat edilir. Türkiye'de ise bu konuda ailelerde yeterince bilinç olusmadigi için geç saatlerde çocuklari televizyon basinda film izlerken ya da bilgisayar karsisinda oyun oynarken görmek mümkün'' diye konustu.

Kaynak : Milliyet
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası