Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Varis, tamamen tedavi edilebilir

Varis, toplum sagliginda geri plana atilmis ancak özellikle hamilelik dönemi geçirmis bayanlarin %25-30 gibi ciddi oraninda görülen bir toplardamar hastaligi.

Kalp Damar Cerrahi Uzmani Op.Dr. Hakan Güven, agri, sislik, yorgunluk, ayak tabanlarinda yanma, sizlama, sabah yorgun uyanma gibi belirtilerle kendini gösteren varis ve tedavi seçenekleri hakkinda bilgiler verdi.

Kalp Damar Cerrahi Uzmani Op.Dr. Hakan Güven, agri, sislik, yorgunluk, ayak tabanlarinda yanma, sizlama, sabah yorgun uyanma gibi belirtilerle kendini gösteren varis ve tedavi seçenekleri hakkinda bilgiler verdi.

TEDAVI

Koruyucu tedavi, scleroterapi, laser tedavisi, ameliyat baslica tedavi seçenekleridir.

Koruyucu tedavide, varis gelismesi muhtemel, riskli ve sikayetleri baslangiç evresindeki kisilerde destek çoraplarinin giyilmesi ile olasi varisin önlenmesi ya da en geç dönemde ortaya çikmasi hedeflenir.

Scleroterapi dedigimiz, igne ile varisli damara bir takim toksik maddeler zerkedilerek damar duvarinin haraplanmasina yönelik tedavi kisitli endikasyonlarda mutlaka bir damar cerrahinin yapmasi gerekli olan riskleri mevcut olan bir tedavi biçimidir. Laser teknolojisinin gelismesi ile endikasyonlari daha da kisitlanmistir.

Laser, isigin dalga boylarinin ayristirilmasi ile ortaya çikan enerjinin kullanilmasini saglayan bir teknoloji olup bu tedavi için varisin tipine, büyüklügüne, rengine göre çesitli dalga boylari yayan laserlere ihtiyaç vardir. Laserden çikan enerji, bölgeye milisaniyeler içinde verilir. -4 dereceye kadar soguyabilen bir baslik sayesinde ciltte herhangi bir isinma olmaz. Uygulama oldukça konforlu, agrisizdir. Diger yöntemlerin aksine cilt üzerinden uygulandigi için herhangi bir kanama, toksisite, morluk, ciddi kizariklik, herhengi bir iz, agri olusturma gibi istenmeyen durumlar görülmez. Son derece güvenilir ve kolay uygulanabilir bir yöntemdir. Lezyonlarin büyüklügüne göre ortalama 2-5 seansta hastalarin istedikleri görünüm ortaya çikmaktadir.

Ameliyat, daha büyük çapli damarlarin çikarilmasi ve tekrarlamasini önlemeye yönelik ek yöntemleri kapsar. Halk arasinda varis, ameliyat olsa bile tekrarlar inanisi son derece yanlis bir düsünce olup en kötü varislerde bile bu oran % 5’in altindadir.

Artik, günümüzde varis tamamen tedavi edilen bir hastalik haline gelmistir. Özellikle laser teknolojisi gelistikten sonra daha önce müdahale etmekte zorlanilan 5 mm. ye kadar olan varisler tamamen ortadan kaldirilmaktadir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası