Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Varis, tamamen tedavi edilebilir

Varis, toplum sagliginda geri plana atilmis ancak özellikle hamilelik dönemi geçirmis bayanlarin %25-30 gibi ciddi oraninda görülen bir toplardamar hastaligi.

Kalp Damar Cerrahi Uzmani Op.Dr. Hakan Güven, agri, sislik, yorgunluk, ayak tabanlarinda yanma, sizlama, sabah yorgun uyanma gibi belirtilerle kendini gösteren varis ve tedavi seçenekleri hakkinda bilgiler verdi.

Kalp Damar Cerrahi Uzmani Op.Dr. Hakan Güven, agri, sislik, yorgunluk, ayak tabanlarinda yanma, sizlama, sabah yorgun uyanma gibi belirtilerle kendini gösteren varis ve tedavi seçenekleri hakkinda bilgiler verdi.

TEDAVI

Koruyucu tedavi, scleroterapi, laser tedavisi, ameliyat baslica tedavi seçenekleridir.

Koruyucu tedavide, varis gelismesi muhtemel, riskli ve sikayetleri baslangiç evresindeki kisilerde destek çoraplarinin giyilmesi ile olasi varisin önlenmesi ya da en geç dönemde ortaya çikmasi hedeflenir.

Scleroterapi dedigimiz, igne ile varisli damara bir takim toksik maddeler zerkedilerek damar duvarinin haraplanmasina yönelik tedavi kisitli endikasyonlarda mutlaka bir damar cerrahinin yapmasi gerekli olan riskleri mevcut olan bir tedavi biçimidir. Laser teknolojisinin gelismesi ile endikasyonlari daha da kisitlanmistir.

Laser, isigin dalga boylarinin ayristirilmasi ile ortaya çikan enerjinin kullanilmasini saglayan bir teknoloji olup bu tedavi için varisin tipine, büyüklügüne, rengine göre çesitli dalga boylari yayan laserlere ihtiyaç vardir. Laserden çikan enerji, bölgeye milisaniyeler içinde verilir. -4 dereceye kadar soguyabilen bir baslik sayesinde ciltte herhangi bir isinma olmaz. Uygulama oldukça konforlu, agrisizdir. Diger yöntemlerin aksine cilt üzerinden uygulandigi için herhangi bir kanama, toksisite, morluk, ciddi kizariklik, herhengi bir iz, agri olusturma gibi istenmeyen durumlar görülmez. Son derece güvenilir ve kolay uygulanabilir bir yöntemdir. Lezyonlarin büyüklügüne göre ortalama 2-5 seansta hastalarin istedikleri görünüm ortaya çikmaktadir.

Ameliyat, daha büyük çapli damarlarin çikarilmasi ve tekrarlamasini önlemeye yönelik ek yöntemleri kapsar. Halk arasinda varis, ameliyat olsa bile tekrarlar inanisi son derece yanlis bir düsünce olup en kötü varislerde bile bu oran % 5’in altindadir.

Artik, günümüzde varis tamamen tedavi edilen bir hastalik haline gelmistir. Özellikle laser teknolojisi gelistikten sonra daha önce müdahale etmekte zorlanilan 5 mm. ye kadar olan varisler tamamen ortadan kaldirilmaktadir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası