Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Varis, tamamen tedavi edilebilir

Varis, toplum sagliginda geri plana atilmis ancak özellikle hamilelik dönemi geçirmis bayanlarin %25-30 gibi ciddi oraninda görülen bir toplardamar hastaligi.

Kalp Damar Cerrahi Uzmani Op.Dr. Hakan Güven, agri, sislik, yorgunluk, ayak tabanlarinda yanma, sizlama, sabah yorgun uyanma gibi belirtilerle kendini gösteren varis ve tedavi seçenekleri hakkinda bilgiler verdi.

Kalp Damar Cerrahi Uzmani Op.Dr. Hakan Güven, agri, sislik, yorgunluk, ayak tabanlarinda yanma, sizlama, sabah yorgun uyanma gibi belirtilerle kendini gösteren varis ve tedavi seçenekleri hakkinda bilgiler verdi.

TEDAVI

Koruyucu tedavi, scleroterapi, laser tedavisi, ameliyat baslica tedavi seçenekleridir.

Koruyucu tedavide, varis gelismesi muhtemel, riskli ve sikayetleri baslangiç evresindeki kisilerde destek çoraplarinin giyilmesi ile olasi varisin önlenmesi ya da en geç dönemde ortaya çikmasi hedeflenir.

Scleroterapi dedigimiz, igne ile varisli damara bir takim toksik maddeler zerkedilerek damar duvarinin haraplanmasina yönelik tedavi kisitli endikasyonlarda mutlaka bir damar cerrahinin yapmasi gerekli olan riskleri mevcut olan bir tedavi biçimidir. Laser teknolojisinin gelismesi ile endikasyonlari daha da kisitlanmistir.

Laser, isigin dalga boylarinin ayristirilmasi ile ortaya çikan enerjinin kullanilmasini saglayan bir teknoloji olup bu tedavi için varisin tipine, büyüklügüne, rengine göre çesitli dalga boylari yayan laserlere ihtiyaç vardir. Laserden çikan enerji, bölgeye milisaniyeler içinde verilir. -4 dereceye kadar soguyabilen bir baslik sayesinde ciltte herhangi bir isinma olmaz. Uygulama oldukça konforlu, agrisizdir. Diger yöntemlerin aksine cilt üzerinden uygulandigi için herhangi bir kanama, toksisite, morluk, ciddi kizariklik, herhengi bir iz, agri olusturma gibi istenmeyen durumlar görülmez. Son derece güvenilir ve kolay uygulanabilir bir yöntemdir. Lezyonlarin büyüklügüne göre ortalama 2-5 seansta hastalarin istedikleri görünüm ortaya çikmaktadir.

Ameliyat, daha büyük çapli damarlarin çikarilmasi ve tekrarlamasini önlemeye yönelik ek yöntemleri kapsar. Halk arasinda varis, ameliyat olsa bile tekrarlar inanisi son derece yanlis bir düsünce olup en kötü varislerde bile bu oran % 5’in altindadir.

Artik, günümüzde varis tamamen tedavi edilen bir hastalik haline gelmistir. Özellikle laser teknolojisi gelistikten sonra daha önce müdahale etmekte zorlanilan 5 mm. ye kadar olan varisler tamamen ortadan kaldirilmaktadir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası