Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kafein, vücutta yag yakimini hizlandiriyor

Kahve, çay gibi içeceklerde bulunan kafeinin, vücuttaki enerji tüketimini yüzde 5 oraninda artirdigi ifade edildi.

Gida tüketiminin sabit tutulmasi durumunda günde 75-110 kilokalori enerji açiga çikaran kafeinin, vücut agirliginda düzenli düsüs saglayabilecegi bildirildi.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emin Yilmaz, ABD nüfusunun yüzde 34’ünde görülen obezitenin, Türkiye’de de en önemli saglik problemleri arasinda yer almaya basladigini belirtti.

Genetik faktörler disinda obez için en önemli sorunun, alinan ve harcanan enerji arasindaki dengesizlik oldugunu vurgulayan Yilmaz, bu nedenle enerji tüketiminde etkisi oldugu belirtilen kafein üzerinde bir arastirma yaptigini söyledi.

Yilmaz, deney hayvanlarinda kafeinin vücutta agirlik kaybina neden oldugu ve obezlere verilen kafeinin bazal metabolizmayi yüzde 10 oraninda artirdigi yolundaki arastirmalar isiginda yaptigi çalismada çay, kahve gibi içeceklerle vücuda alinan kafeinin, enerji metabolizmasi üzerinde çesitli etkiler yaptigini belirledigini kaydetti.

Yilmaz, söyle devam etti: “Kafein, vücutta yag yakimini hizlandirir. Kafeinin, bu yolla kan basincinda yaptigi geçici yükselis, normal günlük islerde ortaya çikandan daha fazla degildir. Yaptigim hesaplamalara göre, kafein tüketiminden sonra bir günde yakilan enerjiden yüzde 5 daha fazla enerji harcanir. Gida tüketiminin sabit tutulmasi durumunda, günde yaklasik 75-110 kilokalorilik bir enerji açigi olusabilir. Bu oran küçük görülebilir, ancak birkaç ayin toplami dikkate alindiginda vücut agirliginda düzenli bir düsüs saglanabilir.”

YEMEKLERDEN SONRA SEKERSIZ KAHVE

Yrd. Doç. Dr. Yilmaz, vücuttaki yag depolarini azaltacak özellige sahip kafeinin, açiga çikardigi enerji dikkate alinarak obezitelerin tedavisinde kullanilabilecegini belirterek, sunlari kaydetti: “Sekersiz çay ya da kahvenin, asiri olmamak kaydiyla yemeklerden sonra tüketilmesi, diger diyetetik önlemlerle beraber vücut agirligi kontrolünde ve azaltilmasinda tavsiye edilebilir. Özellikle, kilo problemi olanlara egzersizlerinin ve diyetlerinin yani sira yemeklerden sonra bir fincan kahve içmelerini öneriyorum.”

Yaptigi arastirmalar çerçevesinde, normal seviyedeki kafein tüketimi ile kanser, kalp ve damar hastaliklari, üreme, hamilelik arasinda olumsuz bir iliski bulunmadigini vurgulayan Yilmaz, kafeinin diger uyusturucular gibi bagimlilik yapmadigini da sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası