Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kafein, vücutta yag yakimini hizlandiriyor

Kahve, çay gibi içeceklerde bulunan kafeinin, vücuttaki enerji tüketimini yüzde 5 oraninda artirdigi ifade edildi.

Gida tüketiminin sabit tutulmasi durumunda günde 75-110 kilokalori enerji açiga çikaran kafeinin, vücut agirliginda düzenli düsüs saglayabilecegi bildirildi.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emin Yilmaz, ABD nüfusunun yüzde 34’ünde görülen obezitenin, Türkiye’de de en önemli saglik problemleri arasinda yer almaya basladigini belirtti.

Genetik faktörler disinda obez için en önemli sorunun, alinan ve harcanan enerji arasindaki dengesizlik oldugunu vurgulayan Yilmaz, bu nedenle enerji tüketiminde etkisi oldugu belirtilen kafein üzerinde bir arastirma yaptigini söyledi.

Yilmaz, deney hayvanlarinda kafeinin vücutta agirlik kaybina neden oldugu ve obezlere verilen kafeinin bazal metabolizmayi yüzde 10 oraninda artirdigi yolundaki arastirmalar isiginda yaptigi çalismada çay, kahve gibi içeceklerle vücuda alinan kafeinin, enerji metabolizmasi üzerinde çesitli etkiler yaptigini belirledigini kaydetti.

Yilmaz, söyle devam etti: “Kafein, vücutta yag yakimini hizlandirir. Kafeinin, bu yolla kan basincinda yaptigi geçici yükselis, normal günlük islerde ortaya çikandan daha fazla degildir. Yaptigim hesaplamalara göre, kafein tüketiminden sonra bir günde yakilan enerjiden yüzde 5 daha fazla enerji harcanir. Gida tüketiminin sabit tutulmasi durumunda, günde yaklasik 75-110 kilokalorilik bir enerji açigi olusabilir. Bu oran küçük görülebilir, ancak birkaç ayin toplami dikkate alindiginda vücut agirliginda düzenli bir düsüs saglanabilir.”

YEMEKLERDEN SONRA SEKERSIZ KAHVE

Yrd. Doç. Dr. Yilmaz, vücuttaki yag depolarini azaltacak özellige sahip kafeinin, açiga çikardigi enerji dikkate alinarak obezitelerin tedavisinde kullanilabilecegini belirterek, sunlari kaydetti: “Sekersiz çay ya da kahvenin, asiri olmamak kaydiyla yemeklerden sonra tüketilmesi, diger diyetetik önlemlerle beraber vücut agirligi kontrolünde ve azaltilmasinda tavsiye edilebilir. Özellikle, kilo problemi olanlara egzersizlerinin ve diyetlerinin yani sira yemeklerden sonra bir fincan kahve içmelerini öneriyorum.”

Yaptigi arastirmalar çerçevesinde, normal seviyedeki kafein tüketimi ile kanser, kalp ve damar hastaliklari, üreme, hamilelik arasinda olumsuz bir iliski bulunmadigini vurgulayan Yilmaz, kafeinin diger uyusturucular gibi bagimlilik yapmadigini da sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası