Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yorgunlugu atin, baharin keyfini çikarin

Bahar aylarinda insan metabolizmasinda olusan degisiklikler nedeniyle hissedilen yorgunlugun, önlem alinmazsa kroniklesebilecegi bildirildi.

Uzmanlar, baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyaci oldugunu belirterek su uyarilarda bulunuyor: Meyve, sebze, patates, kayisi tüketimini artirin. Günde 3 litre su için. Rahat bir uyku için yataga girmeden önce hosunuza giden konulari düsünün veya hoslandiginiz bir film seyredin. Hareket edin, bol bol güneslenin, yürüyüs yapin. Alkol kullaniyorsaniz, mümkün oldugunca azaltin.

Gögüs ve kalp hastaliklari uzmanlari, psikiyatrisiler ve diyetisyenler, bahar aylarinda isinan havalarin özellikle romatizma, astim, kalp, mide ülserleri ve hipertansiyon gibi rahatsizliklari bulunanlari etkileyebilecegini belirterek, önlem alinmasini istiyor. Uzmanlar, bahar aylarinda insan metabolizmasinda olusan degisikliklerin beraberinde yorgunlugu da getirdigine isaret ederek, bahar yorgunlugunun bir hastalik olarak tanimlanmadigini ama önlem alinmazsa kroniklesebilecegini kaydediyor.

Uzmanlara göre, havalarin yavas yavas isinmasiyla birçok kiside halsizlik, yorgunluk, eklem agrilari, uyku istegi gibi ortak sikayetler görülüyor. Bu yakinmalarin çogu bahar yorgunluguna baglaniyor. Bu yorgunluga bagli olarak kalp ve romatizma hastalarinda yakinmalarin arttigi da belirtiliyor.

HAVADAKI ELEKTRIK ARTIYOR

Uzmanlar, bahar mevsiminde havadaki elektrik yükünün arttigini, bu yükün iyonlar araciligiyla tasindigini belirterek, pozitif ve negatif degerde iki tür iyondan pozitif olanlar arttikça vücuda zindelik geldigini, negatif yüklü iyonlarin artmasinin ise yorgunluk, halsizlik ve gerginliklere neden oldugunu ifade ediyor.

Uzmanlara göre, havadaki elektrik yükü sehirlerde daha fazla görülüyor ve tasitlarin havayi kirletmesi, sanayi atiklari, trafik elektrik yükünü artiriyor. Elektrik yükünün yogunlugu, bahar mevsiminde sinir gerginligini ve stresi tirmandiriyor. Bu durum, damarlardaki büzülmeyi artiriyor. Damarlardaki büzülme midede olursa ülsere bile neden olabiliyor. Diyetisyenler ise bahar mevsiminde sebze ve meyvelerin yani sira bol sulu gidalar yenmesini öneriyor. Çünkü meteorolojik degisiklikler yüzünden vücuttaki su oraninda bozukluklar görülebiliyor.

ÖNLEMLER

Baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyaci oldugunu belirten uzmanlar, su uyarilarda bulunuyor:

Vücut özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyaç duyar. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum da domates, patates ve kayisida bol miktarda bulunur. Bu nedenle meyve, sebze, patates, kayisi tüketimini artirin.

Günde 3 litre su için. Yemek yemeden ve yatmadan önce azar azar içerek vücudunuza ihtiyaci olan suyu saglayin.

Uyku ritmine dikkat edin. Rahat bir uyku için yataga girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklinizdan uzaklastirin. Hosunuza giden konulari düsünün veya hoslandiginiz bir film seyredin.

Hareket edin, bol bol güneslenin, yürüyüs yapin.

Alkol kullaniyorsaniz, mümkün oldugunca azaltin. Çünkü yorgunluktan kurtulmak için alkole sarilmak çözümü zor problemleri ortaya çikarabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası