Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yorgunlugu atin, baharin keyfini çikarin

Bahar aylarinda insan metabolizmasinda olusan degisiklikler nedeniyle hissedilen yorgunlugun, önlem alinmazsa kroniklesebilecegi bildirildi.

Uzmanlar, baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyaci oldugunu belirterek su uyarilarda bulunuyor: Meyve, sebze, patates, kayisi tüketimini artirin. Günde 3 litre su için. Rahat bir uyku için yataga girmeden önce hosunuza giden konulari düsünün veya hoslandiginiz bir film seyredin. Hareket edin, bol bol güneslenin, yürüyüs yapin. Alkol kullaniyorsaniz, mümkün oldugunca azaltin.

Gögüs ve kalp hastaliklari uzmanlari, psikiyatrisiler ve diyetisyenler, bahar aylarinda isinan havalarin özellikle romatizma, astim, kalp, mide ülserleri ve hipertansiyon gibi rahatsizliklari bulunanlari etkileyebilecegini belirterek, önlem alinmasini istiyor. Uzmanlar, bahar aylarinda insan metabolizmasinda olusan degisikliklerin beraberinde yorgunlugu da getirdigine isaret ederek, bahar yorgunlugunun bir hastalik olarak tanimlanmadigini ama önlem alinmazsa kroniklesebilecegini kaydediyor.

Uzmanlara göre, havalarin yavas yavas isinmasiyla birçok kiside halsizlik, yorgunluk, eklem agrilari, uyku istegi gibi ortak sikayetler görülüyor. Bu yakinmalarin çogu bahar yorgunluguna baglaniyor. Bu yorgunluga bagli olarak kalp ve romatizma hastalarinda yakinmalarin arttigi da belirtiliyor.

HAVADAKI ELEKTRIK ARTIYOR

Uzmanlar, bahar mevsiminde havadaki elektrik yükünün arttigini, bu yükün iyonlar araciligiyla tasindigini belirterek, pozitif ve negatif degerde iki tür iyondan pozitif olanlar arttikça vücuda zindelik geldigini, negatif yüklü iyonlarin artmasinin ise yorgunluk, halsizlik ve gerginliklere neden oldugunu ifade ediyor.

Uzmanlara göre, havadaki elektrik yükü sehirlerde daha fazla görülüyor ve tasitlarin havayi kirletmesi, sanayi atiklari, trafik elektrik yükünü artiriyor. Elektrik yükünün yogunlugu, bahar mevsiminde sinir gerginligini ve stresi tirmandiriyor. Bu durum, damarlardaki büzülmeyi artiriyor. Damarlardaki büzülme midede olursa ülsere bile neden olabiliyor. Diyetisyenler ise bahar mevsiminde sebze ve meyvelerin yani sira bol sulu gidalar yenmesini öneriyor. Çünkü meteorolojik degisiklikler yüzünden vücuttaki su oraninda bozukluklar görülebiliyor.

ÖNLEMLER

Baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyaci oldugunu belirten uzmanlar, su uyarilarda bulunuyor:

Vücut özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyaç duyar. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum da domates, patates ve kayisida bol miktarda bulunur. Bu nedenle meyve, sebze, patates, kayisi tüketimini artirin.

Günde 3 litre su için. Yemek yemeden ve yatmadan önce azar azar içerek vücudunuza ihtiyaci olan suyu saglayin.

Uyku ritmine dikkat edin. Rahat bir uyku için yataga girmeden önce günlük bütün stres nedenlerinizi aklinizdan uzaklastirin. Hosunuza giden konulari düsünün veya hoslandiginiz bir film seyredin.

Hareket edin, bol bol güneslenin, yürüyüs yapin.

Alkol kullaniyorsaniz, mümkün oldugunca azaltin. Çünkü yorgunluktan kurtulmak için alkole sarilmak çözümü zor problemleri ortaya çikarabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası