Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ot deyip de geçmeyin

Doç. Dr. Elman Iskender, “Faydasiz bitki yoktur, faydasi henüz bilinemeyen bitki vardir” dedi.

Türk milletinin sahip oldugu biyolojik hazinenin farkinda olmadigi ifade edildi.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Fen- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Elman Iskender, Türkiye’nin bitki türü ve çesidi açisindan hiçbir ülkenin sahip olamadigi zenginlige sahip oldugunu vurgulayarak. “Ancak, bu zenginligin, yeterince bilindigi ya da korunmasi için gerekli çabanin sarfedildigi söylenemez” diye konustu.

Doç. Dr. Iskender, farkli cografik özelliklere sahip olan ve farkli iklimler yasayan Türkiye’de, 9 bin tür bitkiden 3 bin 72’sinin endemik oldugunu, endemik bitkilerden 2 bin 16’sina günümüzde nadir olarak rastlandigini vurguladi.

Doç. Dr. Iskender, literatürde bulunmasina karsin 12 endemik bitkiye günümüzde rastlanmadigini kaydederek, açiklamasini söyle sürdürdü: “Tüm Avrupa kitasinda 12 bin, Kafkasya’da 6 bin, Suriye’de 3 bin tür ve çesit bitki bulunuyor. Türkiye için bu rakam 9 bindir. Avrupa kitasinda bin 200, Türkiye’de 3 bin 72 endemik bitki bulunuyor. Rakamlar endemik bitki açisindan Türkiye’nin sahip oldugu zenginligi gözler önüne seriyor.”

Tehdit altinda

Doç. Dr. Iskender, bitki türü açisindan sahip olunan zenginligin yanlis uygulamalar nedeniyle ciddi tehdit altinda olduguna dikkati çekti.

Baraj ve otoyol gibi büyük ölçekli yatirimlar, orman yanginlari, tarim arazisi olmayan alanlarin tarimsal üretime açilmasi, meralarin tahrip edilmesi, bitki hastalik ve zararlilarla mücadelede kimyasal kullanimi gibi nedenlerin bitkisel zenginligin yok olmasina yol açtigini ifade eden Doç. Dr. Iskender, sunlari anlatti: “Agaçlara odun, küçük bitkilere ot ya da çali gözüyle bakmamali. Halk bu konuda bilinçsiz. Dogada faydasiz bitki yoktur, faydasi henüz bilinemeyen bitki vardir. Bugün hiçbir ise yaramadigina inanilan bir bitki, gelecekte ortaya çikabilecek bir hastaligin ilaci olabilir.”

Doç. Dr. Iskender, bitki örnekleri toplamak için köylerde, halkin bitki koruma bilincinden yoksun olduguna tanik oldugunu bildirdi. “Bitki örnekleri topladigim köylerde benden (otçu doktor) diye söz ediyorlar. Özenle topladigim bitkilerden ilaç hazirladigimi saniyorlar ve basliyorlar dertlerini siralamaya” diye konusan Doç. Dr. Iskender, halkin bitkilerin önemine iliskin bilinçlendirilmesi gerektigini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası