Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Artik çok içmiyoruz

Son 5 yilda kisi basina düsen sigara tüketimi yaklasik yüzde 10 azalma göstererek, 5 adete kadar geriledigi bildirildi.

Türkiye’de sigara içenlerin sayisinda artis olmasina ragmen,

Türkiye, sigara tüketiminde ilk 10 içinden kurtularak 15. siraya düstü.

Sigarayla Savasanlar Vakfi Baskani Ubeyd Korbey, son olarak 1988’de yapilan arastirmada, Türkiye’de 17 milyon kisinin sigara kullandiginin belirlendigini, ancak bu arastirmaya 20 yas altinin dahil edilmedigini söyledi.

Vakif olarak yillik tüketilen sigara miktari ve nüfus arasindaki oranlara dayanarak bir arastirma yaptiklarini belirten Korbey, “Ülkemizdeki yetiskin nüfusun yaklasik yüzde 50’sini olusturan 25 milyon kisinin sigara kullandigini, bunlarin önemli bir kisminin, günde 2 ile 6 adet arasinda sigara içtigini belirledik. Diger bir ifadeyle, sigara kullananlarin sayisinda önemli bir artis gözledik” dedi.

“GÜNDE 6,5 MILYAR PAKET SIGARA TÜKETILIYOR”

Buna karsin, yaptiklari arastirmaya göre, Türkiye’de yillik 6.5 milyar paket sigara tüketildigini, bu rakami nüfus ve güne böldüklerinde, kisi basina düsen sigara tüketiminin yüzde 10 azalarak 5.5’ten 5 adete düstügünü belirlediklerini anlatti.

Umeyd Korbey, yillardir devlet ve özel sektör kuruluslarinin sigaraya karsi verdigi mücadelelerin meyvesini vermeye basladigina dikkati çekerek, sigara tüketiminde gerçeklesen yaklasik yüzde 10’luk azalisin, sigaraya karsi verilen savasin ne kadar basarili oldugunu gösterdigini söyledi. Korbey, söyle konustu: “Sigara tüketimindeki bu azalmayi saglayan en büyük etken, 1997 yilinda konulan reklam yasagidir. Halen sigara reklaminin serbest oldugu Almanya’da yillik kisi basina düsen sigara tüketimi, 4’den 4.5’e yükseldi. Ispanya’da bu rakam 7.5 olurken, Italya’da ise 6.5’lara dayandi. Daha önce ilk 10 içinde olan ülkemiz, 15. siraya geriledi. Yani artik Türk insani, sigara içme konusundaki kötü söhretini AB ülkelerine devretmeye basladi. Umarim (Türk gibi sigara içiyor) benzetmesi, yakinda tarihe karisacak. Ülkemiz, sigaranin zararlari konusunda gerçek anlamda bilinçlenmeye basladi.”

“ORTALAMA ARTIS, HEMEN KESILMEYECEK”

Sigara tüketimindeki azalmanin, bu aliskanliktan ölenlerin sayisinda gerçeklesen yillik ortalama 2 bin kisilik artisi hemen kesmeyecegine de dikkati çeken Vakif Baskani Korbey, “Bu olayi, okyanusta giden büyük bir gemiye benzetiyorum. Tam yol ilerleyen gemiyi durdurmak istediginizde, uzun bir yol kat ettikten sonra duracaktir. Ülkemizdeki ölüm olaylari da önümüzdeki 10 yil artarak devam edecek, ancak sonraki yillarda tam anlamiyla ölümler düsmeye baslayacaktir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası