Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Demir eksikligi ulasilabilecek zeka seviyesini düsürüyor’

Prof. Dr. M. Akif Özdemir, “anne sütünde yetersiz oldugu bilinen birkaç maddeden birisi demirdir. Çocuklarda günde yarim litreden fazla içilen süt, demir eksikligine yol açabilir” dedi.

Erken yastaki demir eksikliginin, tedavi edilse bile çocugun ulasabilecegi zeka düzeyinde kalici gerilige neden olabilecegi bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. M. Akif Özdemir, demirin, insan organizmasindaki çesitli sistemlerin, fonksiyonlarini yerine getirebilmesi için vazgeçilmez bir madde oldugunu söyledi. Demir eksikliginin, tüm dünyada ve özellikle Türkiye gibi gelismekte olan ülkelerde çok yaygin bir halk sagligi problemi oldugunu belirten Prof. Dr. Özdemir, bu durumun en önemli sebeplerinin yetersiz ve dengesiz beslenme ile bagirsak parazitleri olduguna isaret ederek, sunlari anlatti: “Demir eksikligi sadece kansizlik nedeni olmayip, vücutta enerji metabolizmasi, sinir sistemi, fiziki performanstan sorumlu adale sistemi ve vücudun enfeksiyonlarla mücadelesini saglayan savunma sistemiyle yakindan ilgilidir. Insan beyninin gelisiminin en hizli oldugu dönem, hayatin ilk iki yili olup, ikinci yasin sonunda beyin gelisiminin yüzde 80-90’i tamamlanir. Bu dönemde çocuklarin demir eksikligi hastaligina yakalanmalari halinde zeka gelisiminde kalici kayiplara neden olacak hasarlar olusur. Bu hali, yaygin bilinen sekliyle bir zeka geriligi olarak tarif etmek dogru olmaz. Ancak, bu çocuklarin demir eksiklikleri sonradan düzeltilse bile genetik kapasiteleriyle ulasabilecekleri en yüksek zeka düzeyinin daha altinda bir zeka düzeyine ulasirlar. Yani bu çocuklar, bebeklik döneminde demir eksikliginden korunduklari takdirde zeka seviyeleri daha yüksek olacaktir.”

BASARIYI ETKILIYOR

“Okul çagindaki çocuklar, demir eksikligi yasamalari halinde, basarilarini olumsuz etkileyecek zihni ve fiziki performans düsüklügü görülür” diyen Prof. Dr. Özdemir, söyle devam etti: “Bu çocuklarin zeka düzeyleri demir eksikligi olmayan kisilere oranla biraz daha düsüktür. Anlama kabiliyetleri, fiziki güçleri, problem çözme yetenekleri zayiftir. Ancak, bu durum demir eksikliginin giderilmesiyle tamamen düzelebilir. Bu çagdaki demir eksikligi olan bir atletde adelelerinde oksijen depolayamadigi için adele gücü azalir ve çabuk yorulur.”

Prof. Dr. Özdemir, demir eksikliginin erken bebeklik döneminin yani sira hizli büyüme gösteren çocuklar ile genç kizlar da fizyolojik hallerine bagli olarak sik görüldügünü ifade ederek, bu dönem çocuklarinin demir eksikligi bakimindan gözlenmesini önerdi.

Anne sütünün fakir oldugu birkaç maddeden birinin demir oldugunu ifade eden Prof. Dr. Özdemir, “Bu problemin önlenmesi için gelismis ülkelerde çocuklara verilen mamalar demir bakimindan güçlendirilmistir. Bizim çocuklarimiza da bu destek saglanmalidir. Ayrica hamilelere mutlaka demir ve folik asit takviyesi yapilmalidir” dedi.

FAZLA SÜT EKSIKLIK NEDENI OLABILIR

Prof. Dr. Özdemir, hayvansal gidalarin demir bakimindan zengin oldugunu belirterek, “Kirmizi et demir açisindan zengindir. Ancak, her hayvansal gidadan yeterli demir alinamaz. Özellikle çocuklarda günde yarim litreden fazla içilen süt, demir eksikligine sebebi olabilir. Çünkü, demir bagirsaklardan kaybedilmektedir. Demir eksikliginin yaygin oldugu toplumlarda, toplumun ortalama zeka düzeyindeki 3-5 puanlik bir kaybin bile büyük önemi oldugu unutulmamalidir” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası