Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglikli süt tüketin

Sokak aralarinda satilan sütlerin insan sagligini tehdit edici boyutlarda bakteri içerdigi belirtildi.

Tetra Pak ile Milli Egitim Bakanligi Çiraklik Yaygin Egitim Genel Müdürlügü’nce düzenlenen “Saglikli Süte Çagri” seminerinin besincisi Konya’da yapildi. Seminere, Konya Halk Egitim Merkezi kursiyerleri katildi

Açik sütün insan sagligi açisindan zararlarinin anlatildigi seminere katilan Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali Enfeksiyon Hastaliklari Ünitesi Baskani Prof. Dr. Serhat Ünal, 6 hafta boyunca süren bir arastirma yaptiklarini ve Ankara’nin 39 semtinden 150 sokak, 109 UHT ve 41 pastörize sütün incelendigini kaydetti.

Yapilan laborutuvar analizleri sonucunda sok edici sonuçlarla karsilastiklarini vurgulayan Prof. Dr. Serhat Ünal, “Uluslararasi standartlarda, 1 mililitre sütte kabul edilebilir bakteri miktari 5 bin iken, incelenen açik süt örneklerinde sayinin 100 bine kadar yükseldigi görülmüstür. Yani sokak aralarinda satilan açik sütler insan sagligini tehdit edici boyutlarda bakteri içeriyor” dedi.

BESIN DEGERLERI DE DÜSÜK

Arastirmada ayrica, açik sütlerin besin degerinin çok düsük oldugunun ve içine su karistirildiginin belirlendigini belirten Ünal, “Bunlara karsin uzun ömürlü süt (UHT) örnekleri ise, insan sagligi açisindan tüm standartlara uygun özellikler tasimaktadir” diye konustu.

EN FAZLA SAGLIKSIZ SÜT TÜKETILIYOR

Tetra Pak Türkiye Iletisim ve Çevre Müdürü Yasemin Aygin ise, yasak olmasina ragmen Türkiye’de en fazla sagliksiz ortamlarda üretilen ve dagitilan sütlerin satildigini ifade etti. Amaçlarinin, saglikli süt tüketiminin artirilmasi oldugunu kaydeden Aygin, kamuoyunun saglikli süt konusunda bilgilendirilmesi ve uzun ömürlü süt tüketiminin artirilmasina yönelik yaptiklari çalismalara büyük önem verdiklerini söyledi.

Ilk olarak Istanbul’da baslayan ve sirasiyla Izmir, Ankara, Kayseri ve Konya’da devam eden “Saglikli Süte Çagri” seminerinin sonuncusu Adana’da düzenlerek, sona erecek. Seminer bittiginde toplam 800 ögretmen ve 46 bin 800 kursiyere ulasilmis olunacak.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası