Bu İçeriği Paylaş
12 Ekim 2013 Cumartesi

Retina damarlarındaki tıkanıklık, kalp hastalıklarının habercisi

Vücudun aynası olan gözler, birçok hastalığın önceden teşhisinde önemli bir rol oynuyor. Gözlerin erken teşhiste rol oynadığı hastalıklardan biri de kalp rahatsızlıkları. Dünyagöz Etiler’den Prof. Dr. Cengiz Aras, gözün şebekesi olan retinadaki arter


Gelişen teknolojiyle beraber tıpta yaşanan ilerlemeler, gözün, vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkabilecek hastalıkları önceden teşhisine olanak sağladığını ortaya koyuyor. Göz muayenesi, diyabet, alzheimer, kan hastaliklari, genetik tabiatli metabolik bozukluklar gibi hastalıklarının yanı sıra kalp hastalıklarını da önceden ön görüp tedbir almayı mümkün kılıyor.
 
Riskleri azaltıcı tedavi imkânı
 
Dünyagöz Etiler’den Prof. Dr. Cengiz Aras, beynin gözdeki temsilcisi olan retinadaki damarlarda meydana gelen değişimlerin, kalp damarlarında ve diğer organlardaki damarlarda yaşanabilecek değişimler hakkında önceden önemli bilgiler verebileceğini ifade etti. Rutin retina muayenesinde damarlarda daralma ve tıkanma gibi değişikler saptandığında kardiyoloji konsultasyonu yapılarak hastanın bu yönden değerlendirildiğini anlatan Prof. Dr. Aras, bu şekilde yaşanabilecek kalp hastalıkları, kalp kapak, koroner, karotis damarı ile ilgili mevcut riskleri azaltıcı tedaviye başlanabileceğini vurguladı. Prof. Dr. Aras, “Retina damarlarının çaplarını ölçerek kalp damar sağlığı risklerini inceleyen çok sayıda çalışma yapıldı” diye konuştu.
 
Kalp krizi ilişkisi
 
Prof. Dr. Cengiz Aras, küçük damar hastalığı olan diyabetin retinaya verdiği hasar sonrası oluşan ve dünyada bir numaralı körlük nedeni olan diyabetik retinopati rahatsızlığının kalp krizi ile ilişkisi olabileceğini de belirterek, şunları söyledi: “Özellikle santral retinal arter tıkanıklığının kalp krizi ile ilişkisi vardır. Santral retinal arter tıkanıklığı geçiren insanların beklenen yasam süreleri kısadır. Bu nedenle santral retinal arter tikanikligi geçiren hastalarda koroner ve karotis damar sistemi ile kalp kapakçıklarının değerlendirilmesi gerekir.”

 
Bu içerik 3515 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..