Bu İçeriği Paylaş
9 Ekim 2014 Perşembe

Mucizevi gıda anne sütü nasıl oluşuyor?

Mucizevi besin anne sütü… Bebeğin en önemli ve hatta tek gıdası olan anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor.


Anne sütü, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin en önemli şartı olan anne sütü aynı zamanda astımdan kansere, alerjiden kansızlığa kadar birçok hastalığın oluşmasına engel olur. Bebekler için şifa kaynağı olan anne sütü nasıl oluşur? Annenin vücudunda yaşanan ne gibi değişimler sütün ortaya çıkmasını sağlar? işte süt oluşurken yaşanan değişimler...
 
 
 
Hormonların müşterek çalışması süt üretimini sağlar
 
Gebelikte anne sütü üretimi, çok sayıda hormonun müşterek çalışması sonucunda gerçekleşir. Bu hormonların doğru zamanda ve doğru miktarlardaki varlığı, memedeki salgı bezlerinin ve süt kanallarının, süt üretimi ve üretilen sütün salgılanmasını sağlayacak şekilde düzenlenmesinde önemli rol üstlenir. Gebelik döneminin ortalarında, meme dokusunun salgı bezlerinden ve sütün temel yapı taşlarından olan laktoz ve proteinlerin büyük kısmı üretilmeye başlanır. Ancak, gerçek anlamda süt üretimi doğumdan hemen sonra olur. Bu dönemde süt; çok sayıda protein ve laktozun yanı sıra, glukoz (şeker), immünglobulinler (bebeğin savunma sitemini güçlendiren maddeler), bebeğin gelişimi ve sağlığı için gerekli birçok maddenin bulunduğu biyolojik olarak çok zengin bir sıvı halini alır.
 
 
 
İlk değişimler gebeliğin başında başlıyor
 
Anne sütünün yapımı için meme dokusunda görülen ilk değişimler, aslında gebeliğin erken dönemlerinde başlar. Diğer yandan, meme dokusunda süt üretiminin başlaması gebeliğin ancak ortalarında gerçekleşir. Anne sütünün bebeğin temel besin maddesi olarak adlandırılan zengin bir sıvıya dönüşmesi ise doğumdan sonra.
 
 
 
Beyin, hormon ve göğüslerde yaşanan değişimler
 
Göğüslerin hacmi 1 kilo artıyor
 
Hamilelikte göğüslerin hacmi hızla artar ve gebeliğin sonunda yaklaşık 1 kiloluk artışa ulaşır. Bu, göğüslerin içerisinde bulunan salgı bezlerinin ve süt kanallarının artışının bir sonucudur.
 
 
Beynin süt üretimindeki görevi büyük
 
Beynin alt bölgesindeki hipofiz adlı özel bir yapıdan salgılanan prolaktin hormonu, meme dokusundaki özel algaçlar vasıtasıyla buradaki hücreler ile ilişki kurar ve sütün üretilmesinde ana rol üstlenir. Ek olarak, yine hipofizden (arka hipofiz) salgılanan oksitosin isimli hormon, özellikle bebeğin annesini emmeye başlaması ile birlikte salgılanmaya başlar. Süt kanallarındaki ve meme ucundaki akış da bu hormon tarafından sağlanır.
 
 
 
Hormonlar süt gelmesini sağlayan mekanizmayı tetikliyor
 
Süt üretiminde rol oynayan diğer hormonlardan en önemlileri; estrojen, progesteron, insülin ve büyüme hormonudur. Bu hormonlardan bazıları gebelik sırasında sütün gelmesini engelleyen sistemde merkezi rol üstlenir ve doğumdan sonra bu hormonların seviyelerinde görülen bazı değişiklikler süt gelmesini başlatan mekanizmayı tetikler.
 
 
 
Emzirmek anne sütünü artıran en önemli etken
 
Sütün gelmesinde en önemli etken hiç kuşkusuz emzirmek. Bu nedenle, annenin sütü gelmeye başlamamış olsa bile erken dönemde bebeklerini düzenli aralıklarla emzirmeleri gerekir. Emzirme sırasında beyne ulaşan komutların neden olduğu bir dizi olay, hem üretilen süt miktarını hem de emzirme sırasında dışarı salgılanan süt miktarını arttırır.

 
Bu içerik 4919 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..