Genel SağlıkHABERLER

YERYÜZÜ DOKTORLARI SURİYELİ YARALILARI AMELİYAT ETTİ

Suriye’deki rejimden kaçan ve çoğunluğu Humus’un Baba Amr kentinden gelen sivil yaralılar, Yeryüzü Doktorları tarafından ameliyat edildi.

Yeryüzü Doktorları, 30 Mayıs ve 4 Haziran tarihleri arasında Lübnan’ın Trablusşam kentinde, TİKA işbirliği çerçevesinde yürüttüğü “Kardeş Coğrafyalarda Sağlık Baharı Projesi” kapsamında; yerel şartlarda ameliyatları mümkün olmayan Suriyeli mültecilerin ameliyat ve tedavilerini yaptı.

Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ethem Güneren ile aynı üniversiteden Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Abbas Ahmadlı ve dernek yönetim kurulu üyesi Muhammed Karabacak’dan oluşan heyet, Trablusşam’da 7 adet nitelikli plastik cerrahi ameliyatı ve 25 adet muayene yaptı.

Prof. Dr. Ethem Güneren, beraberinde getirdikleri “Dermatom” bıçağı ile ameliyatları yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “Bu insanlar 3 aydır hastanelerde ve Türkiye’den getirdiğimiz cihaz sayesinde ameliyat oldular. Ameliyatların hepsi ağır ve fonksiyonel ameliyatlar. Buranın şartlarında yapılması mümkün değil. Bir hastamızın aldığı yaralar sonucunda iki ayağı kesilmiş ama dizlerinde gereken tedavi yapılmadığı için protez takamaz haldeydi. Biz gereken ameliyatı yaptık. Bir hastamızın yarası için sırtından ve kasıktan deri alarak ekleme yaptık.”

Güneren, diğer hastalara da hizmet vermek için 4 kişilik bir sağlık heyetinin daha gelmesi için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Bölgede yaşanan çatışmalar nedeniyle resmi verilere göre Lübnan’a 25 bin kişi iltica etti. Ancak bağımsız çevrelere göre gerçek rakam bunun 2-3 katı. Bu süreçte Yeryüzü Doktorları, Lübnan-Suriye sınırının sıfır noktasında 3 ambulansa sahip bir triaj merkezi hazırlamış, bir ay önce de yüklü bir ilaç yardımında bulunmuştu.