Genel SağlıkHABERLER

YERYÜZÜ DOKTORLARI, SURİYE HALKININ YARALARINI SARIYOR

Dünyanın birçok mahrumiyet bölgesine sağlık yardımları gönderen Yeryüzü Doktorları, Suriye’ye de bir TIR dolusu 1.100 kolilik kan durdurucu pansuman kiti ulaştırdı.

Yeryüzü Doktorları Derneği İkinci Başkanı Dr. Kerem Kınık, ”Türkiye halkı olarak yanı başımızdaki ateşe duyarsız kalamayız, Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Nijer’den Kenya’ya Somali’den Kongo’ya kadar pek çok mahrumiyet bölgesine sağlık yardımları ulaştıran Yeryüzü Doktorları, Suriye’ye yardıma devam ediyor. Daha önce Suriye’ye üç TIR dolusu ilaç ve cerrahi malzeme sevkiyatı yapan Yeryüzü Doktorları, şimdi de bir TIR dolusu 1.100 kolilik kan durdurucu pansuman kitini çatışmaların yoğun olarak yaşandığı bölgelere ulaştırdı.

Yeryüzü Doktorları Derneği İkinci Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Suriye’de yoğun çatışma bölgelerine tüm zorluklara karşın yardım malzemesini ulaştırdık. Türkiye’de bulunan Suriyeli mülteci kamplarına da Yeryüzü Doktorları’nın tıbbi malzeme ve sağlık desteği sürüyor. Türkiye halkı olarak yanı başımızdaki ateşe duyarsız kalamayız, Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Savunmasız sivillerin acımasızca hedef haline geldiği Suriye’de ölü ve yaralıların sayısı her geçen gün artıyor. Bugün itibari ile Suriye’de 2,5 milyon kişi acil yardıma muhtaç, 1,5 milyon insan evlerini, 300 bin insan ise ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Kamu hizmetlerinin verilemediği Suriye’de hastaneler kapalı. Sürekli bakıma muhtaç kronik hastalar tıbbi bakım alamıyor. Yaralıların tedavileri derme çatma sahra kliniklerinde yapılmaya çalışılıyor.

Kış döneminin yaklaşması ile şartların ağırlaşacağı Suriye’deki çatışma bölgelerine ve mülteci kamplarında acil gıda ve tıbbi malzeme ihtiyacı giderek artıyor.