Genel SağlıkHABERLER

YAZI SAĞLIKLI GEÇİRMENİN PÜF NOKTALARI

Yaz ayları geldiğinde tatil planları yapılırken tatlı bir telaş yaşanıyor.

Ancak tatil planları yapılırken sağlığımızla ilgili ayrıntılar bazen atlanabiliyor.

Acıbadem Kocaeli Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr Soner Dileklen yaz aylarında hastalıklardan korunmanın pratik yollarını anlattı.

1) BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

Yaz aylarında aşırı kalorili ve yağlı gıdalardan kaçınmak, bol bol sebze ve meyve tüketmek ve yemek miktarını azaltmak gerekiyor. Yemek saatinin biraz erkene alınması ve alkol ile sigara tüketiminin azaltılması yaz aylarını daha rahat geçirmemizi sağlar.

2) YAZ İSHALİNE DİKKAT EDİN

Sıcakta dışarıda bekletilen yiyecekler zamanla üzerinde bakteri oluşturuyor bu da ishale neden oluyor. Bu nedenle açıkta satılan gıdaların tüketilmemesi , kaynağını bilmediğimiz suların içilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması gerekmektedir.

3) GÜNEŞE GÜVENMEYİN

Güneşin yaydığı utraviyole ışınlarının vücuda faydası olduğu kadar zararı da bulunuyor. Bu zararların en önemlileri deri yaşlanması, deri kanserleri ve hiperpigmentasyon yani düzensiz lekeler olarak sıralanıyor. Ultraviyole ışınlarından korunmak için güneşin en zararlı olduğu 11:00-13:00 saatleri arasında güneşe çıkılmamalı. Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce 30 faktörün üzerinde koruyuculu güneş kremi kullanılmalı. Altı aydan küçük bebeklerin uzun süre güneşe maruz bırakılmaması gerekmektedir.

4) AĞIR SPORLARDAN KAÇININ

Sıcak havalarda; kalp, dolaşım ve solunum sisteminde sorunlar görülebiliyor. Yaz sıcağında ağır sporlar yapıldığında kalbe bine yük artıyor, kalp zorlanıyor. Terlemenin zorlaşmasıyla vücudun ısı düzeni farklılaşıyor. Bunu önlemek için spor yaparken mutlaka uygun ısı ortamı sağlanmış kapalı mekanlar tercih edilmeli ya da nispeten daha serin olan sabah saatlerinde spor yapılmalı. Sıcakta, güneş altında ve aşırı nemli havalarda soluk alıp vermek zorlaştığı için ağır fiziki egzersizlerden kaçınılmalı.

5) SERİNLEMEK İÇN KLİMANIN KARŞISINA GEÇMEYİN

Yaz aylarında klima kullanımı artıyor. Ancak klimalara bakım yapılmadığında içinde biriken mikroplar “yaz pnömanileri” denilen akciğer iltihaplarına ya da zatürrelerine neden olabiliyor. O nedenle doğrudan klimanın karşısına geçmek, hastalıkları da çağırmak anlamına geliyor.

6) DÜZENLİ UYUYUN

Tatilde uyku düzeni bozulabiliyor. Oysa kısa süreli uyumak bedeni yoruyor. Bu nedenle geç yatılmaması ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerekiyor.

7) BÖCEKLERDEN KORUNUN

Böcek, akrep ve yılan sokmaları özellikle yaz aylarında çok sık rastlanan durumlar arasında yer alıyor. Alerjik reaksiyonu olan kişilerde; böcek ısırması, akrep, arı ve yılan sokması ciddi rahatsızlıklar doğurabiliyor. Son yıllarda artan kene olaylarına karşı da önlem almak gerekiyor. Bunun için de özellikle doğal ortamlarda piknik ya da gezinti yaparken, kapalı kıyafetler, uzun çoraplar tercih edilmeli.