Genel SağlıkHABERLER

YAZ AYLARINDA BEYNİNİZİ KORUYACAK 10 ÖNERİ

Havaların ısınmasıyla birlikte değişen sıcaklık ve nem oranları, çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Yaz aylarında sanılanın aksine tansiyonun yükselmediğini, su ve tuz kaybına bağlı olarak genellikle düşük tansiyon problemiyle karşılaşıldığını belirten Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Babür Dora , bu durumun beraberinde halsizlik, yorgunluk, bayılma ya da bayılacakmış gibi olma, başdönmesi, göz kararması gibi bulguları getirebildiğini bildirdi.
Yaz aylarında tansiyon değerlerinin kış aylarına göre daha düşük seyrettiğini belirten Türk Nöroloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Babür Dora, yeterince sıvı tüketmemenin tansiyon düşüklüğü, böbrek yetmezliği, halsizlik ve yorgunluğa neden olabildiğini bildirdi. Prof. Dr. Babür Dora, şu bilgileri verdi:
“Sıcak havalarda kan basıncı yükselme değil düşme eğilimi göstermektedir. Y apılan çalışmalar kan basıncının kış aylarında yaza göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. örneğin çin’de yapılan bir çalışmada kan basıncının kış aylarında yaza göre 10 mmHg fark ettiği gösterilmiştir. Yaz aylarında kan basıncındaki bu düşüşün en önemli nedenleri cilt damarlarında genişleme, terleme ve su ve tuz kaybıdır. Bu beraberinde halsizlik, yorgunluk, bayılma ya da bayılacakmış gibi olma, başdönmesi, göz kararması gibi bulguları getirebilmektedir.”
Nem oranındaki değişiklikler inme riskini artırıyor
İnme riskinin de ani sıcaklık ve nem oranı değişimleri ile ilişki gösterdiğini hatırlatan Prof. Dr. Dora, “Nem oranlarındaki ani düşme veya yükselmeler inme açısından risklidir. Yine hava sıcaklığındaki ani düşmeler, gelişen inmenin ölümcül olma ihtimalini artırmaktadır” dedi.
Klima uyarısı
Prof. Dr. Babür Dora, sinüzite bağlı başağrılarının daha çok kış aylarında görülmekle birlikte yazın klimalı ortamların etkisiyle yaz mevsiminde de görülebildiğini belirterek, “Klimalar bazı migrenlilerde de başağrısını tetikleyebilmektedir” uyarısında bulundu.
“Yaz aylarında beyninizi koruyacak 10 öneri”
– Yaz aylarında güneşin ışınlarının en dik açıyla geldiği saatler olan 11:00-16:00 arasında açık havada gezmeyin.
– Güneşin etkili olduğu saatlerde dışarıdaysanız mutlaka başınızı koruyacak şapka vb kullanın.
– Bol bol sıvı tüketin.
– Yemeklerde daha hafif besinler tercih edin.
– Geceleri uyuduğunuz ortamın serin, havadar ve sessiz olmasına dikkat edin. En az 7-8 saat uyku almaya çalışın
– Aşırı alkol almaktan kaçının. Gündüz saatlerinde alkol tüketmemeye çalışın.
– Sıcak ve güneşin tepede olduğu saatlerde gölgede veya kapalı alanlarda istirahat edin.
– Günün daha serin olan saatlerinde (Sabah erken ya da akşamüzeri) en az yarım saat temiz
havada egzersiz yapın ya da en azından yürüyüş yapın
– Başdönmesi, göz kararması, aşırı halsizlik, bulantı hissettiğinizde bir yere oturun ve mümkünse tansiyonunuzu ölçtürün. Bunlar tansiyon düşmesinin bulguları olabilir ve bayılmaya neden olabilir.
– Yüksek tansiyon, kalp ve inme hastaları hipertansiyon ilaçlarını almadan önce mutlaka kan basınçlarını ölçmelidir. Kan basıncı çok düşük çıkan hastalar ilaç dozunu atlamalıdır.