Genel SağlıkHABERLER

STRES, BİOFEEDBACK TEKNİĞİYLE KONTROL ALTINDA

Dr. Tanju Sürmeli: Biofeedback, işadamı ve öğrencilerin başarısını artırıyor

Başlangıcı 18. yüzyıl sonlarına kadar uzanan yüzyıllık bilimsel çalışmalar sonucu geliştirilen biofeedback tekniğiyle insanlar çağımızın sorunu stresi kontrol etmeyi ve üstesinden gelebilmeyi öğreniyor. Biofeedback tekniğinde, gelişmiş bilgisayar programları desteğinde, kalp atış hızı, kaslardaki gerilme, salgılanan adrenalin ve vücut ısısındaki değişimlerle bedenin strese karşı verdiği tepkiler elektronik cihazlarla ölçülüyor. Psikiyatrist Tanju Sürmeli, kişinin bedeninin tepkilerini bizzat görerek stresi kontrol etme tekniklerini kolayca öğrenebileceğini belirtiyor.

Biofeedback ve nörofeedback (biyolojik ve sinirsel geri bildirim) alanlarında uzman psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli, kişilerin stres kontrolünü öğrenmeleri için günümüzün en etkili yöntemlerinden biri olan Biofeedback yönteminin öğrencilerin okul başarılarında da etkili olduğunu söyledi. 18 Mayıs Cuma günü İTÜ Maçka Tesisleri’nde gerçekleştirilen “Beyinden Bilince Yolculuk” seminerinde konuşan Uzman psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli, Peak Performans, Biofeedback ve Neurofeedback teknikleriyle ilgili bilgi verdi. Dr. Sürmeli, Amerikan know-how’lı ileri teknoloji destekli yöntemlerle kişilere streslerini kontrol etmeleri öğretilerek iş ve okul performanslarının yükseltilebildiğini söyledi.

İşadamları, sporcular ve öğrenciler için anlamlı sonuçlar

Yüksek performansın hem doğal yetilerimize hem de zihnimizin net, kararlı ve odaklanmış olmasına bağlı olduğunu belirten Dr. Sürmeli, özellikle sürekli yüksek performansa gereksinim duyan, işadamı, yönetici, sanatçı, sporcu ve öğrenciler için bu tekniklerin oldukça yararlı sonuçlar verdiğini anlattı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ihtisas için gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde, Amerika’nın ve dünyanın önde gelen Yale, Columbia-NYSPI, New York Medical College, Institute of Living, Ackerman Institute for Family Therapy, Milton Ericson Hypnosis Institute, University of Texas, San Antonio (Nöroloji Departmanı ile Psikiyatri & Nöroloji) hastanelerinde ve merkezlerinde eğitim aldıktan ve çalıştıktan sonra biofeedback ve nörofeedback yöntemlerini öğrenip Türkiye’ye döndükten sonra uygulamaya başlayan Dr. Sürmeli, şu bilgileri verdi:

“Biofeedback yöntemiyle artırılan Peak Performans, kişinin normalde kontrol edemediği ya da bilincinde olmadığı kas hareketleri, solunum kalp atışı, beyin dalgaları gibi fizyolojik işlevleri üzerinde kontrol sağlamayı öğrendiği bir yöntemdir. Bu çalışma, kişinin kendi bedenini kontrol altına alarak, kalp atışı ile nefes almayı senkronize hale getirmeyi öğrenmede ve birlikte uyumlu çalışmasında oldukça etkilidir. Aynı zamanda bireyin bedensel farkındalığını artırıyor ve ruhsal olarak gerginlikten kurtulup rahatlamasına yardımcı oluyor. Böylelikle kişi, daha önce fark edemediği birçok bedensel tepkisinin farkına varıyor.”

Dikkat bozukluğu, baş ağrısı ve epilepsi hastalarında etkili

Oturumda üzerinde durulan bir diğer konu olan Neurofeedback ise Biofeedback’in bir başka türü olarak beyindeki elektriksel aktivite ölçümleri kullanılarak yapılıyor. Bir çeşit beyin egzersizi olan neurofeedback ile beyinde düzensiz olan elektriksel aktiviteyi düzenli hale getirip ve beyindeki elektriksel dağılımı dengeleyerek beynin daha sağlıklı bir şekilde işlemesi sağlanabiliyor.

Dr. Tanju Sürmeli, Biofeedback’in eğitim, kaygı, hiperaktivite, dikkat bozukluğu, kronik ağrı, baş ağrısı, hipertansiyon ve epilepsi hastalarında etkili olduğunu örneklerle açıkladı. Sürmeli; “Yapılan tüm çalışmalar çerçevesinde Peak Performans bireyde kaygıyı azaltarak doğru karar vermeyi sağlar. Aynı zamanda stresi kontrol altına alarak motivasyonu arttırır. Dikkat, konsantrasyon, odaklama, hedef belirleme ve karar verme mekanizmalarını düzenler. Tüm bunların yanında hafızayı da güçlendirir” dedi.