Genel SağlıkHABERLER

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİPTEN KORUNMADA ÖNEMLİ İPUÇLARI

Ülke genelinde ağır kış koşullarında geçen sömestr tatili başta çocuklar olmak üzere mevsim hastalıklarına yakalanma riskini artırıyor.

ülke genelinde ağır kış koşullarında geçen sömestr tatili başta çocuklar olmak üzere mevsim hastalıklarına yakalanma riskini artırıyor. Bu dönemde en sık görülen hastalıkların başında grip ve soğuk algınlığı geliyor. Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, soğuk kış günlerinde sıkça gözlenen soğuk algınlığı ve gripten korunma yollarını, bu hastalıklara yakalananların ise neler yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.
Soğuk Algınlığı ve Grip Hastalığına Yakalananların Yapması Gereken 10 Şey:
-Bol miktarda sıvı tüketin
Su, meyve suyu, sıcak limon suyu iyi seçenekler arasında yer alır ve ateş esnasında kaybedilen sıvının yerine konmasına yardımcı olur.
-Tavuk çorbası için
Tavuk çorbası soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin azalmasında 2 şekilde yardımcı olur. İlk olarak o bölgedeki ağrıyı, şişkinliği giderir ve ikinci olarak burun içindeki salgının hareketini geçici olarak hızlandırır ve böylece burunda yerleşmiş virüslerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlar.
-İyi dinlenin
Ateşiniz veya şiddetli öksürüğünüz varsa, mümkünse okula veya işe gitmeyerek evde kalın. Bu şekilde hem daha hızlı iyileşme olanağı sağlanır hem de hastalığın diğer kişilere bulaşması azalır.
-Odanızın sıcaklığını ve nemini ayarlayın
Odanızı sıcak tutun fakat aşırı sıcak olmamasına özen gösterin. Odanızın havası kuru ise, buhar yapın. Bunun için bir miktar suyu orta büyüklükte bir ısıtıcı içerisinde kaynatın. Ateşten aldığınız suyu 2-3 dakika üstü açık şekilde bekletin. Dilerseniz suyun buharını solumak için başınıza bir havlu örtüp buharı 5-10 dakika boyunca direkt olarak soluyabilirsiniz. Bu işlem için suya 7-8 damla esansiyel yağ damlatmanız yeterli olacaktır. Suyun üzerini açık bırakarak su buharının odanızın havasını nemlendirmesini sağlayabilir ve esansiyel yağın kokusunun odanızı kaplamasına izin verebilirsiniz.
-Boğaz gargarası yapın
Kaynatılmış ve ılıtılmış 1 çay bardağı suyun içine 1 çay kaşığı tuzu atıp karıştırıp eritin ve daha sonra bu suyla boğazınızı gargara yapın. Her kullanım için bu gargarayı taze olarak hazırlayın. Asla bu suyu yutmayın.
-Ellerinizi yıkayın
Soğuk algınlığı ve grip virüslerinin büyük kısmı direkt temas ile bulaşır. Grip olan bir kişi eline hapşırdıktan sonra telefona, bardağa, kaleme dokunur. Virüsler burada saatlerce yaşayabilir. Bu yüzden ellerinizi sıkça yıkayınız. Lavaboya gidemiyorsanız, alkollü mendille ellerinizi temizleyiniz.
Alkol ve kahveden uzak durun
Alkol ve kahve sıvı kaybına neden olabilir.
-Sigara içmeyin
Sigara hastalığın belirtilerini artırabilir. Sigara içmeyiniz ve sigara içilen ortamlarda çocuğunuzu bırakmayınız.
-Hapşırma veya öksürme esnasında ağzınızı elinizle kapatmayın
Virüsler hapşırma veya öksürme esnasında elinize yapışarak diğer kişilere geçebilir. Bu yüzden mendil kullanın ve daha sonra hemen atın. Mendiliniz yoksa dirseğinizin iç kısmına öksürebilir veya hapşırabilirsiniz.
-Yüzünüze dokunmayın
Soğuk algınlığı ve grip virüsleri vücudunuza göz, burun veya ağız yoluyla girerler. Bu kişilerin yüzlerine dokunma hastalığın bulaşmasındaki en önemli noktadır
Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunmak İçin 10 ipucu
Ellerinizi yıkayın
El yıkama ve kişisel hijyen gripten korunmada önemli yöntemlerdendir.
-Mendil kullanın
Hapşırma ve öksürme sırasında tek kullanımlık kâğıt mendil kullanılmalıdır ve kullanıldıktan sonra etrafa temas ettirilmeden çöpe atılmalı ve daha sonra eller yıkanmalıdır.
-Mendil yoksa hapşırma esnasında kolun iç kısmını kullanın
Bu şekilde eller kullanılmadan ağız kapatılır.
-Yüzünüze dokunmaktan kaçının
Yanınızda soğuk algınlığı geçiren birisi varsa veya kapalı bir ortamda masa, sandalye gibi yüzeylere elinizle sık temas ediyorsanız, elinizi burun, ağız ve gözünüze götürmekten kaçınınız.
-Sigara içmeyin
Sigara solunum yollarını irrite eder ve soğuk algınlığı ve diğer hastalıklara duyarlı hale getirir. çocuklarınızın yanında sigara içmek onları da hastalıklara daha duyarlı hale getirir.
-Paylaşmayın
Bardak, tabak veya diğer mutfak gereçlerini paylaşmayın. Kendi bardağınızı kullanın. Evde soğuk algınlığı olan bir kişinin bardağını, tabağını ayırın.
-Eşyaları temizleyin
Mutfak ve banyo tezgahlarını temiz tutun. çocukların oyuncaklarını periyodik olarak yıkayın.
-Soğuk algınlığı olan bir kişiden uzak durun
Soğuk algınlığı olan bir kişi ile yakın ve uzun süreli temastan kaçının.
-Kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmayın
Kalabalık ortamlarda uzun süre bulunmak grip bulaşmasında etkili olduğundan, gerekli olmadıkça bu gibi ortamlardan uzak durulması önerilmektedir.
-Sağlıklı yaşam sürün
İyi beslenmek, egzersiz, iyi bir uyku bağışıklık sisteminizi güçlendirir.