Erkek SağlığıGÜNCELHABERLER

Skrotal doppler nedir? Skrotal doppler neden uygulanır?

Skrotal doppler; varikosel olarak bilinen testis toplardamarlardaki genişlemenin tespiti için tercih edilen bir yöntemdir. Girişimsel Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, skrotal dopplerin en sık kullanım nedeninin testis ağrısı olduğunu vurgulayarak, skrotal dopplerin kullanımı ve önemi hakkında açıklamalarda bulundu.

Skrotal doppler nedir?

Skrotal doppler; özellikle her iki yumurtalığın (testisin), kese içerisindeki yapıların ve bu yapıları ilgilendiren hastalıkların incelenmesi amacıyla yapılan bir görüntüleme işlemidir.

Skrotum, erkeklerde testislerin bulunduğu torba benzeri organın isimdir. Skrotal doppler görüntülemesiyle testisler, skrotum ve testislerin damarları ve üreme kanallarını içeren inguinal kanallar incelenir.

Skrotal doppler neden uygulanır?

Skrotal doppler uygulamasının en sık uygulanma nedeni, ağrıyla birlikte ele gelen şişliktir. Ağrının nedenleri arasında ise en önemli ve acil olan, testis torsiyonu yani dönmesidir. Testis kendi etrafında döner, testisin damarları bu dönme nedeniyle kapanır, testis kanlanması bozulur. Skrotum yani testisin etrafı şişer, kızarır ve ağrılıdır. Genellikle ergenliğe yeni giren erkek çocuklarda testis volümünün artması ile birlikte görülür. İlk 72 saatte tanı konulmaz ve müdahale edilmezse testis fonksiyonunu yitirebilir. Bu nedenle skrotal doppler, testis için önemlidir.

Testiste şişme, ağrı ve kızarıklık ayrıca testis ve epididim enfeksiyonunda da olur. Enfeksiyonda sadece antibiyotik tedavisi verilir. Ama enfeksiyon, testis torsiyonu ile aynı şekilde bulgu verir. Bu nedenle testiküler ağrı; skrotal doppler için mutlak acil endikasyondur.

Skrotal doppler; varikosel olarak bilinen testis toplardamarlardaki genişlemenin tespiti için çocuk sahibi olamayan erkeklere de uygulanır. Spermlerde şekil bozuklukları, hareketsizlik ve sperm sayısı azlığı olması durumunda varikosel araştırması yapılır. Skrotal doppler incelemesiyle erken teşhis ve tedaviyle bebek sahibi olabilme şansı artar. Erken teşhis hastalıklara daha hızlı ve doğru müdahale etme imkânı verir. Bu sayede tedavi süreci daha hızlı ve başarılı bir şekilde sonuçlanabilir.

Skrotal doppler ile testislerde nelere bakılır?

Skrotal doppler ile hem normal skrotal ultrason ile skrotumun cilt kalınlığı, skrotal kese içerisindeki sıvı miktarının artıp artmadığı, iki testisin skrotal kese içerisinde olup olmadığı değerlendirilerek inmemiş testis olup olmadığı araştırılır. Testislerin boyutu ve hacmi ölçülür. Testis dokusu içerisinde herhangi bir kitle olup olmadığına bakılır. Epididim baş, gövde ve kuyruk kesimlerinde kalınlık artışı veya kitle olup olmadığı incelenir. Hem de testis kan akımında azalma/kaybolma ya da artış olup olmadığı değerlendirilir. Son olarak testis dışı damarlar incelenerek varikosel olup olmadığı saptanır.

Skrotal doppler nasıl uygulanır?

İnceleme sırt üstü yatar pozisyonda yapılır. Ultrasonografi cihazı ile skrotum, testisler ve karın alt bölgeleri incelenir. İşlem 15 ile 30 dakika arasında süren, ağrısız ve acısız bir işlemdir. İşlem öncesinde hiçbir özel hazırlık gerekmez. Skrotal doppler radyasyon içermediğinden tespit edilmiş bir zararı yoktur.