Genel SağlıkHABERLER

ŞİRKETLER İÇİN GRİBE KARŞI ‘HAYAT KATAN’ ÖNERİLER

16-17 Nisan’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek ‘Hayat Katan İnsan Kaynakları’ Zirvesi birçok ünlü konuğun yanı sıra, salgın hastalıklar konusunda uzman 2 önemli ismi de ağırlayacak. Prof. Dr. Selim Badur ve Dr. Yıldırım Bayazıt, grip konusunda Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği ülkelerinin yayınladıkları raporlara dayanarak gerçekleştirecekleri bilgilendirme toplantılarında, iş gücü kayıplarını en aza indirmek için gribal enfeksiyonlardan korunma ve olası salgın riski karşısında alınacak önlemler konusunda şirket yöneticilerine ‘hayat katan’ önerilerde bulunacaklar.

Bu yılki Zirve’de gribal enfeksiyonlara ilişkin bilgilendirme toplantıları, 16 ve 17 Nisan’da iki ayrı oturum şeklinde gerçekleştirilecek. İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Selim Badur konuşmasında, gribin önemini ve küreselleşen dünyada grip salgını riskinin her zamankinden daha fazla olduğuna işaret eden Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına değinirken; ekonominin uğrayacağı zararları önlemek amacıyla şirketlerin bazı önlemleri devreye sokması gerektiğine vurgu yapacak, önerilerde bulunacak.

Ulusal Pandemi Planı’nın hazırlanmasında görev alan Dr. Yıldırım Bayazıt ise 2005 yılından bu yana Bakanlık düzeyinde alınan önlemleri değerlendirirken, grip salgınlarına karşı oluşturulan kriz senaryolarını aktaracak ve Dünya Sağlık Örgütü ile Avrupa Birliği’nin ekonomideki kayıpları önlemek amacıyla hazırladıkları ‘İş Devamlılık Planları’ hakkında bilgi verecek.