Genel SağlıkHABERLER

SİGARAYİ BIRAKANLAR;KİLO ALMAK KORKUTMASIN!

Baygut; sigarayı bırakanların kilo almaktan korkmamaları gerektiğini, araştırmalara göre sigarayı bırakanların ortalama 2-5 kg arasında kilo aldığını ve alınan kilonun, günlük içilen sigara miktarına bağlı olarak farklılık gösterdiğini ifade etti.

Günde 2 paket sigara içenlerin sigarayı bıraktıklarında, günde 1 paket sigara içenlerden daha fazla kilo aldığını ve kilo alımının özellikle sigaranın bırakılmasını takip eden ilk 6 aylık süreçte gerçekleştiğini belirten YDü Hastanesi Baş Diyetisyeni Uzm. Hatice Baygut; sigara bırakmakla ağırlık artışı arasındaki ilişkiyi, nedenleriyle açıkladı.
Enerji dengesizliği: Ağırlık artışlarında temel faktör, alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengesizliktir. Günlük olarak alınması gereken enerji yaşa, cinsiyete, vücut ağırlığına, metabolizmaya ve yapılan egzersiz miktarına göre farklılık göstermektedir; ancak temelde harcanan enerjinin alınan enerjiden fazla olduğu durumlarda kiloda artışlar meydana gelmektedir. 1 kg kaybetmek veya kazanmak için gerekli enerji 7000 kaloridir ve vücudumuza aldığımız her ekstra 7000 kalori kilomuzda 1 kg artışa neden olurken, harcadığımız her 7000 kalori de 1 kg azalma sağlar. Bu durumda alınan ve harcanan enerji arasındaki dengeyi sağlamak ağırlık kontrolüne yardımcı olacaktır.
Metabolizmanın yavaşlaması: Metabolizma; kalp, beyin ve karaciğer gibi önemli organların normal çalışabilmesi için enerjiye gereksinim duyar ve günlük olarak alınan enerjinin %70’i bu fonksiyonlar için kullanılır. Sigaranın etken maddesi nikotin, metabolik hızı ve dolayısıyla harcanan kalori miktarını arttırmaktadır; ancak bu yöntem kalori harcamak için son derece sağlıksız bir yöntemdir. Sigara içtikten sonra metabolizma hızlanır, içilen her sigara kalbin dakikada 10-20 kez daha fazla vuruş yapmasına neden olur. Sigara içenlerde kalp hastalıklarının yüksek olmasının bir nedeni de aslında budur. Sigara bırakıldığında metabolik hız azalır ve olması gereken sağlıklı seviyeye düşer. Normal seviyeye düşüş birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir ve bu esnada daha az kalori harcanıyor olması da kilo alma ihtimalini artırır. Ancak metabolizmayı hızlandırmak için sigara içmek, hiçbir zaman doğru seçenek değildir.
Beslenme alışkanlıklarının değişmesi: Araştırmalar, sigarayı bırakan insanların yemek tüketimlerini arttırdıklarını göstermektedir. Sigarayı bırakmanın ardından, tat ve koku alma hislerinin normale dönmesi nedeniyle iştahta artışlar meydana gelmekte, yemek tüketimindeki artışın yanı sıra sevilen ve sevilmeyen besinlerde de değişiklikler olabilmektedir. özellikle yüksek kalori içeren tatlı ve yağlı besinlere eğilimin arttığı gözlemlenmektedir.
Ağızda bir şeyler olması gerektiği hissi: Sigarayı bırakma sonrası ağızda veya elde sürekli bir şeyin olmasının özlenmesi sonucunda, ağız ve eller yemek yemekle veya atıştırmakla meşgul edilmeye çalışılır. Sürekli bir şeyler tüketiliyor olması da alınan fazladan enerji miktarını artırır.
Yiyeceklerin stres anında kurtarıcı olarak algılanması: Sigara, stresi ve sıkıntıyı önlemek, yalnızlığı gidermek, kendini ödüllendirmek, zaman geçirmek ve sosyalleşmek gibi çeşitli bahanelerle kullanılabilmektedir. Sigarayı bırakmanın ardından bütün bunların yerine yemek yemenin veya atıştırmanın konulması, kilo almanın bir diğer nedenidir.
Sigara kalbe, kilo almaktan çok daha fazla zarar verir. Araştırmalar günde bir paket sigara içmenin kalp üzerinde oluşturduğu stresin, ancak 45 kg ağırlık artışı sonrasında yaşanabileceğini, bu nedenle sigarayı bırakma sonrası kilo artışı olsa dahi bunun hiçbir zaman bireye sigara ile aynı düzeyde zarar vermeyeceğini vurgulamakta, aksine, sigarayı bırakmanın kişinin akciğer kanseri ve diğer kanserlere yakalanma, kalp krizi ve inme geçirme risklerini azaltacağını göstermektedir.
Sigarayı bırakanların kilosunda artış olması hiçbir zaman bir zorunluluk veya kaçınılamaz bir durum değildir. Kalp hastaları üzerinde yapılan çalışmalar, sigarayı bırakmanın ardından, beslenme ve yaşam biçimi değişiklikleri ile kilo alımının engellediğini ortaya koymaktadır. Alınan kalorilerin dengeli bir beslenme programıyla düzenlenmesi ve metabolizmanın uygun egzersiz programıyla hızlandırılması, ağırlık kontrolünün sağlanması için en mükemmel yoldur. özellikle yağlı besinleri kontrollü tüketmek oldukça önemlidir, çünkü yağlar en fazla enerji veren besin grubudur; 1 g yağ 9 kalori verirken, 1 gram karbonhidrat ve protein 4 kalori verir. Dolayısıyla yağ miktarı azaltılmış besinleri seçerek, aynı miktarda yemek yemeye devam edilerek mevcut kilonun korunması sağlanabilir.
YDü Hastanesi Baş Diyetisyeni Uzm. Hatice Baygut; sigara bırakanlara önerilerini de sıraladı:
• Etiket okuma alışkanlığı kazanıp yiyeceklerin içerisinde fark edilmeden alınan kalorilerin farkına varın.
• Besinlerin daha az yağlı olanlarını, tam yağlı olanlara tercih edin.
• Yemek aralarında atıştırmak için kalorisi düşük besinleri tercih edin.
• Sebze ve meyvelerden zengin, yağsız et ve ürünlerini, az yağlı veya yağsız süt ve ürünlerini içeren, kan şekerini dengeleyici tam tahıllı ürünlerin yer aldığı dengeli bir beslenme programını benimseyin.
• Şeker ve şekerli besinlerden uzak durarak gereksiz kalori alımını azaltın. Şekerli besin tüketmek istiyorsanız, doğal tatlandırıcılar ile yapılmış olanları tercih edin.
• Düzenli egzersiz yaparak kalori harcamanızı arttırın, iştahınızı baskılayın, tekrar sigara içme arzunuzun önüne geçin ve stresinizi azaltın.