Genel SağlıkHABERLER

ŞEKER HASTALARI DİKKAT!

Koroner bypass ameliyatı olan şeker hastalarının kalp damarlarında, yeniden daralma ve tıkanma oluşabiliyor, bu duruma bağlı yakınmaları tekrar edebiliyor.

 Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, koroner kalp hastalığı tedavisinde yaygın olarak uygulanan bypass ameliyatından her zaman beklenen sonucun elde edilemediğini belirterek şu açıklamada bulundu: “ülkemizde birçok kardiyoloji merkezinde bypass ameliyatları başarı ile uygulanmaktadır. Fakat kalp damarları küçük çaplı olan hastalarda, ameliyattan kısa bir süre, bazen 3-6 ay sonra, damarlarda yeniden darlık ve tıkanmalar olmakta, göğüs ağrısı ve diğer yakınmalar yeniden ortaya çıkmaktadır. Bu durumu en sıklıkla şeker hastalarında görmekteyiz. Yeniden ameliyat şansı olmayan ve tekrarlanan koroner anjiyografi ve balon-stent uygulamaları ile de rahatlatılamayan bu hastalara, EECP (Ritmik Masaj) tedavisi çare olmaktadır.”
Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, Ritmik Masaj (EECP) tedavisinin kansız, ameliyatsız bir tedavi olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Vücudun belden aşağısına kalp atımları ile uyumlu olarak yapılan ritmik masaj, vücutta kan dolaşımını canlandırmakta, kalp damarlarında genişleme ve kalbin damar ağında zenginleşme sağlamaktadır. Zenginleşen damar ağının oluşturduğu “doğal bypasslar” ile kalbin kanlanması düzelmekte, hastanın göğüs ağrısı ve diğer yakınmaları kaybolmaktadır.”
Prof. Avcı, 11 yıldır kalp hastalarında uygulamakta olduğu EECP tedavisinin özenle uygulanması gereken bir tedavi olduğunu da belirterek  “gerekli özen gösterilmez ise beklenen yarar elde edilemeyebilir, hatta hastaya zarar verilebilir; ancak deneyimli kimselerce ve özenle uygulandığında başarılı sonuç elde edilebiliyor” uyarısında bulundu.