Genel SağlıkHABERLER

SAÇ EKİMİ DOĞRU YAPILIRSA BAŞARI ORANI ÇOK YÜKSEKTİR

Medipol Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Naci Karacaoğlan, “Doğru yapıldığı takdirde saç ekiminin başarı oranı çok yüksektir. Doğal bir görünüm için saçların kel olan bölgelere, doğru mesafede, doğru açıyla ve doğru yoğunlukta ekilmesi çok önem taşımaktadır” dedi.

Medipol Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Naci Karacaoğlan, günümüzde erkeklerin çoğunluğunun saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Saç kaybının genetik kalıtıma bağlı olarak, yaşlanmayla beraber, travmatik yaralanmalar sonrası veya çeşitli tıbbi rahatsızlıkları takiben oluştuğunu belirten Karcaoğlan, “Neden ne olursa olsun vücutta yeterli saç kökü olan tüm hastalara başarıyla saç ekimi yapılabilir. Sadece kafa derisinde değil kaş, bıyık ya da sakal gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda da bu yöntemle başarılı sonuçlar alabilmekteyiz” dedi.

Saç kaybının sadece erkeklere özgü olmadığını da hatırlatan Karacaoğlan, “Birçok bayan da saç kaybı veya seyrekleşmesi sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır” diye konuştu.

Saç ekimi uygulamalarında amaçlarının hastalara modern tıbbın izin verdiği en konforlu şekilde doğal görünümlü sağlıklı saçlar kazandırmak olduğunu dile getiren Prof. Karacaoğlan, şöyle devam etti: “Uygulamada genellikle enseden alınan saç kökleri hedeflenmiş saçsız bölgeye ekilmektedir. Saç ekimi bu konuda iyi bir eğitim almış deneyimli Plastik Cerrah başkanlığında bir ekip tarafında donanımlı hastane ortamında gerçekleştirilmesi en iyi sonuçların alınmasında çok önemlidir.”

Günümüzde sıklıkla iz bırakmayan FUE yöntemi ile birlikte FUT yöntemini de başarıyla uyguladıklarını aktaran Karacaoğlan, şunları kaydetti: “FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınarak eksik olan bölgelere ekilirken FUT yönteminde enseden saç içeren bir deri hattı çıkarılmaktadır. Hangi yöntemin daha uygun olacağına saç ve kafa derisi analizinden sonra hastamızın öncelikleri göze alınarak hastamızla ortak karar verilmektedir. Saç nakline aday olan hastaların, verici alan olarak kullanılmak üzere kafalarının arka ve yan taraflarında sağlıklı saçları olmalıdır. Saç rengi, sertlik derecesi, dalgalı ve gür olması gibi diğer faktörler de yapılacak girişimin sonucunu etkilemektedir.”