Genel SağlıkHABERLER

ORUÇ, KALP HASTALARINA İLAÇ GİBİ GELİYOR

Ramazan yaklaşırken, herkesi keyifli bir telaş sarmaya başladı. Her yıl gündeme gelen, kimlerin oruç tutabileceği sorusu ise mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle bu yıl biraz daha attı.

Oruç tutmanın insanı, kalp hastalıklarının en büyük düşmanı olan stres ve gerginliklerden uzaklaştıran faydasının altını çizen Universal Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Olcayto İncedere, “Hekiminiz aksi bir görüş bildirmediği takdirde, gündelik telaşlardan sıyrılıp bizleri psikolojik olarak rahatlatan orucun kalp hastaları için sonuçları olumlu olacaktır” dedi.

Oruç tutarken insanların sık yaptığı hataların başında iftarda ve sahurda büyük porsiyonlardaki yemekleri hızlı bir şekilde tüketmeleri olduğunu söyleyen Universal Çamlıca Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Samet Yağlı ise “Ani mide gerginliği hem tansiyon yükselmesine hem de nörolojik hormonların hızlı salgılanmasına yol açıyor. İftardan sahura küçük porsiyonlarla sık sık, azar azar ve besinleri iyi çiğneyerek yemek yiyiniz” dedi.

“Mutlaka hekiminize danışın!”

Orucun kalp hastaları üzerindeki olumlu etkilerine dikkatleri çekerken oruç tutmak isteyen kalp hastalarının oldukça dikkatli olmaları konusunda da uyaran Universal Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Olcayto İncedere “Uzun süreli açlığın temel olarak kalp hastaları üzerine bir takım olumsuz etkileri olduğu biliniyor. Bunun en temel nedenleri; beslenmenin gün içinde sadece kısıtlı bir zamana sıkıştırılması, bu zaman diliminde tüm günün ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla fazla miktarda ve ağır yiyeceklerin yenmesi ve son olarak da ilaç kullanımının aksaması olarak özetlenebilir. Özellikle yaz aylarında aşırı sıvı kaybına bağlı tansiyon düşüklüğü de insan hayatını tehdit edebilmektedir” dedi ve kalp hastalıkları dahil tüm kronik hastalıklara sahip kişilerin Ramazan başlamadan önce sağlık kontrollerini yaptırmaları gerektiğini hatırlattı.

“Günlük 2 litre su ihtiyacı Ramazan’da da değişmiyor”

Yetişkin bir insanın günlük kalori ihtiyacı kadar sıvı ihtiyacının da bulunduğunu, 65 kiloya kadar vücut ağırlığı olan kişilerin 2 litre, daha fazla kilolu olanların ise 2,5 litreye yakın sıvı tüketmeleri gerektiğini hatırlatan Universal Çamlıca Hastanesi Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Samet Yağlı “İftarda 2 bardak su içerek orucunuzu açın. İftar yemeğinden en az 45 dakika sonra çay için. Yemeklerdeki tuzu azaltın, kızartmalardan kaçının. Vücutlarında ödem şikayeti olanlara mısır püskülü, kiraz sapı, civanperçemi, tarçın, limon karışımlarından 2 fincan bitki çayı içmenizi tavsiye ederiz” dedi ve ekledi “Sahurda hiçbir şey yemeden yani sadece su içerek oruç tutmak sakıncalıdır. Aç kalma süresi artacağından metabolizma hızınız düşer. Daha kolay kilo alırsınız ve ayrıca bu durumda yorgunluk, sinir hali, dikkatte azalmalar görülebilir”.