Genel SağlıkHABERLER

ÖĞRETMENLERDE SIKÇA GÖRÜLEN KRONİK BEL AĞRISINA, BEL FITIĞINA AMELİYATSIZ ÇÖZÜM!

Uzun süre ayakta durmak, duruş bozukluğu ve yanlış ayakkabı seçimi nedeniyle öğretmenlerde sıkça görülen rahatsızlıklardan biri kronik bel ağrısı ve bel fıtığıdır. Bugüne kadar gerek ameliyat, gerekse uzun iyileşme süreci nedeniyle hastalar için kabusa dönüşen omurga hastalıkları, artık modern teknoloji sayesinde kolayca tedavi edilebiliyor. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Dr. Elif Gürkan, Türkiye’de ilk kez KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Wooridul Türkiye Omurga Merkezi’nde uygulanmaya başlanan ve ameliyat gerektirmeyen Centaur Sistemi hakkında bilgi veriyor.

Omurga hastalıklarının görülme oranı nedir? Hangi yaş, cinsiyet, meslek gruplarında daha çok görülür?

Bel ağrıları tüm toplumların en büyük sorunlarından bir tanesidir. Tüm insanların %90’ı, hayatının bir döneminde kendisini kısa süreli de olsa çalışma yaşamından alıkoyacak bir bel ağrısıyla mutlaka karşılaşır. Tüm bel ağrılı hastaların %3 – 4’ünde girişim gerektiren bel fıtığı görülür.

Düzenli egzersiz yapmayanlar, aşırı kilolu olanlar, çalışma yaşamlarında ağır fizik yük altında çalışanlar, devamlı bilgisayar karşısında çalışanlar, ailevi yatkınlığı olanlar ana risk gruplarını oluşturmaktadır.

En sık görülme yaşları 40 – 60 yaş arasıdır. fıtıklar, omur ve disk hasarları, daralan omurilik kanalı, yaşa bağlı olan dejeneratif değişiklikler bel ağrısına yol açar. 60 yaş sonrasında daha çok dejeneratif değişiklikler görülür. Bunlara bağlı sinir sıkışmaları oluşursa, hareketle veya istirahatla şiddetli ağrılar oluşabilir.

Kimler Centaur Sistemi’ninden yararlanabilir?

Kronik bel ağrısı, bel fıtığı, bel kayması, belde dejeneratif (yaşa bağlı) değişimler olan hastalar ve hangi nedenle olursa olsun bel ameliyatı geçiren hastalar artık Türkiye’de ilk kez KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi bünyesinde kurulan Wooridul Türkiye Omurga Merkezi’nde kullanılmaya başlanan ve bir OMURGA ROBOTU olan Centaur Sistemi ile fizik tedavilerini tamamlayıp sağlıklarına kavuşacabilecek.

OMURGA ROBOTU nedir ve nasıl uygulanıyor?

Bilgisayar kontrollü OMURGA ROBOTU (Centaur Sistemi), hastaların omurgasının etrafını saran kök (Core) kaslarının güçlenmesini sağlıyor. Öncelikle hastaların tedavi öncesi kas gücü bir testten geçirilerek ölçülüyor. Ardından, kişiye özel hazırlanan bilgisayar kontrollü program, hastaya günlük olarak uygulanıyor. Tedavi bitiminde hangi kasların, ne kadar güçlendirildiği görülebiliyor. Uygulanan Centaur Sistemi tedavisi sonucunda, bel ve karın kasları güçlendirilen hastaya, kendi kaslarından yapılmış doğal bel korsesi sağlanmış oluyor.