MODERN YAŞAM KADINI HASTA ETTİ

Astım hastalığı tüm dünyada giderek yaygınlaşıyor. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan araştırmalarda hastalığın; kadınlarda erkeklere oranla daha fazla etkili olduğu görülüyor. Bunun en önemli nedeni ise kadınların yaşadığı stres…

Modern yaşam şartları, kadınları aktif iş hayatının içinde daha etkili kılarken artan sorumlulukları nedeniyle daha fazla stres yaşamalarına neden oluyor.

İş hayatı, ev işleri, çocuk yetiştirmek ve aile ilişkileri derken giderek karmaşıklaşan ve artan sorumluluklarının yarattığı stres, özellikle kadınlarda birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalara göre; erkeklerde astım oranı %5 iken bu oran kadınlarda %10’lara kadar çıkıyor. Prof. Dr. Yonca Tabak, kadınlarda astım oranının erkeklere göre daha yüksek olma sebebinin stres olduğunu söylüyor.

Kadınlar Çözümü Çikolatada Buluyor

Kadınların stresle mücadelede, endorfin hormonu salgılatması nedeniyle çikolataya yöneldiklerini söyleyen Prof. Dr. Yonca Tabak; stres ve psikolojik sorunların psikosomatik denilen, diğer bir deyişle, beynin istemeden vücuda zarar verdiği hastalıklardan kabul edilen reflüye yol açtığının altını çizerek; reflü

“Astımlı kadınlarda yüzde 80 var olan reflü kakaonun içeriğindeki kafein ile artıyor. Astım reflüyü, reflü ise astımı kötüleştiriyor. Çikolatanın stresle mücadele de kişinin kendini mutlu etme yöntemi olarak kullanılmasının, astımı daha da içinden çıkılmaz bir hale getireceği bilgisi hastalara mutlaka verilmelidir. Benzer şekilde kahve, kola ve alkolün reflüyü arttırıcı etkisi olduğu, özellikle iş yeri gibi stresli alanlarda bu gıdalardan uzak durulması gerektiği de bilinmesi gereken önemli noktalar arasındadır.’’ diyor.